Grzejniki ścienne pytania

Grzejniki ścienne, dekoracyjne i stojące bez wentylatora - FAQ

Jak dobrać moc zwykłego kotła węglowego do domu z grzejnikami ściennymi i podłogówką pracującą okresowo?

Aby dobrać moc kotła, proszę zastosować następującą metodę:

dobrać grzejniki i zliczyć ich moc w danych parametrach pracy (np. 65/55/20).
dobrać kocioł o mocy 80-90 % mocy instalacji (sumarycznej mocy grzejników), podłogówkę proszę pominąć, zakładamy, że ma pracować okresowo.
Przykład:

10 pomieszczeń, każde o powierzchni 10 m² których straty ciepła wynoszą po np. 80W/m² czyli 10 pokoi po 800W zapotrzebowania. Dobieramy 10 szt RD6/80 o mocy 900 W dla parametru 65/55/20 (bo tak będzie pracowała instalacja). Moc kotła winna wynosić 80-90% z 10 sztuk grzejników x 900W czyli 90% x 9000 W = 8100 W. Zauważmy, że na wstępie zapotrzebowanie na moc określiliśmy: 10 pomieszczeń x 10 m² x 80W = 8000W
Porównanie robimy zawsze w tych samych parametrach pracy instalacji i kotła. Jeżeli produkcja ciepła jest mniejsza niż odbiór to instalacja zawsze pracuje dobrze. Nawet w okresie przejściowym gdy na zewnątrz jest + 5-10ºC.

Mam instalację składającą się z 5 grzejników po ok 1400 W każdy + w łazience grzejnik drabinkowy, mieszkanie ma powierzchnię 44 m², chcę założyć kocioł gazowy. Czy nie będzie się włączał zbyt często, a co za tym idzie nie będzie palił więcej gazu przy grzejnikach z małą pojemnością wodną? Budynek jest stary. Kocioł 24 kW.

Jeżeli kocioł ma moc np. 24 kW (dla parametru 75/65/20) i ogrzewa dom o pow. 44 m², (5 grzejników daje tylko 7000 W + drabinka = ok. 8000 W – moce dla parametru 75/65/20) to powinien być ustawiony na 6 do 7 kW (na palniku); czyli moc kotła w danych parametrach powinna wynosić 0,8 mocy instalacji grzewczej.

Przy pracy na CWU kocioł (jednofunkcyjny z zasobnikiem czy dwufunkcyjny) pracuje z mocą maksymalną.

Natomiast przy pracy na centralne ogrzewanie ustawienie mocy na 24 kW spowoduje że będzie spalał taką ilość gazu jakby grzał powierzchnię 240 m² – będzie przegrzewał się i często włączał, niezależnie od pojemności wodnej instalacji.
Polecamy zakup kotła o szerokim zakresie ustawień mocy palnika (większość zarówno standardowych jak i kondensacyjnych) .Kotły te mają minimalną moc nawet na poziomie nawet 3 kW przy pracy na CO. Zapewni to optymalną pracę grzejników oraz rozsądne zużycie gazu.

Jak dobrać kocioł do mieszkania o powierzchni 80 m²? Czy zredukowanie mocy grzewczej na c.o. nie spowoduje obniżenia ilości wody do mycia?

  1. Najpierw sumujemy moc grzejników przy parametrach pracy kotła (np. 75/65/20) z katalogu, mnożymy przez 0,8, potem dobieramy kocioł (lub dobieramy mu ustawienie palnika).
    Jeżeli kocioł ma moc np. 24 kW, a ogrzewa dom o powierzchni 80 m² a grzejniki np. 9 kW to palnik kotła powinien być ustawiony na 6 do 8 kW około 7 kW na palniku; czyli moc kotła w danych parametrach powinna wynosić 0,8 mocy instalacji grzewczej. Zapobiega to przegrzaniu instalacji i zbyt dużemu zużyciu gazu.
  2. Przy pracy na CWU (grzanie wody w zasobniku lub wody użytkowej w kotle dwufunkcyjnym), każdy kocioł pracuje z mocą maksymalną, nie spowoduje to więc niedoboru ciepłej wody użytkowej (cwu). Najpierw dobieramy grzejniki, sumujemy moc przy parametrach pracy kotła (np. 75/65/20) z katalogu, mnożymy przez 0,8, potem dobieramy kocioł (lub dobieramy mu ustawienie palnika).
    Jeżeli kocioł ma moc np. 24 kW, a ogrzewa dom o powierzchni 80 m² to powinien być ustawiony na 6 do 8 kW około 7 kW na palniku; czyli moc kotła w danych parametrach powinna wynosić 0,8 mocy instalacji grzewczej. Zapobiega to przegrzaniu instalacji i zbyt dużemu zużyciu gazu.

Jak obliczyć moc grzejników za pomocą Waszego firmowego programu jeżeli nie znam przenikalności stropu? Mój strop pokryty jest blachodachówką i 20 cm wełny.

Przenikalność stropu należy wyliczyć dzieląc grubość wełny (w metrach) przez jej izolacyjność, a następnie liczbę 1 podzielić przez uzyskany wynik, ostateczną liczbę zaokrąglić.
Jeśli przyjmiemy współczynnik izolacyjności wełny: 0,042 do 0,045 W/m²K, to wynik będzie wynosić:
0,20/0,045 = 4,44; 1/4,44 = 0,22 W/m²K

Otrzymany wynik proszę zastosować przy doborze na https://regulus.com.pl/dobor-grzejnikow/

Z której tabeli mocy korzystać przy doborze grzejników? Czy parametry niskie są lepsze?

Parametry obliczeniowe instalacji warunkuje źródło ciepła. I tak przyjmujemy:

  • od 75 do 85 stopni zasilanie przy sieciach w zależności od typu sieci, wymiennika itd,
  • 75/65/20 dla kotłów gazowych zwykłych wiszących i kotłów na paliwa stałe z podajnikiem,
  • 65/55/20 dla kotłów gazowych zwykłych stojących, olejowych, na paliwo stałe przy gatunkowym dobrym opale,
  • 55/45/20 dla kotłów kondensacyjnych oraz na paliwo stałe tzw. na wszystko (gorsze gatunki opału),
  • od 40 do 50 stopni zasilanie przy pompach ciepła w zależności od rodzaju pompy.

Obniżanie parametrów grzewczych ma za zadanie preferowanie bardziej ekonomicznych systemów grzewczych (technika kondensacyjna, źródła odnawialne itd.). Jest to jeden z priorytetów UE

Jak dobrać grzejniki?

Moc grzejników można wyliczyć za pomocą autorskiego programu doboru grzejników dostępnego na www.regulus.com.pl w zakładce DOBÓR. Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami technicznymi, zapewniamy kompleksową pomoc i doradztwo: www.regulus.com.pl/kontakt

Czy planując zabudowę grzejnika, powinienem uwzględnić straty mocy i zakupić większy grzejnik?

Zabudowanie grzejnika uniemożliwia oddawanie ciepła poprzez radiację, szczególnie przy zabudowie z izolatora ciepła np. drewna. Strata mocy może wynosić od 30 do nawet powyżej 60% mocy grzejnika. Planując zabudowę grzejnika, należy przygotować otwory w osłonie – u dołu i góry – równe co najmniej przekrojowi poprzecznemu grzejnika. Otwory te umożliwią oddawanie ciepła poprzez konwekcję.

Czy połączenie grzejników REGULUS®-system ściennych lub kanałowych z ogrzewaniem podłogowym jest dobrym rozwiązaniem?

Połączenie wolno reagującego ogrzewania podłogowego z reagującymi bardzo szybko grzejnikami REGULUS®-system jest bardzo dobrym rozwiązaniem – nazywamy je systemem hybrydowym. W tym samym pomieszczeniu, z tego samego rozdzielacza, tą samą temperaturą czynnika grzejnego zasilane jest ogrzewanie podłogowe oraz szybko reagujący grzejnik – ścienny lub kanałowy. W takiej konfiguracji ogrzewanie podłogowe instaluje się jedynie na odsłoniętej części posadzek, w ciągach komunikacyjnych, łazienkach itp., zabezpieczając nim 30-40% potrzebnej mocy grzewczej. Ogrzewanie podłogowe jest stabilnym buforem ciepła gwarantującym ciepłolubnym domownikom efekt ciepłej podłogi. Pozostałe 60-70% potrzebnej mocy grzewczej dostarczą grzejniki szybko reagujące na okresowe zmiany zapotrzebowania na ciepło. Takie rozwiązanie jest gwarancją, że w okresach przejściowych przy skokach temperatury i zwiększonym nasłonecznieniu wnętrza nie będą przegrzane. Także przy gwałtownych spadkach temperatury szybko reagujące grzejniki nie dopuszczą do wychłodzenia pomieszczeń.

Przygotowuję instalację podłogową, która będzie głównym systemem ogrzewania - będzie podłączona do kotła elektrycznego Kospel. Dodatkowo w trzech pomieszczeniach planuję zamontować grzejniki ścienne Regullus. Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość zastosowania w jednym układzie instalacji podłogowej i grzejników ściennych Regullus, czy też trzeba zastosować zawory, mieszalniki lub rozdzielać te instalacje?

Można zastosować Regullusy w jednym obiegu z ogrzewaniem podłogowym. Ogrzewanie podłogowe obliczamy dla parametrów 55/45/20 dlatego grzejniki dobieramy również korzystając z tabeli 55/45/20 (jest we wszystkich naszych materiałach). Przy trzech grzejnikach ściennych przewymiarowanie będzie tańsze niż budowa osobnego mieszacza na niższy parametr zasilania dla podłogówki a wyższy dla grzejników. Ponadto Regulusy jako grzejniki niskotemperaturowe doskonale sprawdzają się w parametrach temperatury zasilania 55/55/20. EWENTUALNIE: szczególnie wersja E-VENET.

Chcę kupić grzejnik Regulus Vent R5/E/100. Czy jeśli mam pokój 16 m² i zapotrzebowanie ok 1100 W to, czy taki grzejnik nie będzie za mocny? Może doradzicie mi mniejszy z wentylatorem? Temperatura w instalacji między 65 a 55ºC. Ile prądu zużywa wentylator?

Grzejnik R5/E/100  dla parametrów 65/55/20ºC ma moc 1540 W przy pracującym wentylatorze i 1183 W bez wentylatora. Grzejnik R5/E/100 ( z wentylatorem) jest więc prawidłowo dobrany dla standardowo docieplonego budynku. Po uzyskaniu zadanej temperatury termostat wyłączy wentylator. Moc wentylatora to 6 W. Przyjmuje się, że wentylator pracuje średnio 1/3 doby. Niewątpliwą zaletą jego zastosowania jest zwiększenie dynamiki pracy układu CO i zmniejszenie wymiarów grzejnika co jest szczególnie ważne przy niskotemperaturowych ( podobnie jak Regulusy) źródłach zasilania instalacji CO.

Czy grzejniki Regullus można zastosować do kotła na węgiel? Jakie modele będą najlepsze, R czy RD? Czy ze względu na na małą pojemność wodną nie będą zapowietrzać się zbyt często?

W przypadku grzejnika SDC, który nie posiada wkładki zaworowej można zastosować dowolny automatyczny odpowietrznik kątowy 1/2 cala lub odpowietrznik automatyczny prosty wraz z kolankiem typu W-Z (gwint zewnętrzny 1/2 z jednej i zewnętrzny 1/2 z drugiej) 1/2 cala 90 stopni. W handlu są dostępne takie wyroby, także w ładnej chromowanej wersji.

W przypadku grzejnika z wkładką zaworu termostatycznego można zastosować odpowietrznik automatyczny higroskopijny np. włoskiej firmy Caleffi. Podczas montażu należy zachować należytą ostrożność aby nie dopuścić do uszkodzenia gniazda odpowietrznika w grzejniku

W przypadku grzejnika SDC, który nie posiada wkładki zaworowej można zastosować dowolny automatyczny odpowietrznik kątowy 1/2 cala lub odpowietrznik automatyczny prosty wraz z kolankiem typu W-Z (gwint zewnętrzny 1/2 z jednej i zewnętrzny 1/2 z drugiej) 1/2 cala 90 stopni. W handlu są dostępne takie wyroby, także w ładnej chromowanej wersji.

W przypadku grzejnika z wkładką zaworu termostatycznego można zastosować odpowietrznik automatyczny higroskopijny np. włoskiej firmy Caleffi. Podczas montażu należy zachować należytą ostrożność aby nie dopuścić do uszkodzenia gniazda odpowietrznika w grzejniku.

Najlepsze do kotła na paliwo stałe są modele: R – boczne z odpowietrznikiem powyżej rury zasilającej lub RDB – dolne bez wkładki termostatycznej. Łatwiej je odpowietrzać, można też stosować automaty odpowietrzające.
Można stosować dowolne typy grzejników (RD, RDCG) pod warunkiem, że instalacja będzie zbudowana tak, by piony były wyprowadzone powyżej najwyższego grzejnika i zaopatrzone w automaty odpowietrzające.

Chciałbym skorzystać z kalkulatora doboru grzejników na Państwa stronie, nie wiem jednak jaką wartość powinienem wybrać w punkcie temperatura zasilania. Mieszkam w bloku zasilanym z sieci miejskiej.

dla bloków najbardziej typowe są jest parametry zasilania i powrotu 76/65 ºC ale zdarzają się też niższe . Dlatego zachęcamy do sprawdzenia w zarządzie spółdzielni lub u dostawcy ciepła jak jest rzeczywista temperatura zasilania Waszego budynku.

Czy mogę zastosować grzejniki REGULUS-system w instalacji z pompą ciepła? W jaki sposób dobierać grzejniki do pompy ciepła?

Producenci pomp ciepła ( PC) oferują obecnie urządzenia uzyskujące nawet do 60°C i z COP powyżej 4,0. Do takiej pompy można dobrać grzejniki dla parametrów 55/45/20, tak jak dla kotła kondensacyjnego. Tabele mocy naszych grzejników uwzględniają także parametry pracy instalacji 40/35/20 oraz 40/30/20 i 35/30/20 ). Jeżeli pompa ciepła pracuje w innych parametrach to należy skorzystać z tabeli współczynników korekcyjnych. W przypadku kłopotu z doborem odpowiedniej wielkości i mocy grzejnika można zastosować grzejniki z wentylatorem. Do instalacji niskotemperaturowych nadają się wszystkie grzejniki REGULUS®-system. W przypadku instalacji z pompą ciepła szczególnie przydatne są następujące typy naszych grzejników:

z wentylatorem typ E-VENT:

Grzejniki z wentylatorem

z wentylatorem typ REVERS z funkcją chłodzenia pomieszczeń latem przy PC chłodząco -grzejących http://

lub grzejniki o podwójnej grubości, typ DUBEL ( także występujące w modelu z wentylatorem typ DUBEL E-VENT):http://www.regulus.com.pl/regulus-system-dubel

grzejniki kanałowe z wentylatorem

http://www.regulus.com.pl/ogrzewanie-kanalowe-canal-vent

grzejniki kanałowe z wentylatorem i funkcją chłodzenia pomieszczeń latem przy PC chłodząco -grzejących

Chcę zastosować wasze grzejniki w układzie z pompą ciepła, która pracuje na innych parametrach niż podane w katalogu. Jak mam wyznaczyć ich moc?

W tabelach mocy grzejników podaje się najczęściej moc w parametrach 75/65/20 oraz 55/45/20 (temperatura wody na zasilaniu grzejnika/temperatura wody na powrocie grzejnika/temperatura powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu) Tabele mocy naszych grzejników uwzględniają także parametry pracy instalacji dla pomp ciepła 40/35/20 oraz 40/30/20 i 35/30/20 ). Jeżeli pompa ciepła pracuje w innych parametrach to należy skorzystać z tabeli współczynników korekcyjnych.

link: http:// ( lub link raczej pod wzorem z komentarzem Link to tabeli współczynników korekcyjnych.

Tabela współczynników korekcyjnych REGULUS®-system zawiera współczynniki które należy wstawić do wzoru:

 

Moc grzejnika w parametrach 75/65/20

_____________________________________________   = Moc grzejnika w potrzebnych parametrach

Współczynnik korekcyjny dla potrzebnych parametrów

Jestem zainteresowany zakupem grzejników REGULLUS. Czy mogą być one zasilane przez niskotemperaturowe pompy ciepła (45º/35º/20º)?

