Jak ogrzać kościół? Optymalna strategia na ogrzewanie kościołów i obiektów sakralnych
Ogrzewanie kościołów to nie lada problem. Zarówno te wiekowe jak i współcześnie budowane, charakteryzuje wielka powierzchnia oraz ogromna rozczłonkowana kubatura. Nawy główne często mają wysokość wielu pięter a duże kościoły posiadają kilka czynnych wejść… Aspektem, który zawsze musi być brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji co do wyboru sposobu ogrzewania każdego miejsca kultu, jest jego specyficzne użytkowanie – w przekroju całego tygodnia relatywnie krótkie, ze zmiennym natężeniem i o zmiennych porach.
Nie ma takiej potrzeby, by kościół ogrzewać bez przerwy i utrzymywać w nim wyższą temperaturę niż jego swoista temperatura spoczynkowa. Temperatura ta oscyluje w przedziale 8-11 oC. Każdy obiekt powinien być utrzymywany na co dzień, we właściwej sobie, stabilnej, swoistej temperaturze i wilgotności, specyficznej dla technologii jego wykonania. Wahania poziomu wilgotności powinny być możliwie jak najmniejsze.
Zasada kardynalna: temperatura a szczególnie wilgotność powietrza panujące we wnętrzach obiektów sakralnych powinny jak najszybciej wracać do wartości spoczynkowych. Zapobiegnie to uszkadzaniu wyposażenia oraz powłok malarskich poprzez skraplanie nadmiaru wilgoci oraz zmianę ich swoistej wilgotności. Zasadę tę można uogólnić medycznym: primum non nocere.
Ogrzewanie w kościołach – główne funkcje:
- poprawa komfortu cieplnego poprzez mieszanie powietrza
- odparowanie wilgoci
- wspomaganie wentylacji
- usuwania wilgoci
Wierni przynoszą wilgoć na ubraniach, obuwiu, wydychają duże ilości pary wodnej. W przeciągu całego dnia setki, a często tysiące ludzi wnoszą do wnętrza świątyń hektolitry wody – rzecz niespotykana w żadnym innym obiekcie. Wierni przebywając w obiekcie w ciepłym ubraniu, przy zbyt wysokiej temperaturze wnętrza, np. przy podgrzewaniu ławek, będą się niepotrzebnie pocić, co pogłębia problem. Nadmiar wilgoci należy jak najszybciej usunąć i to przy jak najmniejszych stratach ciepła. Dlatego sprawne ogrzewanie powinno być sprzężone ze sprawną wentylacją, najkorzystniej z rekuperacją powietrza.
Centralne ogrzewanie kościołów powinno być dynamiczne!
Dynamika grzania, to szybki start i szybkie hamowanie ogrzewania. Niewielkim początkowym nakładem energii doprowadzić można do temperatury grzania efektywnego. To takie, które w najkrótszym czasie ogrzeje największą ilość powietrza i stworzy odczucie ciepła w sposób ekonomiczny i dyskretny. Ogrzane cząstki powietrza wraz z parą wodną unoszą się do góry. Rekuperator wyprowadza parę wodną na zewnątrz. Rekuperacja pozwoli oszczędzić wytworzoną energię cieplną.
Nie ma rozwiązania bardziej optymalnego. Tertium non datur.
Dynamiczne grzejniki REGULUS-system odpowiedzią na pytanie: jakie grzejniki do kościoła?
Dynamicznymi grzejnikami z wyboru są grzejniki REGULUS-system – ścienne i kanałowe.
Żadne inne nie sprostają formułowanym powyżej celom. Regulusy ogrzewają w sposób mieszany, poprzez promieniowanie oraz konwekcję. Cechą grzejników Regulus jest mała masa własna, oraz bardzo duża w rozwinięciu, powierzchnia wymiany ciepła. Układ wodny grzejników zbudowany jest z miedzi, natomiast układ oddawania ciepła zbudowany jest z aluminium. Regulusy cechuje największa dynamika pracy w każdej temperaturze pracy układu c.o. Będą doskonałe dla szybkiego ogrzania wszelkich pomieszczeń, zarówno małych jak i ogromnych, takich jak kościoły. Grzejniki już krótko po wyłączeniu, schładzają się, nie grzejąc bez potrzeby nadal (mała bezwładność). Regulusy zatem to nie tylko szybka ale i precyzyjna podaż ciepła.
Sposób działania grzejników REGULUS-system ma wielkie znaczenie dla uzyskania komfortu cieplnego „ na żądanie”. Mieszanie dużych ilości powietrza przepływającego poprzez grzejniki, szybko doprowadza do względnej izotermii, a rozproszone ciepło promieniowania jest również przyjemnie odczuwalne. Wielość typoszeregów grzejników ściennych czyli różnych wariantów wysokości oraz długości, gwarantuje możliwość precyzyjnego doboru koniecznej mocy grzejników oraz swobodnego wyboru umiejscowienia. Ogrzewanie Regulusami jest bardzo efektywne przy jednoczesnym łatwym nimi sterowaniu.
Grzejniki ścienne REGULUS-system stosowane są do ogrzewania naw głównych. Są niezastąpione dla pomieszczeń mniejszych, użytkowanych krótko jak zakrystie, sale katechetyczne, kaplice. Wielość wariantów wysokości i długości, daje gwarancję swobody wyboru grzejników. Z racji aktywnego mieszania powietrza, zdecydowanie korzystnie wpływają na kontrolę wilgotności powietrza i usuwanie jej nadmiaru. Ogrzewanie grzejnikami REGULUS-system jest ekonomiczne, wysoce efektywne i niezmiernie łatwo sterowalne.
Grzejniki kanałowe REGULUS-system CANAL – dyskretne i dynamiczne ciepło z podłogi
Aranżacja wnętrza kościoła ogranicza ilość miejsc, które przeznaczyć można na lokalizację źródła ciepła. Zatem ogrzewanie podłogowe nie ma sensu z wielu powodów, wszak całkowicie nieogrzewana i nieizolowana od podłoża posadzka posiada temperaturę stabilną gruntu czyli około +8 oC. A taka temperatura jest zimą wystarczająca.
Ogrzewanie ma na celu wspomagać wietrzenie i odparować wprowadzoną do wnętrza wilgoć.
Alternatywę dla grzejników ściennych lub ich istotne uzupełnienie stanowią grzejniki kanałowe, które umieszcza się w podłogowym kanale grzewczym. Stosowane jako kurtyna ciepłego powietrza odcinająca określone sektory (stalle, konfesjonały), wydzielony rejon ołtarza, kościoła. Grzejąc przy pomocy grzejników kanałowych można ogrzewać wybrane, newralgiczne segmenty kościoła.
Kolor podestu grzejnika kanałowego można dopasować do posadzki. Wymienniki podłogowe Regulusa, wskutek swej małej masy całkowitej, po włączeniu ogrzewania już po kilku minutach osiągają swą pełną moc znamionową czyli grzeją bardzo dynamicznie. Grzejniki kanałowe REGULUS-system są zbudowane z miedzi i aluminium, co w połączeniu z dużą powierzchnią wymiany ciepła daje dużą moc cieplną.
Podsumowując, systemy grzewcze REGULUS tworzą jednorodną względem zastosowanych surowców, unikalną pod względem charakterystyki pracy ofertę sprawnych, ekonomicznych dystrybutorów ciepła. Grzejniki REGULUS-system posiadają szereg międzynarodowych certyfikatów i rekomendacji. 25 letnia gwarancja na szczelność oraz trwałość powłoki lakierniczej świadczy o wysokiej jakości.