Komfort cieplny – rosnące wymagania
W ostatnich dekadach, w miarę wzrostu zamożności społeczeństwa, stałego pojawiania się nowych technologii w zakresie całej techniki budowlanej, a także rosnącej świadomości ekologicznej ludzi Zachodu, postępuje zróżnicowanie oczekiwań użytkowników mieszkań i domów co do funkcji oraz co do formy nieodzownego, stałego w naszej strefie klimatycznej składnika budowlanego, jakim jest dystrybutor ciepła czyli grzejnik.
Mamy mieć komfortowo, ma być tak jak lubimy, kosztem jak najmniejszego naszego zaangażowania. Szybko, łatwo i przyjemnie. Stajemy się ciepłolubni i chcemy mieć w swoim domu przez całą dobę temperaturę, dostosowaną do naszych osobistych preferencji. Dlatego też sezon grzewczy trwa u jednych sześć a u innych nawet 7-8 miesięcy. Nawet w środku lata może zdarzyć się seria kilku zimnych, wilgotnych i wietrznych dni, podczas których warto mieć możliwość łatwego dostępu do ciepła…
Warto wiedzieć i warto pamiętać, że nie każdy rodzaj posiadanego źródła ciepła i nie każdy rodzaj grzejnika gwarantują pełne bezpieczeństwo cieplne. Ciepło na żądanie i zaprzestanie grzania na żądanie jest możliwe jedynie przy posiadaniu grzejników o znikomej bezwładności cieplnej. Ponadto szybko reagujących na zmianę parametrów temperaturowych czynnika grzewczego. Szybki start grzania i szybkie zatrzymanie grzania oznacza wysoki komfort cieplny niższym kosztem. A także wysokie bezpieczeństwo cieplne dla całej rodziny, o każdej porze roku i w każdych warunkach pogodowych.
Ograniczenia ogrzewania podłogowego
Gdy posiadamy do dyspozycji jedynie ogrzewanie podłogowe, szybka reakcja systemu grzewczego na nasze zmienne a tym bardziej nagle pojawiające się potrzeby cieplne (przechłodzenie podczas pobytu na zewnątrz, zmęczenie, choroba – odpukać…) jest niewykonalna. 100 m2 posadzki betonowej posiada masę od 15 do 35 ton! Rozgrzanie takiej masy betonu wymaga wielu, wielu godzin. A przy niskotemperaturowym źródle ciepła, dodatkowo pracującym okresowo, nawet kilku dni. Znacznie wolniej przebiega proces ochłodzenia podłogówki do temperatury pokojowej czyli zatrzymanie grzania. To zawsze kwestia dni. Kontynuowanie grzania, przy braku potrzeb grzewczych, oznacza ewidentną stratę energii.
Czy każdy inwestor nakłoniony do zamontowania u siebie samej „podłogówki” ma tego pełną świadomość? Dla ciepłolubnych, efekt letniej podłogi można uzyskać, posiadając ogrzewanie podłogowe jako ogrzewanie wspomagające, uzupełniające a nie dominujące…
Jeśli nie chcemy zaznać dyskomfortu termicznego zarówno in plus jak i in minus, warto hołdować prostej zasadzie.
W naszej strefie klimatycznej, dynamika systemu dystrybucji ciepła, czyli dynamika posiadanych przez nas grzejników, powinna być w jak największej korelacji z dynamiką pogody.
Czy grzejniki ścienne mogą być ozdobą wnętrza?
Są wnętrza wyposażone tradycyjnie, są wnętrza ultranowoczesne, adaptowane na mieszkania postindustrialne lofty. Postępująca elektronizacja stwarza coraz większe, coraz łatwiejsze w obsłudze możliwości wpływania na tak ważny aspekt wygodnego, zdrowego życia, jakim jest komfort cieplny.
Sterowniki temperatury, pokojowe, strefowe, godzinowe, tygodniowe, obsługiwane lokalnie lub zdalnie, z obsługującymi elektronikę domu wielofunkcyjnymi aplikacjami na smartfonie włącznie. Inteligentne domy stają się powoli rzeczywistością.
Aranżując wnętrze domu, dbamy o pełną zgodność wyposażenia z wybranym przez siebie stylem, harmonię kolorów, grę światła, swoiste dla naszego gustu uporządkowanie przestrzeni. Żal nam miejsca, które musimy przeznaczyć na konieczne w naszym klimacie wyposażenie – urządzenia grzejące. Dlatego część osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Dylemat z głowy, jednak coś za coś. Brak grzejników na ścianie w zamian za kolosalną bezwładność, a przez to bardzo małą sterowalność grzejnika podłogowego.
Czy musi tak być, że obecność grzejnika stanowić będzie dysonans w naszej przestrzennej mozaice? Przecież grzejnik może być ozdobny, poprzez oryginalną formę, kształt, poprzez kolor, nadruk, fakturę. Może być długi, wąski lub przeciwnie wąski, wysoki. Bądź może być ukryty w ścianie (Regulus- INSIDE) lub w posadzce (ogrzewanie kanałowe). Może mieć wystarczająco dużą moc grzewczą przy relatywnie małych rozmiarach. W ciepłym domu grzejnik nie musi być umieszczony tradycyjnie pod oknem.