Grzejnik REGULUS-system może być stosowany w układach niskotemperaturowych. Przy niskim parametrze zasilania wymiary wszystkich grzejników rosną. Przy parametrze 45º/35º/20º wymiary grzejników REGULUS-system będą z pewnością mniejsze niż np. grzejników stalowych. Wynika to przede wszystkim z budowy naszych grzejników, dzięki dużej ilości lamelek charakteryzuje je duża powierzchnia grzewcza (grzejnik 60 x 100 to aż 7,49 m² czynnej powierzchni grzewczej).

Do instalacji niskotemperaturowych nadają się wszystkie grzejniki REGULUS®-system. W przypadku instalacji z pompą ciepła szczególnie przydatne są następujące typy naszych grzejników:

Mam grzejniki płytowe (ogrzewanie piecem dwufunkcyjnym). Czy tego typu grzejniki można łączyć z oferowanymi przez Państwa grzejnikami? Od dwóch specjalistów słyszałem różne opinie i chciałbym to potwierdzić u źródła.

Nie ma przeciwwskazań do łączenia różnych grzejników w instalacji. W instalacji jest kilka układów hydraulicznych: kocioł, rury, grzejnik ścienny, mogą tez być grzejniki drabinkowe, podłogowe kanały grzewcze lub podłogówka płaszczyznowa czyli układy hybrydowe. Przy układach hybrydowych łączących różne odbiorniki pracujące w tym samym obiegu ( np. niskotemperaturowe ścienne lub kanałowe Regulusy kanałowe wspólnie z podłogówka np w łazience cz w ciągach komunikacyjnych) należy pamiętać o regulacji instalacji (o regulacji na: http://www.regulus.com.pl/regulacja-hydrauliczna-instalacji-co). Podczas montażu nowych grzejników należy pamiętać o przepłukaniu instalacji z osadów i czyszczeniu filtrów siatkowych.

Mam instalację miedzianą z zasilaniem dolnym. Nie wiem z której strony powinno być zasilanie a z której powrót, tak by grzejnik REGULLUS pasował do mojej instalacji.

Grzejniki dolnozasilane REGULLUS są standardowo zasilane od ” środka”, czyli zasilanie powinno być bliżej pionowej osi grzejnika. Jeżeli instalację przygotowano pod grzejniki z zasilaniem po zewnętrznej, to możemy takie grzejniki wykonać (w standardowej cenie), do 10 dni. Grzejniki z zasilaniem „po zewnętrznej” produkujemy na specjalne zamówienie. Przy składaniu zamówienia należy precyzyjnie określić model.

Czy w instalacji c.o. można mieszać typ grzejników: połowa regulusów i np. połowa grzejników stalowych, płytowych. Jakie to może mieć konsekwencje?

Można pomieszać modele grzejników pod warunkiem regulacji hydraulicznej na zaworach termostatycznych bądź odcinająco-dławiących. Należy regulować opór hydrauliczny doprowadzenia wody do każdego z grzejników uwzględniając jego typ, wielkość i odległość od kotła.

Chciałbym zamontować wentylator w grzejnikach żeliwnych lub jeśli nie ma takiej możliwości wymienić je na grzejniki REGULLUS z wentylatorami. Proszę o podanie wydajności wentylatorów oraz sposobu zasilania. Czy można kupić je osobno?

Nie ma możliwości zamontowania wentylatorów w grzejnikach żeberkowych bez ich obudowania, ponieważ powietrze tłoczone przez wentylator musi przepłynąć w pionie przez grzejnik.

Proponuję zakup grzejników REGULLUS E-VENT. Na zamówienie, bez dopłaty możemy wyprodukować grzejniki R6 (h = 57,5 cm) z rozstawem przyłączy 50 cm, które pasują w miejsce starych żeberek.

Wentylator zwiększa wydajność typowego grzejnika ściennego o 30%. Jest zamontowany w specjalnie do tego celu wykonanym tunelu w dolnej części grzejnika.

W ofercie wentylator zasilany napięciem AC 230 V, o mocy 6 W:

  • z dwiema turbinami, o wydajności 116 m³/h i długości 798 mm;
  • z jedną turbiną o wydajności 70 m³/h i długości 422 mm.

Oferujemy także wentylator zasilany napięciem DC 24 V ze sterowane płynie 0-10V (w tym wypadku konieczny transformator):

  • z trzema turbinami, o wydajności 240 m³/h, o długości 909 mm, z silnikiem o mocy 4,32 W;
  • z dwiema turbinami, o wydajności 113 m³/h, o długości 586 mm, z silnikiem o mocy 3,4 W;
  • z jedną turbiną o wydajności 92 m³/h, o długości 371 mm, z silnikiem o mocy 2,6 W;

Długość grzejnika determinuje możliwości wymiarów wentylatorów które można zastosować.

Sterowanie: tak jak dla grzejników kanałowych z wentylatorem, więcej informacji na: https://regulus.com.pl/dla-profesjonalistow/sterowanie-grzejnikami-co/

Wentylatory można kupić osobno, są też osobno wycenione.
Można też zastosować inne rozwiązanie, zamiast grzejników z wentylatorem zamontować grzejnik o podwójnej grubości – DUBEL: https://regulus.com.pl/produkty/grzejniki-scienne/dubel/ lub DUBEL z wentylatorem

Co to jest "obciążenie cieplne"?

Jednym z najbardziej istotnych parametrów budynku z punktu widzenia poprawnego działania ogrzewania jest tzw. projektowe obciążenie cieplne.    Obciążenie cieplne to nic innego, jak moc źródła ciepła, która jest potrzebna do utrzymania komfortu cieplnego we wnętrzu budynku, dla określonych (znormalizowanych) warunków.   Wyraża się je w watach lub kilowatach i dla typowego nowego domu jest rzędu 6-12 kW.

Najczęściej mówimy o projektowym obciążeniu cieplnym, wyliczanym dla budynku na etapie projektowania. Gdy mamy gotowy projekt domu i jego posadowienia na działce, możemy obliczyć straty ciepła z tego budynku. Możemy powiedzieć, że przy konkretnej temperaturze w pomieszczeniu (np. 20°C w salonie i 24°C w łazience) i tak zwanej temperaturze obliczeniowej na zewnątrz (przyjmuje się ją w wysokości -16…-24°C, zależnie od tego, w której strefie klimatycznej będzie wznoszony budynek), przez daną przegrodę będzie przenikać ileś wat ciepła. Gdy zsumujemy wszystkie straty ciepła z budynku (przez ściany, okna, dach, podłogę, na drodze wentylacji, oraz przez mostki cieplne), otrzymamy projektowe obciążenie cieplne.

W praktyce ten parametr będzie oczywiście nieco inny, co wynika z wielu czynników. Przede wszystkim dlatego, że dom nigdy nie odpowiada w 100% temu, co przewidywał projekt, choćby ze względu na niechlujność wykonawców. Ale także dlatego, że do obliczeń wykorzystuje się normy przewidujące pewne uproszczenia.   Dlaczego obciążenie cieplne jest tak ważne? Bo do tego parametru musimy dostosować moc źródeł ciepła w domu.  I moc grzejników/ogrzewania podłogowego, jeśli takie są przewidziane.

Jeśli mamy przykładowy dom o obciążeniu cieplnym 10 kW i zamontujemy w nim elektryczne grzejniki o łącznej mocy 9 kW, to w największe mrozy (powiedzmy przy -20°C), niektóre lub wszystkie pomieszczenia będą niedogrzane.                                                                                                                                 Jeśli zaś postąpimy odwrotnie, to problem będzie mniejszy. Kocioł na węgiel  jest urządzeniem grzewczym źle pracującym  przy małym obciążeniu, brudząc komin, generując niezbyt czyste spaliny, no i marnując paliwo.

Nie warto montować źródła ciepła o mocy znacząco przekraczającej obciążenie cieplne,  dlatego wartość obciążenia cieplnego warto znać, w miarę precyzyjnie je policzyć i pod kątem jego dobierać system grzewczy dla domu. W przeciwnym wypadku możemy przepłacić nie tylko przy zakupie (za dużych grzejników, za dużej ilości rurki do ogrzewania podłogowego), ale też przy eksploatacji.

W jakiej instalacji montować Regulusy, jaki wybrać materiał na rury?

Grzejniki Regulus można zamontować w instalacji miedzianej, z tworzywa oraz stali.

Ile wynosi odległość grzejnika od ściany po zamontowaniu?

Odległość grzejnika od ściany po zamontowaniu na wieszaku to: 2 cm.

Jaka jest prawidłowa odległość grzejnika od parapetu i podłogi?

Podane niżej zasady obowiązują wszystkie grzejniki REGULUS-system.
Minimalna odległość od podłogi to 10 cm – dystans ten zapobiega podciąganiu kurzu, 10 cm to także optymalna odległość od parapetu, zapewnia swobodny wypływ ogrzanego powietrza.
Jeżeli szerokość parapetu wynosi od 3 do 7 cm to grzejnik może zostać umieszczony bliżej parapetu. Przy szerokim parapecie, czyli mocno odstającym od ściany (ponad 7 cm) ta odległość powinna być większa, zbliżona do 10 cm.
Zasady ogólne można zatem sformułować w następujący sposób:

  • parapet wąski (3-7 cm od ściany) – wysokość do parapetu = wysokość grzejnika + 12 do 15 cm
  • parapet szeroki (powyżej 7 cm od ściany) – wysokość do parapetu = wysokość grzejnika + 20 cm lub więcej. Przy rozkładzie odległości pod i nad, odległość od podłogi powinna być zawsze większa od odległości od parapetu.

Przykłady:

  • odległość od parapetu do podłogi: 77 cm, parapet wystaje 6 cm od ściany, grzejnik H=60 cm, zatem  montujemy grzejnik z dystansem: 12 cm od dołu i 5 cm od góry
  • odległość od parapetu do podłogi: 77 cm, parapet wystaje 15 cm od ściany, grzejnik H=60 cm, zatem montujemy grzejnik z dystansem: 10 cm od dołu i 7 cm od góry lub zmieniamy grzejnik na dłuższy ale o wysokości 50 cm.

Półka nad grzejnikiem (przy grzejniku montowanym na ścianie, nie pod oknem) powinna mieć do 7 cm.

Czy regulusy można stosować w instalacji otwartej?

Grzejniki Regulus-system stosować można zarówno w instalacji zamkniętej jak i otwartej bez ograniczeń.
Zabudowanie regulusów w instalacji otwartej nie ma poza tym wpływu na długość okresu gwarancji na szczelność, która dla obiektów mieszkalnych wynosi aż 25 lat!
Grzejniki Regulus-system stanowią najtrwalszy, obok rur instalacyjnych z miedzi, element instalacji.
Instalacja otwarta c.o. ma kontakt z otaczającym powietrzem poprzez naczynie wyrównawcze (wzbiorcze), przez co wody instalacyjna ma stały kontakt z tlenem atmosferycznym. Tlen ten po rozpuszczeniu w wodzie, jako wolny gaz reaktywny, powoduje korozję elementów stalowych instalacji.
Producenci grzejników wymagają, by ich produkty były stosowane w instalacji zamkniętej właśnie z powodu przyspieszonej korozji w układzie otwartym.
W układzie otwartym zalecają stosowanie inhibitorów korozji, jednakże utrzymywanie odpowiedniego stężenia inhibitora, jest dla użytkownika trudnym dodatkowym obciążeniem.
Układ wodny regulusów wykonany jest w całości z miedzi. Po pokryciu się od wewnątrz warstewką tlenku miedzi dalsza reakcja miedzi z tlenem ulega zahamowaniu.
Wymagany jest natomiast filtr mechaniczny (siatkowy), mający na celu wyłapywanie wszelkich mechanicznych zanieczyszczeń, w tym produktów korozji elementów stalowych instalacji. Zanieczyszczenia mechaniczne uszkodzić mogą wnętrza rur (erozja mechaniczna), pompę cyrkulacyjną, a także armaturę.

Czy grzejniki można stosować bez pompki (układ otwarty, grawitacja)?

Grzejniki Regulus są grzejnikami przeznaczonymi do układu pompowego. Grzejnik Regulus bocznozasilany z zastrzeżeniem zastosowania przed nim zaworu grzybkowego (nie termostatycznego) będzie pracował na obiegu grawitacyjnym jednak z mocą około 40% mniejszą niż katalogowa. Sytuacja wygląda podobnie dla każdego typu obecnie produkowanego na świecie grzejnika.

Czy instalacja grzewcza z regulusami głośno pracuje? Taką opinię przedstawił mi mój sąsiad.

Można się spotkać z uwagami użytkowników o szumach, stukaniu, trzaskach i odgłosach pracującej pompy cyrkulacyjnej. Podnoszony jest czasem jako problem występujący w instalacji niezależnie od rodzaju zastosowanych grzejników.
Szczególnie w instalacjach stalowych i miedzianych drgania i wibracje z kotłowni przenoszone są wzdłuż rur aż do grzejników. Szum może występować również z powodu turbulencji pojawiających się na zaworach.
Co należy zrobić?:

  • 1.Zadbać zatem należy by w odpowiednich miejscach zastosować podkładki gumowe, dystanse, przejściówki, by instalacji pozostawić odrobinę swobody tam gdzie trzeba i ścisłe zespolenie tam gdzie trzeba.
  • 2.Instalacje dokładnie odpowietrzyć,
  • 3. Instalację precyzyjnie wyregulować hydraulicznie (zrównoważyć przepływy) „na zimno” i „na gorąco”.

Zatem niemal wszystko w tej mierze zależy od montera instalacji i od jego staranności wykonania instalacji. Jednakże dociąganie „na siłę” grzejników poprzez wieszaki do krzywej ściany, również spowoduje niepotrzebne, szkodliwe naprężenia w instalacji a to już „zasługa” niestarannego murarza.
Co do regulusów – szczególnie w instalacji z miedzi, (najwyższy współczynnik rozszerzalności cieplnej – wydłużenie liniowe), przy występowaniu długich prostoliniowych gałązek zasilających, przy braku stosownej kompensacji dla ich wydłużenia, następować może przeciąganie grzejnika w obie strony po stopkach wieszaków.
Przy grzejnikach stalowych ważących po kilkadziesiąt kilogramów każdy, problem ten jest mniej istotny, gdyż prędzej rurka ulegnie wygięciu, nim ciężki grzejnik ulegnie przesunięciu.
Należy zatem zadbać o dwukierunkową minimalną swobodę przesuwania się grzejników w wieszakach.
W razie problemu, na stopce wieszaka, w miejscu jego styku z dolną krawędzią grzejnika, można umieścić plastikowy lub gumowy dystans pełniący rolę ślizgacza.

Wszystkie typy grzejników mogą rezonować i przenosić szumy instalacyjne, w szczególności szum generowany przez pracującą pompę cyrkulacyjną i turbulencje powstające głównie w zaworach termoregulacyjnych.
Dobre wyregulowanie instalacji jednakże to nie tylko jej cicha praca, lecz przede wszystkim wysoki komfort cieplny, wysoka ekonomika grzania i zadowolony użytkownik.

Prawidłowo wykonana z dowolnego materiału oraz rzetelnie wyregulowana hydraulicznie instalacja  z regulusami pracuje cicho, wysokosprawnie, precyzyjnie i ekonomicznie.

Instalator podłączył zasilanie na niebieskim a powrót na czerwonym. Czy to ma jakiś wpływ na prawidłowe działanie grzejnika?

Zamiana przyłączy wpływa negatywnie na efektywność grzania, spada moc i mogą wystąpić szumy o dużym natężeniu, stąd kon ieczność znakowania zasilania i powrotu.

Zasilanie grzejnika, oznaczone jest paskiem czerwonym i znajduje się bliżej środka grzejnika, natomiast powrót oznaczony jest paskiem niebieskim. Zawór odcinający podwójny, prosty (może być też kątowy) umożliwia zamknięcie przepływu czynnika grzewczego przez grzejnik, odłączenie i wypięcie grzejnika przy pracującej instalacji, stanowi także ważny element regulacji hydraulicznej (regulacji przepływu).

