
Ogrzewanie kanałowe - przestrzeń nieograniczona
Grzejniki kanałowe z wentylatorem budzą coraz większe zainteresowanie wraz ze wzrostem popularności pomp ciepła oraz innych niskotemperaturowych źródeł ciepła. Wyraźnie rośnie zainteresowanie takimi urządzeniami jak grzejniki ścienne z wentylatorem, a także grzejniki kanałowe z wentylatorem.
Ogrzewanie podłogowe cechuje ogromna bezwładność cieplna. Z kolei znacznie bardziej sterowalne od podłogówki grzejniki ścienne wymagają wygospodarowania na nie miejsca na ścianach. Ponieważ nie wszędzie jest to możliwe, do wyboru pozostają szczególne grzejniki zabudowane w posadzce – grzejniki kanałowe.
Podobnie do grzejników ściennych, grzejniki kanałowe umożliwiają grzanie z dużą dynamiką. Ze względu na swoją konstrukcje, grzejniki kanałowe pozwalają na umieszczenie w miejscach niedostępnych dla klasycznych grzejników. Przede wszystkim będą to rejony całkowitego braku ścian takich jak: okolice dużych przeszkleń, wyjścia na taras, małych typu wiatrołapy itp. Nasze grzejniki pracują dynamicznie, czyli dają użytkownikowi możliwość szybkiego uruchamiania i przerywania ogrzewania, a także łatwe sterowanie jego intensywnością.
Grzejniki kanałowe ogrzewają pomieszczenia samodzielnie. Wspomagają ogrzewanie podłogowe lub ścienne (HDC – hybrydowa dystrybucja ciepła). W razie potrzeby spełniają funkcję kurtyny z ciepłego powietrza.
Żaden użytkownik ogrzewania podłogowego, nawet dysponujący źródłem ciepła o bardzo dużej mocy, nie jest w stanie szybko rozpocząć ogrzewania. Wynika to z uwagi na jego dużą masę oraz ograniczenie maksymalnej temperatury zasilania. Dlatego by nagrzać posadzkę, by podnieść jej temperaturę powierzchniową o jeden, dwa stopnie Celsjusza, trzeba do niej wprowadzić ogromną ilość ciepła. Masa 100 m2 ogrzewania podłogowego wynosi średnio 20 ton!
Z drugiej strony zatrzymanie grzania emitowanego przez taką masę ciepłego betonu nie jest możliwe. W naszej strefie klimatycznej z ogromną przewagą okresów przejściowych, charakteryzujących się dużą dobową zmiennością temperatury otoczenia, wada ta stanowi poważny problem.
Dlatego też należy stosować dystrybutory ciepła o zmiennej w dużym zakresie dynamice grzania. Ewentualnie należy w jednym pomieszczeniu zastosować ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe pracujące w tej samej Tz (HDC).
Budowa grzejników kanałowych – zarys
Kanał grzewczy jest przykryty ażurowym drewnianym lub metalowym estetycznym podestem, stanowiąc jego jedyny widoczny element. Podest posezonowy (opcja występująca wyłącznie w ofercie REGULUS®-system), założony po zakończeniu sezonu grzewczego w miejsce podestu ażurowego, chroni wnętrze kanału przed zabrudzeniem a także całkowicie go maskuje. Podest taki użytkownik może wypełnić identycznym materiałem z jakiego wykonana jest otaczająca kanał posadzka.
Kanałem grzewczym ogrzewać można wybrane segmenty obiektu, pomijając pozostałe – tzw. ogrzewanie strefowe. Ogrzewanie kanałowe sprawdza się nie tylko w budynkach mieszkalnych, czy apartamentowcach. Ale także w obiektach użyteczności publicznej – biurowcach, sportowych, lokalach usługowych, salonach wystawienniczych (zapewnienie dobrej widoczności, ochrona szyb przed zaparowaniem), samochodowych, budowlach zabytkowych i sakralnych. Zatem we wszystkich obiektach, w których występuje konieczność częściowego lub całkowitego wyeliminowania ogrzewania grzejnikami ściennymi lub podłogowymi.
Najmniejsza całkowita wysokość zestawu kanałowego wraz z podestem wynosi zaledwie 8 cm! Zatem można je sytuować zarówno w posadzce parteru jak i w stropach pomiędzy kondygnacjami.
Zestawy ogrzewania kanałowego posiadają wysokiej sprawności wymiennik miedziano-aluminiowy grzejący w drodze konwekcji swobodnej. Jednakże gdy chcemy grzać zestawem mniejszym, płytszym, z większą lub zmienną mocą musimy posiadać grzejniki kanałowe z wentylatorem.
Aby sprostać wymogom obciążenia cieplnego, grzejniki kanałowe bez wentylatora muszą być większe i głębsze. Dlatego też tego typu urządzenia są najczęściej instalowane w pomieszczeniach parteru, w których posadzka usytuowana jest na gruncie. Montaż takiego grzejnika musi być wcześniej zaplanowany. W trakcie wykonywania wylewki należy zostawić w niej odpowiedniej wielkości otwory. Umożliwią one montaż grzejników kanałowych wraz z ociepleniem zabezpieczającym przed ucieczką ciepła do gruntu otaczającego kanał grzewczy.