Oferta REGULUS-system odpowiedzią na każdą potrzebę
Grzejnik E-VENT – wodny grzejnik ścienny z wentylatorem
Taki grzejnik może grzać jak zwykły grzejnik – przez konwekcję i promieniowanie z powierzchni, natomiast wspomagany bardzo cicho pracującym wentylatorem (moc 3-10W, głośnośc 28 dBA) może także grzać intensywniej, szybciej doprowadzając wnętrze do pożądanej temperatury. Wentylator poprzeczny zwiększa moc grzejnika do 30%.
Większa moc grzewcza, bez zwiększania gabarytów grzejnika, to jego bardzo cenna właściwość, szczególnie przy ogrzewaniu niskotemperaturowym ( pompa ciepła, kocioł kondensacyjny).
Grzejniki ścienne E-VENT posiadają u dołu pakietu lamelek aluminiowych wnękę do zamontowania wentylatora. Magnetyczne mocowanie umożliwia łatwe, bezprzyrządowe wpięcie i wypięcie wentylatora. Zespół wentylatorowy można kupić w komplecie z grzejnikiem typu E-VENT lub też jego zakup odłożyć na przyszłość, mając już w układzie centralnego ogrzewania grzejnik przystosowany do takiej opcji.
Wentylator trójbiegowy lub z płynną regulacją obrotów umożliwia grzanie ze zmienną dynamiką. Dzięki temu możemy dostosować proces ogrzewania do doraźnych potrzeb grzewczych pomieszczenia. Mamy też możliwość szybszego nagrzania pomieszczenia rzadziej używanego lub użytkowanego krótkoczasowo. Sterowanie – czujnikiem pokojowym temperatury. Rozwiązanie to stanowi absolutną nowość.
Grzejniki E-VENT dostępne są w dowolnym kolorze z palety RAL.
REGULUS-system INSIDE – grzejnik zabudowany w ścianie
Grzejniki INSIDE montowane są w płytkiej wnęce wewnątrz ściany. Jedynym widocznym elementem zestawu INSIDE jest zlicowana ze ścianą estetyczna żaluzja maskująca.
Całkowita głębokość zestawu INSIDE wynosi 77 mm.
System INSIDE może być zamontowany m.in. w ściankach działowych (jednoczesne grzania sąsiadujących ze sobą pomieszczeń (żaluzje po obu stronach ściany). Także okolice podokienne ścian szczytowych poddaszy, ścianki kolankowe, filary i krótkie ścianki są doskonałym miejscem dla jego zabudowania.
Sprawdza się w miejscach o ograniczonej przestrzeni komunikacyjnej takich jak wiatrołap, korytarz, garderoba. Ale też w łazienkach, gdzie można zabudować go z żaluzją w kolorze glazury lub w obudowie wanny.
Opcja INSIDE to nowość i unikat nawet na rynku europejskim. Analogicznie jak grzejniki E-vent i wszystkie produkty REGULUS-system, grzejniki INSIDE dostępne są w dowolnym kolorze z palety RAL.
REGULUS-system CANAL – grzejnik zabudowany w podłodze
Kolejnym rozwiązaniem pozwalającym ograniczyć zaangażowanie powierzchni ścian w proces grzewczy jest system kanałowego ogrzewania podłogowego. W rozwiązaniu tym wanna kanału grzewczego wraz z wymiennikiem wbudowana jest w posadzkę. Opcjonalnie grzejnik kanałowy może posiadać znacznie zwiększający jego moc, cicho pracujący trójbiegowy wentylator poprzeczny. Kanał grzewczy przykryty jest ażurowym drewnianym lub metalowym podestem.
Podesty z aluminium są anodowane lub malowane na pożądany przez inwestora kolor. Całość zgrana jest z poziomem posadzki. Estetyczny podest jest jedynym widocznym elementem kanału grzewczego. Firma oferuje również podest posezonowy, wstawiany w obramowanie w miejsce podestu ażurowego, zamykający wnętrze kanału po zakończeniu sezonu grzewczego.
Grzejniki kanałowe zabudowywane są najczęściej wzdłuż dużych przeszkleń a także wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjne grzejniki a istotny jest komfort i efektywna emisja ciepła na pomieszczenie. Grzejniki kanałowe z wentylatorem mają zdecydowanie większą moc grzewczą, zatem mogą być , płytsze, krótsze i przez to łatwiejsze do rozmieszczenia i zabudowania w stropie. Wysokość całkowita najpłytszych grzejników kanałowych wraz z podestem wynosi zaledwie 80 mm. To nowatorskie i obecnie bardzo modne rozwiązanie. Komfort cieplny, ekonomiczne ogrzewanie oraz estetyka w jednym.
Nie tylko wymienione lecz wszystkie systemy grzejnikowe REGULUS®-system nie tylko „szanują przestrzeń”, ale mogą stanowić zharmonizowane uzupełnienie aranżacji wnętrza. Wysokosprawne wymienniki ciepła potocznie zwane regulusami cechuje znikoma bezwładność cieplna. A przez to szybki, wymagający małej ilości energii start efektywnego, precyzyjnego grzania a także łatwość zastopowania grzania do zera. Oszczędność energii jest oczywista – grzejnik o znikomej bezwładności cieplnej dostarcza dokładnie tyle ciepła, ile potrzeba do utrzymania zadanej temperatury. Ni mniej, ni więcej – po aptekarsku.
Zwraca uwagę wieloletnia (25 lat) gwarancja na szczelność odpornych na korozję, miedziano-aluminiowych wymienników ciepła.