Niemal wszystkie grzejniki dolnozasilane posiadają zasilanie po stronie wewnętrznej, a powrót po stronie zewnętrznej. Każdy zawór w instalacji inny niż zawór kulowy ma kierunek przepływu oznaczony strzałką. Należy go zamontować strzałką w kierunku planowanego przepływu. Przepływ przez odwrotnie zamontowany zawór będzie głośny – turbulentny, zmniejszony.

O ile w grzejnikach typu RDB i SDB – czyli dolnozasilanych bez wbudowanego zaworu termostatycznego, spadek mocy przy odwrotnym zasilaniu będzie nieduży, rzędu 10-15%, o tyle przy grzejnikach typu RD – dolozasilanych z zaworem termostatycznym, spadek mocy może wynosić około 50%, a przepływająca woda może generować szum o dużym natężeniu.

W razie zamiany zasilania z powrotem przez wykonawcę, do dyspozycji są trzy sposoby ratowania sytuacji:

  1. Zamówienie w firmie REGULUS-system grzejników o odwróconych przyłączach – zasilanie po zewnętrznej. Wykonamy je bez żadnej dopłaty. Zlecenie należy opisać.
  2. Zamontowanie zaworu przyłączeniowego tzw. krzyżowego, odwracającego przepływy.
  3. Zamiana zasilania z powrotem na rozdzielaczach, jeśli takowe są, lub przy kotle c.o.

Proszę o informację co może być przyczyna, moim zdaniem niskiej wydajności grzejników. Mieszkam w nowym budynku, ocieplonym, okna plastikowe, kocioł c.o. wiszący, dwufunkcyjny, na parterze budynku ogrzewanie podłogowe, na piętrze grzejniki waszej firmy. W poprzednim sezonie grzewczym dogrzewałem górę farelkami - grzejniki nie potrafiły ogrzać pomieszczeń. Co może być przyczyną?

Prawdopodobna przyczyna problemów to błędy w regulacji instalacji między dwoma układami. Pierwszy układ to ogrzewanie podłogowe – drugi to piętro z grzejnikami ściennymi. Proponuję kryzowanie obiegu podłogówki na wejściu do mieszacza (lub rozdzielacza) w celu zwiększenia przepływu przez grzejniki na piętrze. Więcej o regulacji na: regulacja-hydrauliczna.pdf

Planuję wymienić dwupłytowy grzejnik z salonu (60/120 stalowy) na grzejnik REGULLUS. Zastanawiam się czy przez to nie spadnie temperatura w dwu sypialniach, gdzie zostaną grzejniki stalowe. Proszę o opinię w tej sprawie.

Po wymianie grzejników prawdopodobnie potrzebne będzie kryzowanie (regulacja hydrauliczna) grzejników w sypialniach. Po kryzowaniu nie zmniejszy się temperatura medium, a jedynie zrównoważy przepływ w poszczególnych grzejnikach. Nie ma więc obawy o spadek temperatury.
Więcej informacji na temat regulacji przepływów: regulacja-hydrauliczna.pdf

Jak uszczelnić przyłącza grzejników bocznych?

Grzejniki Regulus są wyposażone w dwie uszczelki płaskie ½” wykonane z wysokiej jakości fibry. Uszczelki te są elementem koniecznym i wystarczającym do prawidłowego połączenia grzejnika z instalacją (półśrubunkami zaworów odcinających bądź regulacyjnych).
Stosowanie konopi lub teflonu jest nie tylko niewskazane, ale może też znacznie utrudnić  wykonanie trwałego połączenia. Elementy przyłącza należy dokręcić momentem nie większym niż 30 Nm. Prawidłowy montaż gwarantuje długą i bezobsługową pracą naszych wyrobów.

Mam podłączone dwa grzejniki szeregowo, pierwszy bliżej pionu grzeje dobrze, drugi, który jest dalej od pionu grzeje słabo. Grzejniki połączone są szeregowo. Jak zwiększyć efektywność drugiego? Czy zmienić rodzaj przyłączeń, a może regulacją?

Przy szeregowym podłączeniu grzejników należy kryzować grzejnik (stopniowanie wielkości przepływu – litr/h) znajdujący się bliżej pionu, czyli ten przez który teoretycznie przepływa więcej wody w jednostce czasu. Do kryzowania służą kryzy w zaworach termostatycznych lub zawory dławiące. Więcej o regulacji przeczytasz w tym artykule

Na tym etapie nie ma konieczności zmiany rodzaju przyłączeń. Skrajnym przypadkiem jest przymknięcie wszystkich grzejników z danego pionu; poza tym problematycznym. Wyrównanie przepływów przez wszystkie grzejniki spowoduje ich równomierna pracę.

Czy grzejniki REGULUS mogą pracować z dowolnymi kotłami, lub z jakimi nie mogą?

Wszystkie systemy grzejnikowe REGULUS mogą współpracować z dowolnymi typami kotłów. Różnica jest jedynie w doborze grzejników oraz sposobie budowy i wykonania instalacji.

Podczas pracy instalacji c.o. słychać w grzejnikach przelewanie i bulgotanie wody. Jaka jest tego przyczyna?

Instalacje grzewcze, w szczególności nowe, wymagają odpowietrzenia, czyli usunięcia z układu powietrza. Efektem zapowietrzenia instalacji jest nie tylko bulgotanie, ale przede wszystkim spadek sprawności samej instalacji, niegrzanie niektórych grzejników, a co za tym idzie zimno w domu.

Najczęstsze przyczyny zapowietrzenia instalacji:

  • świeża (mocno napowietrzona) woda w instalacji (nowej lub starej);
  • w przypadku kotłów na paliwo stałe przekroczenie temperatury 85°C lub zagotowanie wody w kotle;
  • reakcja chemiczna między materiałami z których wykonana jest instalacja. Należy wtedy dodać inhibitor np. FERNOX (koszt ok. 100 zł za 1 litr koncentratu);
  • zbyt mała pojemność naczynia wyrównawczego przy układach otwartych (zapowietrzanie grzejników szczególnie na piętrze). Należy wymienić naczynie wzbiorcze.

Odpowietrzenie instalacji powinno odbywać się w następującej kolejności:

  • skontrolować i ewentualnie wyczyścić filtry, wyregulować hydraulicznie instalację następnie:
  • podwyższyć ciśnienie w obiegu zamkniętym do ok. 2 atm lub uzupełnić wodę do pełna w otwartym naczyniu wyrównawczym;
  • uruchomić instalację na kilka godzin;
  • wygasić kocioł (zatrzymać instalację), zatrzymać pompę, odczekać kilka godzin, aby powietrze ułożyło się w najwyższych punktach instalacji – nie da się odpowietrzyć prawidłowo instalacji podczas pracy!
  • na każdym grzejniku zakręcić jeden zawór – najlepiej zasilający (unikniemy cofania powietrza z grzejników nieodpowietrzonych do już odpowietrzonych);
  • kolejno odpowietrzać grzejniki, zaczynając od najwyżej położonego, do podłożonego kubeczka lub na chłonną szmatkę;
  • uzupełnić ciśnienie w obiegu zamkniętym lub dopełnić naczynie wyrównawcze do odpowiedniej wartości;
  • odkręcić zawory i uruchomić instalację;
  • w razie konieczności czynność powtórzyć.

Prawidłowe odpowietrzanie instalacji wymaga zwykle kilkukrotnego powtarzania opisanych wyżej czynności.

Z której strony grzejnika znajduje się podejście w grzejniku ? Z prawej czy lewej strony ?

Nasze bocznozasilane i dolnozasilane grzejniki są symetryczne, czyli są odwracalne, a co za tym idzie można je zamontować z przyłączami z lewej strony (lewostronne) lub z prawej strony (prawostronne).

Jakie głowice pasują do grzejników Regullus dolnozasilanych?

Do Regullusów pasują głowice z nakrętką M30 x 1,5. Polecamy nasze firmowe głowice Regulus (głowica cieczowa w ładnym designie) z nakrętką mocującą M30 x 1,5, wymiar zamknięcia wynosi 11,5 mm, skok zamknięcia do 2,5 mm.

Jak wiem produkujecie grzejniki z miedzi i aluminium a przecież miedzi nie należy łączyć z aluminium, gdyż połączenie to szybko koroduje. Co wy na to?

Przywołujemy szereg napięciowy metali.
Im większa różnica potencjałów, tym gorzej dla instalacji.

Al (elektroda aluminiowa ma potencjał) minus 1,66 V
CU (elektroda miedziana ma potencjał) plus 0,521 V
Pomiędzy nimi powstaje ogniwo – wyrywane są atomy jednego metalu- w tym przypadku aluminium…
Instalacje powinny być dobierane z metali o jak najmniejszej różnicą potencjałów. Najlepiej gdy jest ona jednorodna, wtedy różnica potencjałów wynosi zero.
Uwaga ta dotyczy tych składników instalacji, które mają kontakt z czynnikiem grzejnym z wodą. To woda + rozpuszczone w niej jony metali tworzą elektrolit.
W obecnie budowanych instalacjach nader spotyka się nieuzasadnione, szkodliwe dla trwałości instalacji łączenie jej składników zbudowanych z różnych metali. Dzieje się tak z ewidentną szkodą dla klientów. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zwykła niewiedza instalatorów oraz przemilczanie takiego zagrożenia.
Łączenie różnych metali jest dopuszczalne, lecz nie wszystkich metali i tylko pod pewnymi warunkami. Tworzące się na styku ogniwa elektrochemiczne powodują szybkie rozpuszczanie żelaza, cynku czy aluminium.

Odpowiadając stricte na pytanie:
Nie należy łączyć elementów miedzianych i aluminiowych w jednej instalacji, gdyż poprzez wodę która jest elektrolitem następuje korozja elektrochemiczna, której efektem jest erozja –korozja wżerowa, ubytek materiału – a w efekcie jego powolne niszczenie.
W grzejnikach Regulus połączenie miedzi i aluminium jest połączeniem suchym występujące pomiędzy powierzchnią rurek a lamelkami. Woda krążąca w instalacji nie ma żadnego kontaktu z aluminium -ma kontakt wyłącznie z miedzią. Dlatego zjawisko korozji elektrochemicznej w regulusach nie występuje.

Z czego wynika różnica cenowa grzejników bocznozasilanych względem dolnozasilanych np. pomiędzy R6/100 a RD 6/100?

Różnica w cenie pomiędzy grzejnikami bocznozasilanymi a grzejnikami dolnozasilanymi mieści się w przedziale 60-70.- PLN netto dla wszystkich typoszeregów grzejników. Wynika ona z różnych składowych komponentów tych grzejników.
W grzejnikach dolnozasilanych znajduje się fabrycznie wbudowany na stałe, zintegrowany z konstrukcją układu wodnego grzejnika, zawór termoregulacyjny z sześciostopniową nastawą wstępną. Nastawa wstępna służy znakomicie do regulacji hydraulicznej całego układu c.o. (regulacji ilości przepływającego przez grzejnik czynnika grzejnego – patrz. informacja edukacyjna na naszej stronie  REGULACJA HYDRAULICZNA INSTALACJI CO).
Grzejnik dolnozasilany posiada, zamontowany również na stałe, mosiężny moduł, do którego wkręca się przyłącza grzejnika. Rozstaw przyłącza (zasilanie – powrót) od osi do osi zgodny jest z normą europejską czyli wynosi dokładnie 50 mm.
Standardowo zasilanie znajduje się od strony wewnętrznej grzejnika (oznaczone jest paskiem czerwonym na przyłączu), natomiast powrót bliżej bocznego brzegu grzejnika (oznaczone jest paskiem niebieskim na przyłączu).
W razie zaistnienia takiej potrzeby możemy wykonać zasilanie od strony bocznej, powrot od strony wewnętrznej. Potrzebę takiego niestandardewegowykonania należy jednoznacznie opisać w zamówieniu.
Grzejniki dolnozasilane można ustawić przyłączem od strony lewej lub od strony prawej grzejnika. Ich przednia ściana niczym nie różni się od ściany tylnej.

Czy prawdą jest, że z uwagi na małą ilość wody krążącą w instalacji, regulusy nie nadają się do instalacji z kotłem na węgiel, gdyż może dojść do zagotowania wody?

Nie, to nie jest prawda.

Nasze pytanie:

  1. Czym różni się 1 kW mocy w grzejnikach żeliwnych od 1 kW mocy w regulusach?
  2. Grzejniki mają grzać, czy też mają buforować nadmiar mocy kotła?

Po to, by optymalnie wykorzystać kaloryczność paliwa oraz moc kotła bez względu na chwilowe zapotrzebowanie na ciepło, zadbać o żywotność, trwałość kotła, powinno wprowadzić się do instalacji buforowy zbiornik ciepła. Jednakże dobrze skonfigurowana instalacja c.o. powinna dobrze i bezpiecznie funkcjonować również bez bufora.

Grzejniki REGULUS-system można stosować w instalacjach z kotłem stałopaliwowym (węglowym) podobnie jak inne typy grzejników z zachowaniem ogólnych zasad bezpieczeństwa tj. prawidłowego doboru wszystkich elementów instalacji: kocioł, rury, grzejniki, sterowanie czyli prawidłowego skonfigurowania i wyregulowania instalacji.
W instalacjach z kotłem stałopaliwowym (węglowym) ciągle pokutują historyczne założenia instalacji grawitacyjnej z zastosowaniem grzejników żeliwnych o dużej masie własnej i dużej pojemności wodnej. Instalacje takie budowane do końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku zawierały około 300 l wody dla domku ok.100m2. Prócz tego dochodziła wielka masa samych materiałów tworzących instalację.
W takiej instalacji stosowano kocioł o mocy ok. 25kW, po pierwsze po to żeby móc szybko rozgrzać tę ogromną masę całej instalacji, a po drugie budynki wówczas budowane miały nieporównywalnie większe od obecnie budowanych straty ciepła. Grzejniki stanowiły bufor stabilizujący temperaturę pomieszczeń.
Obecnie straty budynków są znacznie mniejsze, w wszystkie stosowane obecnie grzejniki mają mniejszą pojemność wodną (na ten sam dom w przypadku grzejników stalowych będzie ok. 70-80 l wody + to co w kotle, a w przypadku regulusów ok. 15-20 l wody + to co w kotle). Kocioł dla takiej powierzchni powinien mieć orientacyjnie maksymalną moc ok. 10-12kW. Przy znacznie zmniejszonej całkowitej masie instalacji nie ma potrzeby, by w kotle występowała jakakolwiek nadwyżka mocy.
Również zastąpienie układów grawitacyjnych z rurami stalowymi o dużych przekrojach, układami pompowymi ze znacznie mniejszymi przekrojami rur, również z plastiku, bardzo utrudnia czy wręcz uniemożliwia ewentualne grzanie grawitacyjne (awaria pompy) i odprowadzenie ciepła z kotła.
Tylko w takich awaryjnych sytuacjach dojść może do zagotowania wody w kotle i naprawdę nie ma znaczenia ile jest jeszcze wody w grzejnikach gdyż najpierw zagotuje się woda w kotle. Jak się zapyta użytkowników instalacji z kotłem stałopaliwowym to sporo z nich doświadczyło już zjawiska zagotowania wody w kotle i to niezależnie od typu zastosowanych grzejników (żeliwnych, stalowych, aluminiowych czy też miedziano-aluminiowych).
I dlatego instalacja powinna być otwarta!

Instalację c.o. można porównać do układu chłodzenia silnika samochodu: silnik – wytwarza ciepło podobnie jak kocioł, węże od silnika do chłodnicy przesyłają ciepło z silnika do chłodnicy podobnie jak instalacja, pompa w jednym i drugim układzie wymusza szybki przepływ wody – zwiększa przesył ciepła, chłodnica podobnie jak grzejnik oddaje ciepło z układu. Jeżeli teraz zamontujemy zbyt małą chłodnice (o małej wydajności) do dużego silnika (np. z małolitrażowej osobówki do samochodu dostawczego) to szybko zagotujemy wodę. Podobnie jeżeli w instalacji c.o. grzejniki będą zbyt małe w stosunku do mocy kotła. Jeżeli awarii ulegnie pompa to nawet przy dobrze dopasowanej do silnika chłodnicy zagotujemy wodę w układzie. Podobnie w instalacji c.o. : instalacja obliczona i dopasowana do układu pompowego przy awarii pompy traci zdolność odprowadzenia ciepła z kotła.