Dynamika grzejników kanałowych
Znacznie częstszym wyborem są grzejniki kanałowe z wentylatorem. Grzejniki ścienne część mocy grzewczej oddają na pomieszczenie w drodze promieniowania IR ze swojej powierzchni. W grzejnikach kanałowych zdecydowana większość ciepła emitowana jest przez konwekcję swobodną lub konwekcję wymuszoną. By ogrzewanie było sprawne, efektywne, ogrzane powietrze powinno jak najszybciej opuścić kanał grzewczy. Wyrzut powietrza ma miejsce od strony pomieszczenia. Daje to miejsce do napływu powietrza chłodniejszego (wpływa ono do kanału grzewczego od strony przeszklenia).
Wymuszenie ruchu powietrza poprzez umieszczony w kanale wzdłuż wymiennika, cicho pracujący wentylator poprzeczny powoduje zdecydowane zwiększenie mocy grzewczej zestawu.
Ponadto umożliwia pracę ze zmienną dynamiką (płynna regulacja obrotów, trzy biegi). Moc wentylatorów wynosi zaledwie od kilku do kilkunastu watów. Natomiast głośność ich pracy w odległości 1 m nad grzejnikiem, czyli na poziomie pasa, to średnio zaledwie 20 dB. Jest to głośność na granicy szeptu, gdzie poziom tła akustycznego to około 16 dB. Zatem ruch powietrza wywołany przez grzejnik z wentylatorem zapewnia równomierny rozkład temperatury a także wspomaga wentylację.
Z szerokiej oferty ogrzewania kanałowego produkcji REGULUS®-system, zdecydowanie najczęściej instalowane są zestawy ogrzewania kanałowego typoszereg TRIOVENT oraz QUATTROVENT wraz z odpowiednimi dla każdego użytkownika konfiguracjami układów sterujących ich pracą.
Długość każdego zestawu kanałowego dopasowana jest do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika z dokładnością do 10 cm. Kanał grzewczy może mieć w zasadzie dowolną długość – (kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt metrów, montaż modułowy na placu budowy). Ponadto jesteśmy także w stanie wykonać kanały narożne, łukowe lub graniaste (na podstawie projektu lub szablonu). Jeśli użytkownik planuje budowę hybrydowej dystrybucji ciepła (HDC), wówczas z rozdzielacza ogrzewania podłogowego osobny obwód musi przeznaczyć na zasilanie wymiennika kanałowego.
Grzejniki kanałowe z wentylatorem – typoszeregi
TRIOVENT
Tylko 8cm głębokości
Szerokość 300mm
Idealny do pomp ciepła
Wentylator 230V
Opcja wentylator 24V
Dynamiczne grzanie
QUATTROVENT
Tylko 10cm głębokości
Szerokość 300mm
Idealny do pomp ciepła
Wentylator 230V
Opcja wentylator 24V
Dynamiczne grzanie
- Mała masa całkowita wymiennika stanowi warunek niezbędny do podjęcia funkcji grzania niewielkim nakładem energii startowej, a także łatwego zastopowania grzania.
- Posiadanie grzejnika kanałowego z wentylatorem jest warunkiem efektywnego grzania w niskiej temperaturze zasilania. Stąd wielka przydatność tego typu urządzeń do współpracy z niskotemperaturowymi źródłami ciepła – pompy ciepła, kotły kondensacyjne).
- Poszanowanie energii. Ze względu na wysoką sprawność miedziano-aluminiowych wymienników, osiągamy krótki czas dostępu do ciepła, oraz pełną kontrolę nad emisją ciepła. Ponadto mamy możliwość sterowania dynamiką emisji, co oznacza znaczący wpływ na komfort cieplny oraz niższy koszt gospodarowania ciepłem.
Grzejniki kanałowe z wentylatorem – sposoby wykorzystania:
- Grzanie standardowe lub ze wspomaganą cyrkulacją powietrza przy pomocy cicho pracującego wentylatora poprzecznego (230V), wzrost mocy do około 50%.
- Grzanie standardowe, ze wspomaganą cyrkulacją powietrza lub chłodzenie. Z uwagi na potencjalne skraplanie, zestaw taki musi być wyposażony w wentylator poprzeczny 24V.
Chłodzenie grzejnikami kanałowymi z wentylatorem
Oczywiście jest to opcja zarezerwowana dla posiadaczy pompy ciepła. Jest możliwe poprzez rewers na pompie ciepła (sprężarka + pompa cyrkulacyjna) lub GWC ( tylko pompa cyrkulacyjna). W zależności od rodzaju gruntu, chłodzenie grzejnikami umożliwia efektywną regenerację (ogrzewanie) złoża. Ponadto ciekawym, dostępnym w niektórych regionach kraju, sposobem na chłodzenie jest zastosowanie wymiennika koszowego zanurzonego w studni.
Podsumowując, grzejniki ścienne z wentylatorem oraz grzejniki kanałowe z wentylatorem, to wynik ewolucji systemów dystrybucji ciepła. Oczywiście ewolucja ta jest związana z coraz powszechniejszym obecnie ogrzewaniem niskotemperaturowym. Wpływ ma także nasze dążenie do poprawy komfortu cieplnego za mniejszą cenę. Dlatego zastosowanie tego typu grzejników, jest zawsze brane pod uwagę przez każdego roztropnego inwestora, który myśli perspektywicznie i patrzy daleko w przyszłość…