Czy mogą Państwo przygotować grzejnik z ograniczoną radiacją? Planuję go zabudować pełną zabudową meblową (kuchnia), dlatego zależy mi na tym, by radiacja była maksymalnie ograniczona. Kratka dopływu powietrza będzie tylko w cokole, natomiast wylotowa na górze zabudowy.

Nasze grzejniki to grzejniki konwekcyjno-radiacyjne. Woda płynie w rurach z miedzi, osłoniętych aluminiowymi lamelami, tworzącymi obudowę. Aluminiowe ściany grzejnika są więc chłodniejsze od typowych grzejników stalowych, w których płaszcze wodne są na zewnątrz a ” chłodnica ” w środku. Aby zminimalizować radiację w naszych grzejnikach możemy:

  • wykonać grzejnik w wersji plan – płaska przednia i tylna ściana (cena jest wyższa o 15%), grzejnik grzeje prawie wyłącznie konwekcyjnie,
  • miejsce montażu (zakładamy, że będzie zamontowany w przestrzeni za szafką kuchenną) wykleić z każdej strony ekranem zagrzejnikowym redukując radiację, a jednocześnie zwiększając konwekcję. Wtedy powierzchnie kratek wlotowej i wylotowej w meblach powinny być zbliżone powierzchnią do powierzchni przekroju poprzecznego grzejnika.

 

Czy grzejniki Waszej produkcji są w wersji na nóżkach montowanych do podłogi?

Tak. Przy zamawianiu grzejnika należy zaznaczyć tzw. zestaw stojaków montażowych. Przy takim sposobie mocowania grzejników, odległość grzejnika od podłogi wynosi 9 cm. Stojaki montażowe można także kupić osobno.

Mam instalację z waszymi grzejnikami, dlaczego pomimo wysokiej temperatury na piecu, grzejniki wcale nie są gorące?

Regulusy odróżnia od konkurencji znacznie większa powierzchnia wymiany ciepła.
Większa powierzchnia kontaktu z ogrzewanym powietrzem to mniejsza temperatura dotykowa grzejnika przy tym samym efekcie. Dlatego Regulusy często określane są jako grzejniki niskotemperaturowe. Poza tym Regulusy są grzejnikami o mieszanym sposobie oddawania ciepła, przez konwekcję i przez promieniowanie.

Rozważam zakup grzejników ściennych Regullus bocznozasilanych o długości 180 i 160 cm. W sezonie grzewczym mam temperatura na kotle (Cichewicz Logica 20-27kW) 60-65 ºC, natomiast w okresach przejściowych (wiosna, jesień) ustawiam 25-30 ºC. Jak wygląda w praktyce działanie grzejnika Regullus przy 65 i przy 35 ºC. Czytałem, że są konwekcyjne wiec musi być wysoka temperatura, jeśli tak to czy przy niskiej nie będą grzały?

Grzejnik R6/180 przy temp zasilania 65 ºC osiąga 2771W, ten sam grzejnik dla parametru 35 ºC na zasilaniu ma tylko 479W.  Temperatura taka jest dla człowieka prawie nieodczuwalna (człowiek ma temperaturę ciała 36,6ºC )

Które typy regulusów można zasilać parą?

W instalacjach zasilanych parą grzewczą można stosować wszystkie grzejniki REGULUS-system: ścienne, wewnątrzścienne oraz kanałowe, o ile instalacja spełnia następujące parametry: maksymalne  ciśnienie robocze do 1,5 MPa oraz maksymalna temperatura robocza do 110 C. Dzięki unikalnej technologii temperatura dotykowa regulusów jest niższa od temperatury czynnika grzewczego, zatem nasze grzejniki doskonale nadają się do zasilania czynnikiem o wysokiej temperaturze, takim jak para grzewcza.

Czy wasze grzejniki mają przód i tył? Zależy mi na grzejnikach odwracalnych, by podłączenie dolne mogło być dowolnie, z prawej lub też z lewej strony

Wszystkie typoszeregi REGULLUS oraz SOLLARIUS są odwracalne – mogą być podłączone z prawej lub z lewej strony

Jaka jest różnica między grzejnikami Regullus i Sollarius? Czy przy takim samym wymiarze są istotne różnice w ich mocy? Które z grzejników lepiej nadają się pod parapet i jaka powinna być przestrzeń pomiędzy podłogą a grzejnikiem oraz parapetem i grzejnikiem w przypadku grzejników Regullus a jaka w przypadku Sollarius (jest to dla mnie ważne ze względu na dość długie okna)?

Grzejniki Sollarius to grzejniki nowej generacji produkowane równolegle z Regullusami. Wyróżnia je płaska górna obudowa, mniejsze pofalowanie powierzchni czołowej i większa dynamika grzania, moce grzewcze w danym wymiarze są zbliżone. Oba modele mają identyczne układy wodne. Do montażu pod parapet również nadają się oba, na tych samych zasadach. Informacje o odległościach znajdzie pan pod linkiem: https://regulus.com.pl/jaka-jest-prawidlowa-odleglosc-grzejnika-od-parapetu-i-podlogi/

Czy mają Państwo w ofercie grzejniki z zasilaniem dolnym, wąskie i wysokie? Interesują mnie dokładnie dwa typy grzejników: jeden o wys.: 100 i szer.: 60 cm i drugi o wys.: 120 i szer.: 40 cm.

W naszej ofercie znajdzie Pan grzejniki dolnozasilane wąskie i wysokie, to grupa grzejników dekoracyjnych: DECOR PRO. Produkujemy je w 4 wysokościach: 138,5; 156,5; 174,5; 192,5 cm oraz 5 szerokościach: 40, 50, 60, 70 i 80 cm. Dostępne są dwa typy przyłącza. Dolnozasilane oraz dolnozasilane centralnie. Więcej informacji na temat grzejników dekoracyjnych znajdzie Pan na stronie : https://regulus.com.pl/produkty/grzejniki-dekoracyjne/

Jaki automatyczny odpowietrznik będzie odpowiedni do grzejników SOLLARIUS SDC?

W przypadku grzejnika SDC, który nie posiada wkładki zaworowej można zastosować dowolny automatyczny odpowietrznik kątowy 1/2 cala lub odpowietrznik automatyczny prosty wraz z kolankiem typu W-Z (gwint zewnętrzny 1/2 z jednej i zewnętrzny 1/2 z drugiej) 1/2 cala 90 stopni. W handlu są dostępne takie wyroby, także w ładnej chromowanej wersji.

W przypadku grzejnika z wkładką zaworu termostatycznego można zastosować odpowietrznik automatyczny higroskopijny np. włoskiej firmy Caleffi. Podczas montażu należy zachować należytą ostrożność aby nie dopuścić do uszkodzenia gniazda odpowietrznika w grzejniku.

Mam w instalacji stalowe rury, chcę zamontować wasze grzejniki. Jakie są wymagania odnośnie wody w instalacji, czy należy stosować inhibitor korozji? Jakiej firmy?

Jakość wody w instalacjach c.o., także wykonanych z miedzi określa norma PN-93/C-04607 „Woda w instalacjach ogrzewania. Wymagania i badania jakości wody”. Zgodnie z normą twardość wody zasilającej instalację nie powinna być większa niż 4 mval/l (2 mmol/l). Wszelkie osady są niekorzystne dla miedzi (a jeszcze bardziej dla działania armatury regulacyjnej), dlatego w instalacji muszą być sprawne odmulacze i filtry. Zawartość amoniaku NH3 w wodzie nie powinna przekraczać 0,6 mg/l (tak samo jak w wodzie do picia). Jeżeli w instalacji są rury miedziane i grzejniki stalowe, a suma chlorków i siarczanów w wodzie jest większa niż 50 mg/l (to częsty przypadek w Polsce), to zgodnie z normą trzeba stosować inhibitor korozji odpowiedni do układu miedź-stal. Inhibitor może być dowolnej firmy, ważne, by na opakowaniu znajdowała się informacja: do układu: miedź + stal (np.: FERNOX MB-1, www.karbon.com.pl).

Można też wymienić grzejniki stalowe na miedziano-aluminiowe REGULLUSY R6 z rozstawem 50 cm (informacja o rozstawie konieczna na zamówieniu).

Mieszkam w bloku (korzystam z sieci miejskiej) mam grzejnik waszej firmy i zastanawiam się nad montażem filtrów mechanicznych. Gdzie i jaki filtr powinnam zamontować, by nie stracić uprawnień gwarancyjnych?

Na zasilaniu z sieci miejskiej zawsze zamontowane są wymienniki wraz z zespołem filtrów, w związku z tym nie ma potrzeby montowania dodatkowych filtrów i nie ma groźby utraty gwarancji. Montaż dodatkowego filtra przed grzejnikiem z pewnością wpłynie pozytywnie na jego trwałość.

Czy grzejniki typu Sollarius i Regullus będą działały niezawodnie w kolejnym sezonie grzewczym jeśli na czas remontu instalacji usunę z nich wodę?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do sporadycznego spuszczania wody z Sollariusów i Regullusów pod warunkiem, że inne elementy dopuszczają taką operację i nie prowadzi to do ich korozji.

Czy na grzejnikach Regullus i Sollarius można suszyć mokrą odzież i czy można powiesić na nich nawilżacz powietrza?

Suszenie odzieży na grzejniku powoduje zmniejszenie cyrkulacji powietrza, a co za tym idzie  spadek wydajności. Polecam zakup suszarki do montażu nad grzejnikiem, takie rozwiązanie nie ograniczy wydajności grzejnika.
Nawilżacze powietrza należy stosować przy grzejnikach typowo radiacyjnych. Regullusy i Sollariusy oddają ciepło poprzez jednoczesną konwekcję i radiację, nie ma więc konieczności stosowania  nawilżacza powietrza.

Mieszkam w nowym domu, to pierwszy sezon grzewczy. Zauważyłem, że dosyć często szyby są zaparowane i daje się odczuć spora wilgoć? Czy przyczyną mogą być grzejniki (mam regulusy)?

Jeśli chodzi o przyczyny powstawania wilgoci, może ich być kilka, jednak nie są nią regulusy. Grzejniki REGULUS szybko usuwają wilgoć, ponieważ mieszają powietrze, zapobiegając zawilgoceniu. Jedną z przyczyn powstawania wilgoci, może być fakt, że to pierwszy sezon grzewczy i nowy dom. W nowym budynku, nigdy jeszcze nie ogrzewanym, ściany są zawilgocone technologicznie. Ogrzewanie musi osuszyć ściany, sufity, podłogi. Wskazane jest zatem częste, intensywne ale krótkie wietrzenie – najlepiej zrobić przeciąg na 5-10 minut.
Przyczyną dużej wilgoci może być również zbyt duża szczelność (okna z PCV), słaba wentylacja – w tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest również częste i intensywne wietrzenie. Kolejną przyczyną mogą być duże skoki temperatury między nocą a dniem (duża różnica między temperaturą w dzień a w nocy na sterowniku kotła gazowego bądź elektrycznego, olejowego). Duże wahania temperatury powodują wytrącanie się wody z powietrza. Różnica między temperaturą w ciągu dnia a w nocy powinna wynosić do 3 ºC. Przy większych różnicach, kocioł od rana intensywnie pracuje, by uzyskać zadaną dzienną temperaturę.

Mam instalację z waszymi grzejnikami, elementem grzejnym jest piec elektryczny, grzejniki przeciętnie pracują z temperaturą 40ºC, zalane są wodą zdemineralizowaną (20l), rury są z pcv, zgrzewane. Instalacja otwarta. Czy zamiast wody mogę użyć do zalania instalacji glikolu do instalacji solarnych? Ponadto zdarzają mi się często dłuższe przerwy w zasilaniu i chciałbym się zabezpieczyć przed zamarzaniem instalacji, czy będzie to miało negatywny wpływ na trwałość grzejników? Dodatkowo planuję włączyć jeszcze inne źródło zasilania do obiegu, z pośrednictwem wymiennika płytowego. Czy połączenie elementów stalowych (wymiennik) i miedzianych (grzejniki) nie spowoduje korozji przy zalaniu glikolem?

Oczywiście można zalać układ glikolem, np. Ergolidem Eko z Boryszewa.

Dłuższe przerwy w zasilaniu nie wpływają negatywnie na trwałość naszych grzejników, oczywiście o ile instalacja nie zamarznie.

Nie ma zagrożenia korozją w przypadku wymiennika płytowego np. Secespolu przy zastosowaniu Ergolidu. Ergolid jest inhibitorem korozji odpowiednim do układu miedź-stal. Płyty i przyłącza są ze stali nierdzewnej, a same płyty wymiennika lutowane są miedzią. Połączenie miedzi oraz stali nie powoduje korozji elektrochemicznej pod warunkiem, że nie ma kontaktu ze związkami siarki i chloru. Takie związki nie wchodzą w skład Ergolidu, który jest związkiem organicznym z grupy alkoholi dwuhydroksylowych.

Mam uszkodzoną wkładkę i czy mogę u Państwa zamówić nowa?

Informację na temat wkładek stosowanych w grzejnikach REGULUS-system znaleźć można klikając w ten link

W mojej instalacji ciągle słychać przelewanie i bulgotanie (już drugi sezon grzewczy). Spuszczanie częściowo wody w instalacji i ponowne uzupełnienie nie pomogło. Instalacja składa się 8 grzejników model REGULLUS, kotła kondensacyjnego Wolf i kotła na węgiel. Układ jest zamknięty tzn. z naczyniem przeponowym, rury pex-alu-pex. Co należy zrobić, aby bulgotanie ustało?

Ze względu na różnorodność materiałową (kocioł na paliwo stałe: stal czarna, kocioł gazowy: stal szlachetna – nikiel, chrom, instalacja: ochrona antydyfuzyjna z aluminium, grzejniki: miedź, zawory i inne elementy instalacji: mosiądz – miedź, cynk, cyna, ołów itd.) wodę instalacyjną charakteryzuje bogaty skład chemiczny. W związku z tym, w cyklicznie podgrzewanej i studzonej wodzie powstaje tlen, a także inne gazy. Pęcherzyki powietrza, oprócz obniżenia sprawności i trwałości instalacji, powodują efekty akustyczne. Należy zatem odpowietrzyć instalację. W pierwszym sezonie grzewczym odpowietrzanie powinno być wykonywane dosyć często i systematycznie, później sporadycznie, np. przy przeglądach okresowych lub po uzupełnieniu (dobiciu) wody, remontach itp.

Powodem ciągłego zapowietrzania się instalacji zamkniętej są najczęściej:
błędy przy budowie instalacji z kotłem stałopaliwowym;
podłączenie kotła z jednej strony, co powoduje powstanie „martwej” części płaszcza wodnego, a co za tym idzie możliwości tworzenia się poduszki powietrza, która jest stopniowo uwalniana do wody w instalacji, taki sposób podłączenia powoduje również przegrzewanie jednej strony kotła, przez co powstają pęcherzyki powietrza przy ściankach (temperatura powyżej 85° C), tzw. gazowanie wody. Optymalne jest zatem krzyżowe podłączenie kotła na paliwo stałe, czyli podłączenie zasilania i powrotu po przekątnych. W kotłach uznanych producentów prawidłowy przepływ wody wewnątrz kotła i jego odpowietrzenie zapewnia konstrukcja kotła;
błędy użytkowania – zbyt wysoka temperatura eksploatacji kotła – powyżej 85° C (patrz powyżej);
za wysoko ustawiona temperatura włączenia pompy obiegowej (patrz powyżej);
za małe średnice rur zaraz za kotłem (patrz powyżej);
brak zastosowania separatora powietrza;
błędy przy prowadzeniu rur, brak spadków, stopniowania średnic, wykonanie syfonów itd.;
błędy przy napełnianiu instalacji – zbyt szybkie nabicie instalacji powodujące turbulentny, zaburzony wpływ wody, bez wypchnięcia powietrza przez odpowietrzniki;
brak płukania wstępnego instalacji – ważne szczególnie przy instalacjach lutowanych lub spawanych;
brak regulacji hydraulicznej instalacji;
w przypadku instalacji otwartej – dodatkowo – przyczyną może być za małe naczynie wzbiorcze układu otwartego (wysysanie wody z grzejników zamontowanych wyżej podczas studzenia instalacji) lub naczynie wzbiorcze o zbyt dużym lustrze wody (swobodny dostęp powietrza do wody w instalacji).

ZASADY PRAWIDŁOWEGO URUCHAMIANIA NOWEJ INSTALACJI

  1. Powolne napełnienie instalacji przy popuszczonych odpowietrznikach, aby zapewnić wypchnięcie powietrza. Przyłącze wodociągowe i instalacja c.o. powinny być wyposażone w sprawny filtr siatkowy lub filtr lepszej klasy. Brak takich filtrów skutkuje utratą gwarancji na grzejniki (a także pompy, armaturę c.o. i armaturę wodną, np. krany, baterie, panele prysznicowe).
  2. Uruchomienie instalacji na 2-3 godziny.
  3. Zatrzymanie instalacji na co najmniej 3 godziny, odpowietrzenie wstępne
  4. Powolne uzupełnienia ciśnienia, kontrola szczelności.
  5. Uruchomienie instalacji, regulacja instalacji na ciepło, wstępna regulacja hydrauliczna: https://regulus.com.pl/regulacja-hydrauliczna-instalacji-c-o/
  6. Po zatrzymaniu kotła spuszczenie całej wody, najlepiej nieco letniej. Ponowne powtórzenie kroków 1-6 z ewentualną korektą regulacji (nastaw) z p. 5 – czynność powtarzamy tak długo, aż spuszczana woda będzie czysta, instalację płuczemy minimum dwukrotnie.
  7. Powtórzenie kroków 1-6.
  8. Po nagrzaniu budynku regulacja hydrauliczna na ciepło w ramach potrzeb jak w p.5
  9. Odpowietrzenie instalacji w razie potrzeby podczas sezonu grzewczego.
    Przy płukaniu instalacji starej – płukanie wykonuje się pojedynczymi sekcjami (grzejnikami) na tzw. przelew, na końcu płucząc kocioł. Należy zwrócić uwagę na ochronę pompy.

Porady przy częstym zapowietrzaniu instalacji (po pierwszym sezonie grzewczym)

  1. Skontrolować, czy przy każdym uzupełnianiu wody przez przyłącze, do sieci wodociągowej (najczęściej za pomocą węża elastycznego) nie wtłaczane jest powietrze, znajdujące się w wężu – zabezpieczyć wąż przed zapowietrzaniem lub każdorazowo napełnić go wodą przez nabijaniem zładu.
  2. Do instalacji wlać inhibitor w postaci odpowiedniego płynu (np. firmy Ferdom).

Jak wymienić wkładkę termostatyczną w grzejniku REGULLUS dolnozasilanym?

Podczas wymiany wkładki będzie potrzebny klucz imbus (6 lub 8 mm) lub śrubokręt płaski (większy) oraz klucz „19”, przyda się również sucha szmatka, gdyby pojawił się jakiś niewielki wyciek wody i niewielkie naczynie.

Proces wymiany wkładki w grzejniku dolnozasilanym:

  1. zdemontować głowicę termostatyczną (jeżeli została wcześniej zamontowana);
  2. odczytać i zapamiętać (zanotować) wartość nastawy wstępnej na wkładce termostatycznej grzejnika;
  3. zamknąć dopływ wody do grzejnika na zaworze odcinającym za pomocą klucza imbus (sześciokąt) 6 lub 8 mm lub śrubokrętem płaskim-większym (w zależności od zastosowanego zaworu);
  4. popuścić odpowietrznik, aby spadło ciśnienie w grzejniku, pojawi się niewielki wyciek wody (warto mieć pod ręką suchą szmatkę), ZAKRĘCIĆ ODPOWIETRZNIK;
  5. wykręcić wkładkę kluczem „19” (znowu może przydać się szmatka);
  6. wkręcić nową wkładkę. Odkręcić zawory na zasilaniu grzejnika, odpowietrzyć dokładnie grzejnik (wylać ok. 0,2 l wody – można na szmatkę lub do naczynia);
  7. wyregulować nastawę wstępną nowej wkładki według wskazań zanotowanych przed przystąpieniem do wymian (patrz p. 2);
  8. zamontować głowicę termostatyczną.

Jaką moc i głośność mają wentylatory w grzejnikach E-VENT?

Głośność wentylatora w grzejnikach ściennych typu E-VENT mieści się w zakresie od 27 do 31 dB(A).

Moc elektryczna wentylatora (dla silnika 230V) wynosi 6,9 W dla wentylatorów jedno i dwumodułowych, a 12,8 W dla wentylatorów trój i czteromodułowych.

Mam problem z grzejnikami SOLLARIUS. Polega on na tym, że ustawienie głowicy termostatycznej na „*” czyli minimum nie powoduje zakręcenie grzejnika. Grzejnik ciągle grzeje, a powinien się wyłączyć. Zmiana głowic, dokręcanie itp. nic nie pomaga.

Oznaczenie „*” na głowicy oznacza temperaturę przeciw zamrożeniową i przez grzejnik nadal, choć minimalnie, przepływa woda. Jest to zjawisko normalne i prawidłowe. Aby całkowicie zamknąć grzejnik należy zastosować głowicę z symbolem „0” dostosowaną do danego zaworu termostatycznego.

Dobór i zamiana

Jak dobrać moc zwykłego kotła węglowego do domu z grzejnikami ściennymi i podłogówką pracującą okresowo?

Aby dobrać moc kotła, proszę zastosować następującą metodę:

dobrać grzejniki i zliczyć ich moc w danych parametrach pracy (np. 65/55/20).
dobrać kocioł o mocy 80-90 % mocy instalacji (sumarycznej mocy grzejników), podłogówkę proszę pominąć, zakładamy, że ma pracować okresowo.
Przykład:

10 pomieszczeń, każde o powierzchni 10 m² których straty ciepła wynoszą po np. 80W/m² czyli 10 pokoi po 800W zapotrzebowania. Dobieramy 10 szt RD6/80 o mocy 900 W dla parametru 65/55/20 (bo tak będzie pracowała instalacja). Moc kotła winna wynosić 80-90% z 10 sztuk grzejników x 900W czyli 90% x 9000 W = 8100 W. Zauważmy, że na wstępie zapotrzebowanie na moc określiliśmy: 10 pomieszczeń x 10 m² x 80W = 8000W
Porównanie robimy zawsze w tych samych parametrach pracy instalacji i kotła. Jeżeli produkcja ciepła jest mniejsza niż odbiór to instalacja zawsze pracuje dobrze. Nawet w okresie przejściowym gdy na zewnątrz jest + 5-10ºC.

Mam instalację składającą się z 5 grzejników po ok 1400 W każdy + w łazience grzejnik drabinkowy, mieszkanie ma powierzchnię 44 m², chcę założyć kocioł gazowy. Czy nie będzie się włączał zbyt często, a co za tym idzie nie będzie palił więcej gazu przy grzejnikach z małą pojemnością wodną? Budynek jest stary. Kocioł 24 kW.

Jeżeli kocioł ma moc np. 24 kW (dla parametru 75/65/20) i ogrzewa dom o pow. 44 m², (5 grzejników daje tylko 7000 W + drabinka = ok. 8000 W – moce dla parametru 75/65/20) to powinien być ustawiony na 6 do 7 kW (na palniku); czyli moc kotła w danych parametrach powinna wynosić 0,8 mocy instalacji grzewczej.

Przy pracy na CWU kocioł (jednofunkcyjny z zasobnikiem czy dwufunkcyjny) pracuje z mocą maksymalną.

Natomiast przy pracy na centralne ogrzewanie ustawienie mocy na 24 kW spowoduje że będzie spalał taką ilość gazu jakby grzał powierzchnię 240 m² – będzie przegrzewał się i często włączał, niezależnie od pojemności wodnej instalacji.
Polecamy zakup kotła o szerokim zakresie ustawień mocy palnika (większość zarówno standardowych jak i kondensacyjnych) .Kotły te mają minimalną moc nawet na poziomie nawet 3 kW przy pracy na CO. Zapewni to optymalną pracę grzejników oraz rozsądne zużycie gazu.

Jak dobrać kocioł do mieszkania o powierzchni 80 m²? Czy zredukowanie mocy grzewczej na c.o. nie spowoduje obniżenia ilości wody do mycia?

  1. Najpierw sumujemy moc grzejników przy parametrach pracy kotła (np. 75/65/20) z katalogu, mnożymy przez 0,8, potem dobieramy kocioł (lub dobieramy mu ustawienie palnika).
    Jeżeli kocioł ma moc np. 24 kW, a ogrzewa dom o powierzchni 80 m² a grzejniki np. 9 kW to palnik kotła powinien być ustawiony na 6 do 8 kW około 7 kW na palniku; czyli moc kotła w danych parametrach powinna wynosić 0,8 mocy instalacji grzewczej. Zapobiega to przegrzaniu instalacji i zbyt dużemu zużyciu gazu.
  2. Przy pracy na CWU (grzanie wody w zasobniku lub wody użytkowej w kotle dwufunkcyjnym), każdy kocioł pracuje z mocą maksymalną, nie spowoduje to więc niedoboru ciepłej wody użytkowej (cwu). Najpierw dobieramy grzejniki, sumujemy moc przy parametrach pracy kotła (np. 75/65/20) z katalogu, mnożymy przez 0,8, potem dobieramy kocioł (lub dobieramy mu ustawienie palnika).
    Jeżeli kocioł ma moc np. 24 kW, a ogrzewa dom o powierzchni 80 m² to powinien być ustawiony na 6 do 8 kW około 7 kW na palniku; czyli moc kotła w danych parametrach powinna wynosić 0,8 mocy instalacji grzewczej. Zapobiega to przegrzaniu instalacji i zbyt dużemu zużyciu gazu.

Jak obliczyć moc grzejników za pomocą Waszego firmowego programu jeżeli nie znam przenikalności stropu? Mój strop pokryty jest blachodachówką i 20 cm wełny.

Przenikalność stropu należy wyliczyć dzieląc grubość wełny (w metrach) przez jej izolacyjność, a następnie liczbę 1 podzielić przez uzyskany wynik, ostateczną liczbę zaokrąglić.
Jeśli przyjmiemy współczynnik izolacyjności wełny: 0,042 do 0,045 W/m²K, to wynik będzie wynosić:
0,20/0,045 = 4,44; 1/4,44 = 0,22 W/m²K

Otrzymany wynik proszę zastosować przy doborze na https://regulus.com.pl/dobor-grzejnikow/

Z której tabeli mocy korzystać przy doborze grzejników? Czy parametry niskie są lepsze?

Parametry obliczeniowe instalacji warunkuje źródło ciepła. I tak przyjmujemy:

  • od 75 do 85 stopni zasilanie przy sieciach w zależności od typu sieci, wymiennika itd,
  • 75/65/20 dla kotłów gazowych zwykłych wiszących i kotłów na paliwa stałe z podajnikiem,
  • 65/55/20 dla kotłów gazowych zwykłych stojących, olejowych, na paliwo stałe przy gatunkowym dobrym opale,
  • 55/45/20 dla kotłów kondensacyjnych oraz na paliwo stałe tzw. na wszystko (gorsze gatunki opału),
  • od 40 do 50 stopni zasilanie przy pompach ciepła w zależności od rodzaju pompy.

Obniżanie parametrów grzewczych ma za zadanie preferowanie bardziej ekonomicznych systemów grzewczych (technika kondensacyjna, źródła odnawialne itd.). Jest to jeden z priorytetów UE

Jak dobrać grzejniki?

Moc grzejników można wyliczyć za pomocą autorskiego programu doboru grzejników dostępnego na www.regulus.com.pl w zakładce DOBÓR. Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami technicznymi, zapewniamy kompleksową pomoc i doradztwo: www.regulus.com.pl/kontakt

Czy planując zabudowę grzejnika, powinienem uwzględnić straty mocy i zakupić większy grzejnik?

Zabudowanie grzejnika uniemożliwia oddawanie ciepła poprzez radiację, szczególnie przy zabudowie z izolatora ciepła np. drewna. Strata mocy może wynosić od 30 do nawet powyżej 60% mocy grzejnika. Planując zabudowę grzejnika, należy przygotować otwory w osłonie – u dołu i góry – równe co najmniej przekrojowi poprzecznemu grzejnika. Otwory te umożliwią oddawanie ciepła poprzez konwekcję.

Czy połączenie grzejników REGULUS®-system ściennych lub kanałowych z ogrzewaniem podłogowym jest dobrym rozwiązaniem?

Połączenie wolno reagującego ogrzewania podłogowego z reagującymi bardzo szybko grzejnikami REGULUS®-system jest bardzo dobrym rozwiązaniem – nazywamy je systemem hybrydowym. W tym samym pomieszczeniu, z tego samego rozdzielacza, tą samą temperaturą czynnika grzejnego zasilane jest ogrzewanie podłogowe oraz szybko reagujący grzejnik – ścienny lub kanałowy. W takiej konfiguracji ogrzewanie podłogowe instaluje się jedynie na odsłoniętej części posadzek, w ciągach komunikacyjnych, łazienkach itp., zabezpieczając nim 30-40% potrzebnej mocy grzewczej. Ogrzewanie podłogowe jest stabilnym buforem ciepła gwarantującym ciepłolubnym domownikom efekt ciepłej podłogi. Pozostałe 60-70% potrzebnej mocy grzewczej dostarczą grzejniki szybko reagujące na okresowe zmiany zapotrzebowania na ciepło. Takie rozwiązanie jest gwarancją, że w okresach przejściowych przy skokach temperatury i zwiększonym nasłonecznieniu wnętrza nie będą przegrzane. Także przy gwałtownych spadkach temperatury szybko reagujące grzejniki nie dopuszczą do wychłodzenia pomieszczeń.

Przygotowuję instalację podłogową, która będzie głównym systemem ogrzewania - będzie podłączona do kotła elektrycznego Kospel. Dodatkowo w trzech pomieszczeniach planuję zamontować grzejniki ścienne Regullus. Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość zastosowania w jednym układzie instalacji podłogowej i grzejników ściennych Regullus, czy też trzeba zastosować zawory, mieszalniki lub rozdzielać te instalacje?

Można zastosować Regullusy w jednym obiegu z ogrzewaniem podłogowym. Ogrzewanie podłogowe obliczamy dla parametrów 55/45/20 dlatego grzejniki dobieramy również korzystając z tabeli 55/45/20 (jest we wszystkich naszych materiałach). Przy trzech grzejnikach ściennych przewymiarowanie będzie tańsze niż budowa osobnego mieszacza na niższy parametr zasilania dla podłogówki a wyższy dla grzejników. Ponadto Regulusy jako grzejniki niskotemperaturowe doskonale sprawdzają się w parametrach temperatury zasilania 55/55/20. EWENTUALNIE: szczególnie wersja E-VENET.

Chcę kupić grzejnik Regulus Vent R5/E/100. Czy jeśli mam pokój 16 m² i zapotrzebowanie ok 1100 W to, czy taki grzejnik nie będzie za mocny? Może doradzicie mi mniejszy z wentylatorem? Temperatura w instalacji między 65 a 55ºC. Ile prądu zużywa wentylator?

Grzejnik R5/E/100  dla parametrów 65/55/20ºC ma moc 1540 W przy pracującym wentylatorze i 1183 W bez wentylatora. Grzejnik R5/E/100 ( z wentylatorem) jest więc prawidłowo dobrany dla standardowo docieplonego budynku. Po uzyskaniu zadanej temperatury termostat wyłączy wentylator. Moc wentylatora to 6 W. Przyjmuje się, że wentylator pracuje średnio 1/3 doby. Niewątpliwą zaletą jego zastosowania jest zwiększenie dynamiki pracy układu CO i zmniejszenie wymiarów grzejnika co jest szczególnie ważne przy niskotemperaturowych ( podobnie jak Regulusy) źródłach zasilania instalacji CO.

Czy grzejniki Regullus można zastosować do kotła na węgiel? Jakie modele będą najlepsze, R czy RD? Czy ze względu na na małą pojemność wodną nie będą zapowietrzać się zbyt często?

W przypadku grzejnika SDC, który nie posiada wkładki zaworowej można zastosować dowolny automatyczny odpowietrznik kątowy 1/2 cala lub odpowietrznik automatyczny prosty wraz z kolankiem typu W-Z (gwint zewnętrzny 1/2 z jednej i zewnętrzny 1/2 z drugiej) 1/2 cala 90 stopni. W handlu są dostępne takie wyroby, także w ładnej chromowanej wersji.

W przypadku grzejnika z wkładką zaworu termostatycznego można zastosować odpowietrznik automatyczny higroskopijny np. włoskiej firmy Caleffi. Podczas montażu należy zachować należytą ostrożność aby nie dopuścić do uszkodzenia gniazda odpowietrznika w grzejniku

W przypadku grzejnika SDC, który nie posiada wkładki zaworowej można zastosować dowolny automatyczny odpowietrznik kątowy 1/2 cala lub odpowietrznik automatyczny prosty wraz z kolankiem typu W-Z (gwint zewnętrzny 1/2 z jednej i zewnętrzny 1/2 z drugiej) 1/2 cala 90 stopni. W handlu są dostępne takie wyroby, także w ładnej chromowanej wersji.

W przypadku grzejnika z wkładką zaworu termostatycznego można zastosować odpowietrznik automatyczny higroskopijny np. włoskiej firmy Caleffi. Podczas montażu należy zachować należytą ostrożność aby nie dopuścić do uszkodzenia gniazda odpowietrznika w grzejniku.

Najlepsze do kotła na paliwo stałe są modele: R – boczne z odpowietrznikiem powyżej rury zasilającej lub RDB – dolne bez wkładki termostatycznej. Łatwiej je odpowietrzać, można też stosować automaty odpowietrzające.
Można stosować dowolne typy grzejników (RD, RDCG) pod warunkiem, że instalacja będzie zbudowana tak, by piony były wyprowadzone powyżej najwyższego grzejnika i zaopatrzone w automaty odpowietrzające.

Chciałbym skorzystać z kalkulatora doboru grzejników na Państwa stronie, nie wiem jednak jaką wartość powinienem wybrać w punkcie temperatura zasilania. Mieszkam w bloku zasilanym z sieci miejskiej.

dla bloków najbardziej typowe są jest parametry zasilania i powrotu 76/65 ºC ale zdarzają się też niższe . Dlatego zachęcamy do sprawdzenia w zarządzie spółdzielni lub u dostawcy ciepła jak jest rzeczywista temperatura zasilania Waszego budynku.

Czy mogę zastosować grzejniki REGULUS-system w instalacji z pompą ciepła? W jaki sposób dobierać grzejniki do pompy ciepła?

Producenci pomp ciepła ( PC) oferują obecnie urządzenia uzyskujące nawet do 60°C i z COP powyżej 4,0. Do takiej pompy można dobrać grzejniki dla parametrów 55/45/20, tak jak dla kotła kondensacyjnego. Tabele mocy naszych grzejników uwzględniają także parametry pracy instalacji 40/35/20 oraz 40/30/20 i 35/30/20 ). Jeżeli pompa ciepła pracuje w innych parametrach to należy skorzystać z tabeli współczynników korekcyjnych. W przypadku kłopotu z doborem odpowiedniej wielkości i mocy grzejnika można zastosować grzejniki z wentylatorem. Do instalacji niskotemperaturowych nadają się wszystkie grzejniki REGULUS®-system. W przypadku instalacji z pompą ciepła szczególnie przydatne są następujące typy naszych grzejników:

z wentylatorem typ E-VENT:

Grzejniki z wentylatorem

z wentylatorem typ REVERS z funkcją chłodzenia pomieszczeń latem przy PC chłodząco -grzejących http://

lub grzejniki o podwójnej grubości, typ DUBEL ( także występujące w modelu z wentylatorem typ DUBEL E-VENT):http://www.regulus.com.pl/regulus-system-dubel

grzejniki kanałowe z wentylatorem

http://www.regulus.com.pl/ogrzewanie-kanalowe-canal-vent

grzejniki kanałowe z wentylatorem i funkcją chłodzenia pomieszczeń latem przy PC chłodząco -grzejących

Chcę zastosować wasze grzejniki w układzie z pompą ciepła, która pracuje na innych parametrach niż podane w katalogu. Jak mam wyznaczyć ich moc?

W tabelach mocy grzejników podaje się najczęściej moc w parametrach 75/65/20 oraz 55/45/20 (temperatura wody na zasilaniu grzejnika/temperatura wody na powrocie grzejnika/temperatura powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu) Tabele mocy naszych grzejników uwzględniają także parametry pracy instalacji dla pomp ciepła 40/35/20 oraz 40/30/20 i 35/30/20 ). Jeżeli pompa ciepła pracuje w innych parametrach to należy skorzystać z tabeli współczynników korekcyjnych.

link: http:// ( lub link raczej pod wzorem z komentarzem Link to tabeli współczynników korekcyjnych.

Tabela współczynników korekcyjnych REGULUS®-system zawiera współczynniki które należy wstawić do wzoru:

 

Moc grzejnika w parametrach 75/65/20

_____________________________________________   = Moc grzejnika w potrzebnych parametrach

Współczynnik korekcyjny dla potrzebnych parametrów

Jestem zainteresowany zakupem grzejników REGULLUS. Czy mogą być one zasilane przez niskotemperaturowe pompy ciepła (45º/35º/20º)?

Grzejnik REGULUS-system może być stosowany w układach niskotemperaturowych. Przy niskim parametrze zasilania wymiary wszystkich grzejników rosną. Przy parametrze 45º/35º/20º wymiary grzejników REGULUS-system będą z pewnością mniejsze niż np. grzejników stalowych. Wynika to przede wszystkim z budowy naszych grzejników, dzięki dużej ilości lamelek charakteryzuje je duża powierzchnia grzewcza (grzejnik 60 x 100 to aż 7,49 m² czynnej powierzchni grzewczej).

Do instalacji niskotemperaturowych nadają się wszystkie grzejniki REGULUS®-system. W przypadku instalacji z pompą ciepła szczególnie przydatne są następujące typy naszych grzejników:

Mam grzejniki płytowe (ogrzewanie piecem dwufunkcyjnym). Czy tego typu grzejniki można łączyć z oferowanymi przez Państwa grzejnikami? Od dwóch specjalistów słyszałem różne opinie i chciałbym to potwierdzić u źródła.

Nie ma przeciwwskazań do łączenia różnych grzejników w instalacji. W instalacji jest kilka układów hydraulicznych: kocioł, rury, grzejnik ścienny, mogą tez być grzejniki drabinkowe, podłogowe kanały grzewcze lub podłogówka płaszczyznowa czyli układy hybrydowe. Przy układach hybrydowych łączących różne odbiorniki pracujące w tym samym obiegu ( np. niskotemperaturowe ścienne lub kanałowe Regulusy kanałowe wspólnie z podłogówka np w łazience cz w ciągach komunikacyjnych) należy pamiętać o regulacji instalacji (o regulacji na: http://www.regulus.com.pl/regulacja-hydrauliczna-instalacji-co). Podczas montażu nowych grzejników należy pamiętać o przepłukaniu instalacji z osadów i czyszczeniu filtrów siatkowych.

Mam instalację miedzianą z zasilaniem dolnym. Nie wiem z której strony powinno być zasilanie a z której powrót, tak by grzejnik REGULLUS pasował do mojej instalacji.

Grzejniki dolnozasilane REGULLUS są standardowo zasilane od ” środka”, czyli zasilanie powinno być bliżej pionowej osi grzejnika. Jeżeli instalację przygotowano pod grzejniki z zasilaniem po zewnętrznej, to możemy takie grzejniki wykonać (w standardowej cenie), do 10 dni. Grzejniki z zasilaniem „po zewnętrznej” produkujemy na specjalne zamówienie. Przy składaniu zamówienia należy precyzyjnie określić model.

Czy w instalacji c.o. można mieszać typ grzejników: połowa regulusów i np. połowa grzejników stalowych, płytowych. Jakie to może mieć konsekwencje?

Można pomieszać modele grzejników pod warunkiem regulacji hydraulicznej na zaworach termostatycznych bądź odcinająco-dławiących. Należy regulować opór hydrauliczny doprowadzenia wody do każdego z grzejników uwzględniając jego typ, wielkość i odległość od kotła.

Chciałbym zamontować wentylator w grzejnikach żeliwnych lub jeśli nie ma takiej możliwości wymienić je na grzejniki REGULLUS z wentylatorami. Proszę o podanie wydajności wentylatorów oraz sposobu zasilania. Czy można kupić je osobno?

Nie ma możliwości zamontowania wentylatorów w grzejnikach żeberkowych bez ich obudowania, ponieważ powietrze tłoczone przez wentylator musi przepłynąć w pionie przez grzejnik.

Proponuję zakup grzejników REGULLUS E-VENT. Na zamówienie, bez dopłaty możemy wyprodukować grzejniki R6 (h = 57,5 cm) z rozstawem przyłączy 50 cm, które pasują w miejsce starych żeberek.

Wentylator zwiększa wydajność typowego grzejnika ściennego o 30%. Jest zamontowany w specjalnie do tego celu wykonanym tunelu w dolnej części grzejnika.

W ofercie wentylator zasilany napięciem AC 230 V, o mocy 6 W:

  • z dwiema turbinami, o wydajności 116 m³/h i długości 798 mm;
  • z jedną turbiną o wydajności 70 m³/h i długości 422 mm.

Oferujemy także wentylator zasilany napięciem DC 24 V ze sterowane płynie 0-10V (w tym wypadku konieczny transformator):

  • z trzema turbinami, o wydajności 240 m³/h, o długości 909 mm, z silnikiem o mocy 4,32 W;
  • z dwiema turbinami, o wydajności 113 m³/h, o długości 586 mm, z silnikiem o mocy 3,4 W;
  • z jedną turbiną o wydajności 92 m³/h, o długości 371 mm, z silnikiem o mocy 2,6 W;

Długość grzejnika determinuje możliwości wymiarów wentylatorów które można zastosować.

Sterowanie: tak jak dla grzejników kanałowych z wentylatorem, więcej informacji na: https://regulus.com.pl/dla-profesjonalistow/sterowanie-grzejnikami-co/

Wentylatory można kupić osobno, są też osobno wycenione.
Można też zastosować inne rozwiązanie, zamiast grzejników z wentylatorem zamontować grzejnik o podwójnej grubości – DUBEL: https://regulus.com.pl/produkty/grzejniki-scienne/dubel/ lub DUBEL z wentylatorem

Co to jest "obciążenie cieplne"?

Jednym z najbardziej istotnych parametrów budynku z punktu widzenia poprawnego działania ogrzewania jest tzw. projektowe obciążenie cieplne.    Obciążenie cieplne to nic innego, jak moc źródła ciepła, która jest potrzebna do utrzymania komfortu cieplnego we wnętrzu budynku, dla określonych (znormalizowanych) warunków.   Wyraża się je w watach lub kilowatach i dla typowego nowego domu jest rzędu 6-12 kW.

Najczęściej mówimy o projektowym obciążeniu cieplnym, wyliczanym dla budynku na etapie projektowania. Gdy mamy gotowy projekt domu i jego posadowienia na działce, możemy obliczyć straty ciepła z tego budynku. Możemy powiedzieć, że przy konkretnej temperaturze w pomieszczeniu (np. 20°C w salonie i 24°C w łazience) i tak zwanej temperaturze obliczeniowej na zewnątrz (przyjmuje się ją w wysokości -16…-24°C, zależnie od tego, w której strefie klimatycznej będzie wznoszony budynek), przez daną przegrodę będzie przenikać ileś wat ciepła. Gdy zsumujemy wszystkie straty ciepła z budynku (przez ściany, okna, dach, podłogę, na drodze wentylacji, oraz przez mostki cieplne), otrzymamy projektowe obciążenie cieplne.

W praktyce ten parametr będzie oczywiście nieco inny, co wynika z wielu czynników. Przede wszystkim dlatego, że dom nigdy nie odpowiada w 100% temu, co przewidywał projekt, choćby ze względu na niechlujność wykonawców. Ale także dlatego, że do obliczeń wykorzystuje się normy przewidujące pewne uproszczenia.   Dlaczego obciążenie cieplne jest tak ważne? Bo do tego parametru musimy dostosować moc źródeł ciepła w domu.  I moc grzejników/ogrzewania podłogowego, jeśli takie są przewidziane.

Jeśli mamy przykładowy dom o obciążeniu cieplnym 10 kW i zamontujemy w nim elektryczne grzejniki o łącznej mocy 9 kW, to w największe mrozy (powiedzmy przy -20°C), niektóre lub wszystkie pomieszczenia będą niedogrzane.                                                                                                                                 Jeśli zaś postąpimy odwrotnie, to problem będzie mniejszy. Kocioł na węgiel  jest urządzeniem grzewczym źle pracującym  przy małym obciążeniu, brudząc komin, generując niezbyt czyste spaliny, no i marnując paliwo.

Nie warto montować źródła ciepła o mocy znacząco przekraczającej obciążenie cieplne,  dlatego wartość obciążenia cieplnego warto znać, w miarę precyzyjnie je policzyć i pod kątem jego dobierać system grzewczy dla domu. W przeciwnym wypadku możemy przepłacić nie tylko przy zakupie (za dużych grzejników, za dużej ilości rurki do ogrzewania podłogowego), ale też przy eksploatacji.

Montaż i regulacja

W jakiej instalacji montować Regulusy, jaki wybrać materiał na rury?

Grzejniki Regulus można zamontować w instalacji miedzianej, z tworzywa oraz stali.

Ile wynosi odległość grzejnika od ściany po zamontowaniu?

Odległość grzejnika od ściany po zamontowaniu na wieszaku to: 2 cm.

Jaka jest prawidłowa odległość grzejnika od parapetu i podłogi?

Podane niżej zasady obowiązują wszystkie grzejniki REGULUS-system.
Minimalna odległość od podłogi to 10 cm – dystans ten zapobiega podciąganiu kurzu, 10 cm to także optymalna odległość od parapetu, zapewnia swobodny wypływ ogrzanego powietrza.
Jeżeli szerokość parapetu wynosi od 3 do 7 cm to grzejnik może zostać umieszczony bliżej parapetu. Przy szerokim parapecie, czyli mocno odstającym od ściany (ponad 7 cm) ta odległość powinna być większa, zbliżona do 10 cm.
Zasady ogólne można zatem sformułować w następujący sposób:

  • parapet wąski (3-7 cm od ściany) – wysokość do parapetu = wysokość grzejnika + 12 do 15 cm
  • parapet szeroki (powyżej 7 cm od ściany) – wysokość do parapetu = wysokość grzejnika + 20 cm lub więcej. Przy rozkładzie odległości pod i nad, odległość od podłogi powinna być zawsze większa od odległości od parapetu.

Przykłady:

  • odległość od parapetu do podłogi: 77 cm, parapet wystaje 6 cm od ściany, grzejnik H=60 cm, zatem  montujemy grzejnik z dystansem: 12 cm od dołu i 5 cm od góry
  • odległość od parapetu do podłogi: 77 cm, parapet wystaje 15 cm od ściany, grzejnik H=60 cm, zatem montujemy grzejnik z dystansem: 10 cm od dołu i 7 cm od góry lub zmieniamy grzejnik na dłuższy ale o wysokości 50 cm.

Półka nad grzejnikiem (przy grzejniku montowanym na ścianie, nie pod oknem) powinna mieć do 7 cm.

Czy regulusy można stosować w instalacji otwartej?

Grzejniki Regulus-system stosować można zarówno w instalacji zamkniętej jak i otwartej bez ograniczeń.
Zabudowanie regulusów w instalacji otwartej nie ma poza tym wpływu na długość okresu gwarancji na szczelność, która dla obiektów mieszkalnych wynosi aż 25 lat!
Grzejniki Regulus-system stanowią najtrwalszy, obok rur instalacyjnych z miedzi, element instalacji.
Instalacja otwarta c.o. ma kontakt z otaczającym powietrzem poprzez naczynie wyrównawcze (wzbiorcze), przez co wody instalacyjna ma stały kontakt z tlenem atmosferycznym. Tlen ten po rozpuszczeniu w wodzie, jako wolny gaz reaktywny, powoduje korozję elementów stalowych instalacji.
Producenci grzejników wymagają, by ich produkty były stosowane w instalacji zamkniętej właśnie z powodu przyspieszonej korozji w układzie otwartym.
W układzie otwartym zalecają stosowanie inhibitorów korozji, jednakże utrzymywanie odpowiedniego stężenia inhibitora, jest dla użytkownika trudnym dodatkowym obciążeniem.
Układ wodny regulusów wykonany jest w całości z miedzi. Po pokryciu się od wewnątrz warstewką tlenku miedzi dalsza reakcja miedzi z tlenem ulega zahamowaniu.
Wymagany jest natomiast filtr mechaniczny (siatkowy), mający na celu wyłapywanie wszelkich mechanicznych zanieczyszczeń, w tym produktów korozji elementów stalowych instalacji. Zanieczyszczenia mechaniczne uszkodzić mogą wnętrza rur (erozja mechaniczna), pompę cyrkulacyjną, a także armaturę.

Czy grzejniki można stosować bez pompki (układ otwarty, grawitacja)?

Grzejniki Regulus są grzejnikami przeznaczonymi do układu pompowego. Grzejnik Regulus bocznozasilany z zastrzeżeniem zastosowania przed nim zaworu grzybkowego (nie termostatycznego) będzie pracował na obiegu grawitacyjnym jednak z mocą około 40% mniejszą niż katalogowa. Sytuacja wygląda podobnie dla każdego typu obecnie produkowanego na świecie grzejnika.

Czy instalacja grzewcza z regulusami głośno pracuje? Taką opinię przedstawił mi mój sąsiad.

Można się spotkać z uwagami użytkowników o szumach, stukaniu, trzaskach i odgłosach pracującej pompy cyrkulacyjnej. Podnoszony jest czasem jako problem występujący w instalacji niezależnie od rodzaju zastosowanych grzejników.
Szczególnie w instalacjach stalowych i miedzianych drgania i wibracje z kotłowni przenoszone są wzdłuż rur aż do grzejników. Szum może występować również z powodu turbulencji pojawiających się na zaworach.
Co należy zrobić?:

  • 1.Zadbać zatem należy by w odpowiednich miejscach zastosować podkładki gumowe, dystanse, przejściówki, by instalacji pozostawić odrobinę swobody tam gdzie trzeba i ścisłe zespolenie tam gdzie trzeba.
  • 2.Instalacje dokładnie odpowietrzyć,
  • 3. Instalację precyzyjnie wyregulować hydraulicznie (zrównoważyć przepływy) „na zimno” i „na gorąco”.

Zatem niemal wszystko w tej mierze zależy od montera instalacji i od jego staranności wykonania instalacji. Jednakże dociąganie „na siłę” grzejników poprzez wieszaki do krzywej ściany, również spowoduje niepotrzebne, szkodliwe naprężenia w instalacji a to już „zasługa” niestarannego murarza.
Co do regulusów – szczególnie w instalacji z miedzi, (najwyższy współczynnik rozszerzalności cieplnej – wydłużenie liniowe), przy występowaniu długich prostoliniowych gałązek zasilających, przy braku stosownej kompensacji dla ich wydłużenia, następować może przeciąganie grzejnika w obie strony po stopkach wieszaków.
Przy grzejnikach stalowych ważących po kilkadziesiąt kilogramów każdy, problem ten jest mniej istotny, gdyż prędzej rurka ulegnie wygięciu, nim ciężki grzejnik ulegnie przesunięciu.
Należy zatem zadbać o dwukierunkową minimalną swobodę przesuwania się grzejników w wieszakach.
W razie problemu, na stopce wieszaka, w miejscu jego styku z dolną krawędzią grzejnika, można umieścić plastikowy lub gumowy dystans pełniący rolę ślizgacza.

Wszystkie typy grzejników mogą rezonować i przenosić szumy instalacyjne, w szczególności szum generowany przez pracującą pompę cyrkulacyjną i turbulencje powstające głównie w zaworach termoregulacyjnych.
Dobre wyregulowanie instalacji jednakże to nie tylko jej cicha praca, lecz przede wszystkim wysoki komfort cieplny, wysoka ekonomika grzania i zadowolony użytkownik.

Prawidłowo wykonana z dowolnego materiału oraz rzetelnie wyregulowana hydraulicznie instalacja  z regulusami pracuje cicho, wysokosprawnie, precyzyjnie i ekonomicznie.

Instalator podłączył zasilanie na niebieskim a powrót na czerwonym. Czy to ma jakiś wpływ na prawidłowe działanie grzejnika?

Zamiana przyłączy wpływa negatywnie na efektywność grzania, spada moc i mogą wystąpić szumy o dużym natężeniu, stąd kon ieczność znakowania zasilania i powrotu.

Zasilanie grzejnika, oznaczone jest paskiem czerwonym i znajduje się bliżej środka grzejnika, natomiast powrót oznaczony jest paskiem niebieskim. Zawór odcinający podwójny, prosty (może być też kątowy) umożliwia zamknięcie przepływu czynnika grzewczego przez grzejnik, odłączenie i wypięcie grzejnika przy pracującej instalacji, stanowi także ważny element regulacji hydraulicznej (regulacji przepływu).

Niemal wszystkie grzejniki dolnozasilane posiadają zasilanie po stronie wewnętrznej, a powrót po stronie zewnętrznej. Każdy zawór w instalacji inny niż zawór kulowy ma kierunek przepływu oznaczony strzałką. Należy go zamontować strzałką w kierunku planowanego przepływu. Przepływ przez odwrotnie zamontowany zawór będzie głośny – turbulentny, zmniejszony.

O ile w grzejnikach typu RDB i SDB – czyli dolnozasilanych bez wbudowanego zaworu termostatycznego, spadek mocy przy odwrotnym zasilaniu będzie nieduży, rzędu 10-15%, o tyle przy grzejnikach typu RD – dolozasilanych z zaworem termostatycznym, spadek mocy może wynosić około 50%, a przepływająca woda może generować szum o dużym natężeniu.

W razie zamiany zasilania z powrotem przez wykonawcę, do dyspozycji są trzy sposoby ratowania sytuacji:

  1. Zamówienie w firmie REGULUS-system grzejników o odwróconych przyłączach – zasilanie po zewnętrznej. Wykonamy je bez żadnej dopłaty. Zlecenie należy opisać.
  2. Zamontowanie zaworu przyłączeniowego tzw. krzyżowego, odwracającego przepływy.
  3. Zamiana zasilania z powrotem na rozdzielaczach, jeśli takowe są, lub przy kotle c.o.

Proszę o informację co może być przyczyna, moim zdaniem niskiej wydajności grzejników. Mieszkam w nowym budynku, ocieplonym, okna plastikowe, kocioł c.o. wiszący, dwufunkcyjny, na parterze budynku ogrzewanie podłogowe, na piętrze grzejniki waszej firmy. W poprzednim sezonie grzewczym dogrzewałem górę farelkami - grzejniki nie potrafiły ogrzać pomieszczeń. Co może być przyczyną?

Prawdopodobna przyczyna problemów to błędy w regulacji instalacji między dwoma układami. Pierwszy układ to ogrzewanie podłogowe – drugi to piętro z grzejnikami ściennymi. Proponuję kryzowanie obiegu podłogówki na wejściu do mieszacza (lub rozdzielacza) w celu zwiększenia przepływu przez grzejniki na piętrze. Więcej o regulacji na: regulacja-hydrauliczna.pdf

Planuję wymienić dwupłytowy grzejnik z salonu (60/120 stalowy) na grzejnik REGULLUS. Zastanawiam się czy przez to nie spadnie temperatura w dwu sypialniach, gdzie zostaną grzejniki stalowe. Proszę o opinię w tej sprawie.

Po wymianie grzejników prawdopodobnie potrzebne będzie kryzowanie (regulacja hydrauliczna) grzejników w sypialniach. Po kryzowaniu nie zmniejszy się temperatura medium, a jedynie zrównoważy przepływ w poszczególnych grzejnikach. Nie ma więc obawy o spadek temperatury.
Więcej informacji na temat regulacji przepływów: regulacja-hydrauliczna.pdf

Jak uszczelnić przyłącza grzejników bocznych?

Grzejniki Regulus są wyposażone w dwie uszczelki płaskie ½” wykonane z wysokiej jakości fibry. Uszczelki te są elementem koniecznym i wystarczającym do prawidłowego połączenia grzejnika z instalacją (półśrubunkami zaworów odcinających bądź regulacyjnych).
Stosowanie konopi lub teflonu jest nie tylko niewskazane, ale może też znacznie utrudnić  wykonanie trwałego połączenia. Elementy przyłącza należy dokręcić momentem nie większym niż 30 Nm. Prawidłowy montaż gwarantuje długą i bezobsługową pracą naszych wyrobów.

Mam podłączone dwa grzejniki szeregowo, pierwszy bliżej pionu grzeje dobrze, drugi, który jest dalej od pionu grzeje słabo. Grzejniki połączone są szeregowo. Jak zwiększyć efektywność drugiego? Czy zmienić rodzaj przyłączeń, a może regulacją?

Przy szeregowym podłączeniu grzejników należy kryzować grzejnik (stopniowanie wielkości przepływu – litr/h) znajdujący się bliżej pionu, czyli ten przez który teoretycznie przepływa więcej wody w jednostce czasu. Do kryzowania służą kryzy w zaworach termostatycznych lub zawory dławiące. Więcej o regulacji przeczytasz w tym artykule

Na tym etapie nie ma konieczności zmiany rodzaju przyłączeń. Skrajnym przypadkiem jest przymknięcie wszystkich grzejników z danego pionu; poza tym problematycznym. Wyrównanie przepływów przez wszystkie grzejniki spowoduje ich równomierna pracę.

Czy grzejniki REGULUS mogą pracować z dowolnymi kotłami, lub z jakimi nie mogą?

Wszystkie systemy grzejnikowe REGULUS mogą współpracować z dowolnymi typami kotłów. Różnica jest jedynie w doborze grzejników oraz sposobie budowy i wykonania instalacji.

Podczas pracy instalacji c.o. słychać w grzejnikach przelewanie i bulgotanie wody. Jaka jest tego przyczyna?

Instalacje grzewcze, w szczególności nowe, wymagają odpowietrzenia, czyli usunięcia z układu powietrza. Efektem zapowietrzenia instalacji jest nie tylko bulgotanie, ale przede wszystkim spadek sprawności samej instalacji, niegrzanie niektórych grzejników, a co za tym idzie zimno w domu.

Najczęstsze przyczyny zapowietrzenia instalacji:

  • świeża (mocno napowietrzona) woda w instalacji (nowej lub starej);
  • w przypadku kotłów na paliwo stałe przekroczenie temperatury 85°C lub zagotowanie wody w kotle;
  • reakcja chemiczna między materiałami z których wykonana jest instalacja. Należy wtedy dodać inhibitor np. FERNOX (koszt ok. 100 zł za 1 litr koncentratu);
  • zbyt mała pojemność naczynia wyrównawczego przy układach otwartych (zapowietrzanie grzejników szczególnie na piętrze). Należy wymienić naczynie wzbiorcze.

Odpowietrzenie instalacji powinno odbywać się w następującej kolejności:

  • skontrolować i ewentualnie wyczyścić filtry, wyregulować hydraulicznie instalację następnie:
  • podwyższyć ciśnienie w obiegu zamkniętym do ok. 2 atm lub uzupełnić wodę do pełna w otwartym naczyniu wyrównawczym;
  • uruchomić instalację na kilka godzin;
  • wygasić kocioł (zatrzymać instalację), zatrzymać pompę, odczekać kilka godzin, aby powietrze ułożyło się w najwyższych punktach instalacji – nie da się odpowietrzyć prawidłowo instalacji podczas pracy!
  • na każdym grzejniku zakręcić jeden zawór – najlepiej zasilający (unikniemy cofania powietrza z grzejników nieodpowietrzonych do już odpowietrzonych);
  • kolejno odpowietrzać grzejniki, zaczynając od najwyżej położonego, do podłożonego kubeczka lub na chłonną szmatkę;
  • uzupełnić ciśnienie w obiegu zamkniętym lub dopełnić naczynie wyrównawcze do odpowiedniej wartości;
  • odkręcić zawory i uruchomić instalację;
  • w razie konieczności czynność powtórzyć.

Prawidłowe odpowietrzanie instalacji wymaga zwykle kilkukrotnego powtarzania opisanych wyżej czynności.

Z której strony grzejnika znajduje się podejście w grzejniku ? Z prawej czy lewej strony ?

Nasze bocznozasilane i dolnozasilane grzejniki są symetryczne, czyli są odwracalne, a co za tym idzie można je zamontować z przyłączami z lewej strony (lewostronne) lub z prawej strony (prawostronne).

Konstrukcja i akcesoria

Jakie głowice pasują do grzejników Regullus dolnozasilanych?

Do Regullusów pasują głowice z nakrętką M30 x 1,5. Polecamy nasze firmowe głowice Regulus (głowica cieczowa w ładnym designie) z nakrętką mocującą M30 x 1,5, wymiar zamknięcia wynosi 11,5 mm, skok zamknięcia do 2,5 mm.

Jak wiem produkujecie grzejniki z miedzi i aluminium a przecież miedzi nie należy łączyć z aluminium, gdyż połączenie to szybko koroduje. Co wy na to?

Przywołujemy szereg napięciowy metali.
Im większa różnica potencjałów, tym gorzej dla instalacji.

Al (elektroda aluminiowa ma potencjał) minus 1,66 V
CU (elektroda miedziana ma potencjał) plus 0,521 V
Pomiędzy nimi powstaje ogniwo – wyrywane są atomy jednego metalu- w tym przypadku aluminium…
Instalacje powinny być dobierane z metali o jak najmniejszej różnicą potencjałów. Najlepiej gdy jest ona jednorodna, wtedy różnica potencjałów wynosi zero.
Uwaga ta dotyczy tych składników instalacji, które mają kontakt z czynnikiem grzejnym z wodą. To woda + rozpuszczone w niej jony metali tworzą elektrolit.
W obecnie budowanych instalacjach nader spotyka się nieuzasadnione, szkodliwe dla trwałości instalacji łączenie jej składników zbudowanych z różnych metali. Dzieje się tak z ewidentną szkodą dla klientów. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zwykła niewiedza instalatorów oraz przemilczanie takiego zagrożenia.
Łączenie różnych metali jest dopuszczalne, lecz nie wszystkich metali i tylko pod pewnymi warunkami. Tworzące się na styku ogniwa elektrochemiczne powodują szybkie rozpuszczanie żelaza, cynku czy aluminium.

Odpowiadając stricte na pytanie:
Nie należy łączyć elementów miedzianych i aluminiowych w jednej instalacji, gdyż poprzez wodę która jest elektrolitem następuje korozja elektrochemiczna, której efektem jest erozja –korozja wżerowa, ubytek materiału – a w efekcie jego powolne niszczenie.
W grzejnikach Regulus połączenie miedzi i aluminium jest połączeniem suchym występujące pomiędzy powierzchnią rurek a lamelkami. Woda krążąca w instalacji nie ma żadnego kontaktu z aluminium -ma kontakt wyłącznie z miedzią. Dlatego zjawisko korozji elektrochemicznej w regulusach nie występuje.

Z czego wynika różnica cenowa grzejników bocznozasilanych względem dolnozasilanych np. pomiędzy R6/100 a RD 6/100?

Różnica w cenie pomiędzy grzejnikami bocznozasilanymi a grzejnikami dolnozasilanymi mieści się w przedziale 60-70.- PLN netto dla wszystkich typoszeregów grzejników. Wynika ona z różnych składowych komponentów tych grzejników.
W grzejnikach dolnozasilanych znajduje się fabrycznie wbudowany na stałe, zintegrowany z konstrukcją układu wodnego grzejnika, zawór termoregulacyjny z sześciostopniową nastawą wstępną. Nastawa wstępna służy znakomicie do regulacji hydraulicznej całego układu c.o. (regulacji ilości przepływającego przez grzejnik czynnika grzejnego – patrz. informacja edukacyjna na naszej stronie  REGULACJA HYDRAULICZNA INSTALACJI CO).
Grzejnik dolnozasilany posiada, zamontowany również na stałe, mosiężny moduł, do którego wkręca się przyłącza grzejnika. Rozstaw przyłącza (zasilanie – powrót) od osi do osi zgodny jest z normą europejską czyli wynosi dokładnie 50 mm.
Standardowo zasilanie znajduje się od strony wewnętrznej grzejnika (oznaczone jest paskiem czerwonym na przyłączu), natomiast powrót bliżej bocznego brzegu grzejnika (oznaczone jest paskiem niebieskim na przyłączu).
W razie zaistnienia takiej potrzeby możemy wykonać zasilanie od strony bocznej, powrot od strony wewnętrznej. Potrzebę takiego niestandardewegowykonania należy jednoznacznie opisać w zamówieniu.
Grzejniki dolnozasilane można ustawić przyłączem od strony lewej lub od strony prawej grzejnika. Ich przednia ściana niczym nie różni się od ściany tylnej.

Czy prawdą jest, że z uwagi na małą ilość wody krążącą w instalacji, regulusy nie nadają się do instalacji z kotłem na węgiel, gdyż może dojść do zagotowania wody?

Nie, to nie jest prawda.

Nasze pytanie:

  1. Czym różni się 1 kW mocy w grzejnikach żeliwnych od 1 kW mocy w regulusach?
  2. Grzejniki mają grzać, czy też mają buforować nadmiar mocy kotła?

Po to, by optymalnie wykorzystać kaloryczność paliwa oraz moc kotła bez względu na chwilowe zapotrzebowanie na ciepło, zadbać o żywotność, trwałość kotła, powinno wprowadzić się do instalacji buforowy zbiornik ciepła. Jednakże dobrze skonfigurowana instalacja c.o. powinna dobrze i bezpiecznie funkcjonować również bez bufora.

Grzejniki REGULUS-system można stosować w instalacjach z kotłem stałopaliwowym (węglowym) podobnie jak inne typy grzejników z zachowaniem ogólnych zasad bezpieczeństwa tj. prawidłowego doboru wszystkich elementów instalacji: kocioł, rury, grzejniki, sterowanie czyli prawidłowego skonfigurowania i wyregulowania instalacji.
W instalacjach z kotłem stałopaliwowym (węglowym) ciągle pokutują historyczne założenia instalacji grawitacyjnej z zastosowaniem grzejników żeliwnych o dużej masie własnej i dużej pojemności wodnej. Instalacje takie budowane do końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku zawierały około 300 l wody dla domku ok.100m2. Prócz tego dochodziła wielka masa samych materiałów tworzących instalację.
W takiej instalacji stosowano kocioł o mocy ok. 25kW, po pierwsze po to żeby móc szybko rozgrzać tę ogromną masę całej instalacji, a po drugie budynki wówczas budowane miały nieporównywalnie większe od obecnie budowanych straty ciepła. Grzejniki stanowiły bufor stabilizujący temperaturę pomieszczeń.
Obecnie straty budynków są znacznie mniejsze, w wszystkie stosowane obecnie grzejniki mają mniejszą pojemność wodną (na ten sam dom w przypadku grzejników stalowych będzie ok. 70-80 l wody + to co w kotle, a w przypadku regulusów ok. 15-20 l wody + to co w kotle). Kocioł dla takiej powierzchni powinien mieć orientacyjnie maksymalną moc ok. 10-12kW. Przy znacznie zmniejszonej całkowitej masie instalacji nie ma potrzeby, by w kotle występowała jakakolwiek nadwyżka mocy.
Również zastąpienie układów grawitacyjnych z rurami stalowymi o dużych przekrojach, układami pompowymi ze znacznie mniejszymi przekrojami rur, również z plastiku, bardzo utrudnia czy wręcz uniemożliwia ewentualne grzanie grawitacyjne (awaria pompy) i odprowadzenie ciepła z kotła.
Tylko w takich awaryjnych sytuacjach dojść może do zagotowania wody w kotle i naprawdę nie ma znaczenia ile jest jeszcze wody w grzejnikach gdyż najpierw zagotuje się woda w kotle. Jak się zapyta użytkowników instalacji z kotłem stałopaliwowym to sporo z nich doświadczyło już zjawiska zagotowania wody w kotle i to niezależnie od typu zastosowanych grzejników (żeliwnych, stalowych, aluminiowych czy też miedziano-aluminiowych).
I dlatego instalacja powinna być otwarta!

Instalację c.o. można porównać do układu chłodzenia silnika samochodu: silnik – wytwarza ciepło podobnie jak kocioł, węże od silnika do chłodnicy przesyłają ciepło z silnika do chłodnicy podobnie jak instalacja, pompa w jednym i drugim układzie wymusza szybki przepływ wody – zwiększa przesył ciepła, chłodnica podobnie jak grzejnik oddaje ciepło z układu. Jeżeli teraz zamontujemy zbyt małą chłodnice (o małej wydajności) do dużego silnika (np. z małolitrażowej osobówki do samochodu dostawczego) to szybko zagotujemy wodę. Podobnie jeżeli w instalacji c.o. grzejniki będą zbyt małe w stosunku do mocy kotła. Jeżeli awarii ulegnie pompa to nawet przy dobrze dopasowanej do silnika chłodnicy zagotujemy wodę w układzie. Podobnie w instalacji c.o. : instalacja obliczona i dopasowana do układu pompowego przy awarii pompy traci zdolność odprowadzenia ciepła z kotła.

Czy mogą Państwo przygotować grzejnik z ograniczoną radiacją? Planuję go zabudować pełną zabudową meblową (kuchnia), dlatego zależy mi na tym, by radiacja była maksymalnie ograniczona. Kratka dopływu powietrza będzie tylko w cokole, natomiast wylotowa na górze zabudowy.

Nasze grzejniki to grzejniki konwekcyjno-radiacyjne. Woda płynie w rurach z miedzi, osłoniętych aluminiowymi lamelami, tworzącymi obudowę. Aluminiowe ściany grzejnika są więc chłodniejsze od typowych grzejników stalowych, w których płaszcze wodne są na zewnątrz a ” chłodnica ” w środku. Aby zminimalizować radiację w naszych grzejnikach możemy:

  • wykonać grzejnik w wersji plan – płaska przednia i tylna ściana (cena jest wyższa o 15%), grzejnik grzeje prawie wyłącznie konwekcyjnie,
  • miejsce montażu (zakładamy, że będzie zamontowany w przestrzeni za szafką kuchenną) wykleić z każdej strony ekranem zagrzejnikowym redukując radiację, a jednocześnie zwiększając konwekcję. Wtedy powierzchnie kratek wlotowej i wylotowej w meblach powinny być zbliżone powierzchnią do powierzchni przekroju poprzecznego grzejnika.

 

Czy grzejniki Waszej produkcji są w wersji na nóżkach montowanych do podłogi?

Tak. Przy zamawianiu grzejnika należy zaznaczyć tzw. zestaw stojaków montażowych. Przy takim sposobie mocowania grzejników, odległość grzejnika od podłogi wynosi 9 cm. Stojaki montażowe można także kupić osobno.

Mam instalację z waszymi grzejnikami, dlaczego pomimo wysokiej temperatury na piecu, grzejniki wcale nie są gorące?

Regulusy odróżnia od konkurencji znacznie większa powierzchnia wymiany ciepła.
Większa powierzchnia kontaktu z ogrzewanym powietrzem to mniejsza temperatura dotykowa grzejnika przy tym samym efekcie. Dlatego Regulusy często określane są jako grzejniki niskotemperaturowe. Poza tym Regulusy są grzejnikami o mieszanym sposobie oddawania ciepła, przez konwekcję i przez promieniowanie.

Rozważam zakup grzejników ściennych Regullus bocznozasilanych o długości 180 i 160 cm. W sezonie grzewczym mam temperatura na kotle (Cichewicz Logica 20-27kW) 60-65 ºC, natomiast w okresach przejściowych (wiosna, jesień) ustawiam 25-30 ºC. Jak wygląda w praktyce działanie grzejnika Regullus przy 65 i przy 35 ºC. Czytałem, że są konwekcyjne wiec musi być wysoka temperatura, jeśli tak to czy przy niskiej nie będą grzały?

Grzejnik R6/180 przy temp zasilania 65 ºC osiąga 2771W, ten sam grzejnik dla parametru 35 ºC na zasilaniu ma tylko 479W.  Temperatura taka jest dla człowieka prawie nieodczuwalna (człowiek ma temperaturę ciała 36,6ºC )

Które typy regulusów można zasilać parą?

W instalacjach zasilanych parą grzewczą można stosować wszystkie grzejniki REGULUS-system: ścienne, wewnątrzścienne oraz kanałowe, o ile instalacja spełnia następujące parametry: maksymalne  ciśnienie robocze do 1,5 MPa oraz maksymalna temperatura robocza do 110 C. Dzięki unikalnej technologii temperatura dotykowa regulusów jest niższa od temperatury czynnika grzewczego, zatem nasze grzejniki doskonale nadają się do zasilania czynnikiem o wysokiej temperaturze, takim jak para grzewcza.

Czy wasze grzejniki mają przód i tył? Zależy mi na grzejnikach odwracalnych, by podłączenie dolne mogło być dowolnie, z prawej lub też z lewej strony

Wszystkie typoszeregi REGULLUS oraz SOLLARIUS są odwracalne – mogą być podłączone z prawej lub z lewej strony

Jaka jest różnica między grzejnikami Regullus i Sollarius? Czy przy takim samym wymiarze są istotne różnice w ich mocy? Które z grzejników lepiej nadają się pod parapet i jaka powinna być przestrzeń pomiędzy podłogą a grzejnikiem oraz parapetem i grzejnikiem w przypadku grzejników Regullus a jaka w przypadku Sollarius (jest to dla mnie ważne ze względu na dość długie okna)?

Grzejniki Sollarius to grzejniki nowej generacji produkowane równolegle z Regullusami. Wyróżnia je płaska górna obudowa, mniejsze pofalowanie powierzchni czołowej i większa dynamika grzania, moce grzewcze w danym wymiarze są zbliżone. Oba modele mają identyczne układy wodne. Do montażu pod parapet również nadają się oba, na tych samych zasadach. Informacje o odległościach znajdzie pan pod linkiem: https://regulus.com.pl/jaka-jest-prawidlowa-odleglosc-grzejnika-od-parapetu-i-podlogi/

Czy mają Państwo w ofercie grzejniki z zasilaniem dolnym, wąskie i wysokie? Interesują mnie dokładnie dwa typy grzejników: jeden o wys.: 100 i szer.: 60 cm i drugi o wys.: 120 i szer.: 40 cm.

W naszej ofercie znajdzie Pan grzejniki dolnozasilane wąskie i wysokie, to grupa grzejników dekoracyjnych: DECOR PRO. Produkujemy je w 4 wysokościach: 138,5; 156,5; 174,5; 192,5 cm oraz 5 szerokościach: 40, 50, 60, 70 i 80 cm. Dostępne są dwa typy przyłącza. Dolnozasilane oraz dolnozasilane centralnie. Więcej informacji na temat grzejników dekoracyjnych znajdzie Pan na stronie : https://regulus.com.pl/produkty/grzejniki-dekoracyjne/

Jaki automatyczny odpowietrznik będzie odpowiedni do grzejników SOLLARIUS SDC?

W przypadku grzejnika SDC, który nie posiada wkładki zaworowej można zastosować dowolny automatyczny odpowietrznik kątowy 1/2 cala lub odpowietrznik automatyczny prosty wraz z kolankiem typu W-Z (gwint zewnętrzny 1/2 z jednej i zewnętrzny 1/2 z drugiej) 1/2 cala 90 stopni. W handlu są dostępne takie wyroby, także w ładnej chromowanej wersji.

W przypadku grzejnika z wkładką zaworu termostatycznego można zastosować odpowietrznik automatyczny higroskopijny np. włoskiej firmy Caleffi. Podczas montażu należy zachować należytą ostrożność aby nie dopuścić do uszkodzenia gniazda odpowietrznika w grzejniku.

Eksploatacja i konserwacja

Mam w instalacji stalowe rury, chcę zamontować wasze grzejniki. Jakie są wymagania odnośnie wody w instalacji, czy należy stosować inhibitor korozji? Jakiej firmy?

Jakość wody w instalacjach c.o., także wykonanych z miedzi określa norma PN-93/C-04607 „Woda w instalacjach ogrzewania. Wymagania i badania jakości wody”. Zgodnie z normą twardość wody zasilającej instalację nie powinna być większa niż 4 mval/l (2 mmol/l). Wszelkie osady są niekorzystne dla miedzi (a jeszcze bardziej dla działania armatury regulacyjnej), dlatego w instalacji muszą być sprawne odmulacze i filtry. Zawartość amoniaku NH3 w wodzie nie powinna przekraczać 0,6 mg/l (tak samo jak w wodzie do picia). Jeżeli w instalacji są rury miedziane i grzejniki stalowe, a suma chlorków i siarczanów w wodzie jest większa niż 50 mg/l (to częsty przypadek w Polsce), to zgodnie z normą trzeba stosować inhibitor korozji odpowiedni do układu miedź-stal. Inhibitor może być dowolnej firmy, ważne, by na opakowaniu znajdowała się informacja: do układu: miedź + stal (np.: FERNOX MB-1, www.karbon.com.pl).

Można też wymienić grzejniki stalowe na miedziano-aluminiowe REGULLUSY R6 z rozstawem 50 cm (informacja o rozstawie konieczna na zamówieniu).

Mieszkam w bloku (korzystam z sieci miejskiej) mam grzejnik waszej firmy i zastanawiam się nad montażem filtrów mechanicznych. Gdzie i jaki filtr powinnam zamontować, by nie stracić uprawnień gwarancyjnych?

Na zasilaniu z sieci miejskiej zawsze zamontowane są wymienniki wraz z zespołem filtrów, w związku z tym nie ma potrzeby montowania dodatkowych filtrów i nie ma groźby utraty gwarancji. Montaż dodatkowego filtra przed grzejnikiem z pewnością wpłynie pozytywnie na jego trwałość.

Czy grzejniki typu Sollarius i Regullus będą działały niezawodnie w kolejnym sezonie grzewczym jeśli na czas remontu instalacji usunę z nich wodę?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do sporadycznego spuszczania wody z Sollariusów i Regullusów pod warunkiem, że inne elementy dopuszczają taką operację i nie prowadzi to do ich korozji.

Czy na grzejnikach Regullus i Sollarius można suszyć mokrą odzież i czy można powiesić na nich nawilżacz powietrza?

Suszenie odzieży na grzejniku powoduje zmniejszenie cyrkulacji powietrza, a co za tym idzie  spadek wydajności. Polecam zakup suszarki do montażu nad grzejnikiem, takie rozwiązanie nie ograniczy wydajności grzejnika.
Nawilżacze powietrza należy stosować przy grzejnikach typowo radiacyjnych. Regullusy i Sollariusy oddają ciepło poprzez jednoczesną konwekcję i radiację, nie ma więc konieczności stosowania  nawilżacza powietrza.

Mieszkam w nowym domu, to pierwszy sezon grzewczy. Zauważyłem, że dosyć często szyby są zaparowane i daje się odczuć spora wilgoć? Czy przyczyną mogą być grzejniki (mam regulusy)?

Jeśli chodzi o przyczyny powstawania wilgoci, może ich być kilka, jednak nie są nią regulusy. Grzejniki REGULUS szybko usuwają wilgoć, ponieważ mieszają powietrze, zapobiegając zawilgoceniu. Jedną z przyczyn powstawania wilgoci, może być fakt, że to pierwszy sezon grzewczy i nowy dom. W nowym budynku, nigdy jeszcze nie ogrzewanym, ściany są zawilgocone technologicznie. Ogrzewanie musi osuszyć ściany, sufity, podłogi. Wskazane jest zatem częste, intensywne ale krótkie wietrzenie – najlepiej zrobić przeciąg na 5-10 minut.
Przyczyną dużej wilgoci może być również zbyt duża szczelność (okna z PCV), słaba wentylacja – w tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest również częste i intensywne wietrzenie. Kolejną przyczyną mogą być duże skoki temperatury między nocą a dniem (duża różnica między temperaturą w dzień a w nocy na sterowniku kotła gazowego bądź elektrycznego, olejowego). Duże wahania temperatury powodują wytrącanie się wody z powietrza. Różnica między temperaturą w ciągu dnia a w nocy powinna wynosić do 3 ºC. Przy większych różnicach, kocioł od rana intensywnie pracuje, by uzyskać zadaną dzienną temperaturę.

Mam instalację z waszymi grzejnikami, elementem grzejnym jest piec elektryczny, grzejniki przeciętnie pracują z temperaturą 40ºC, zalane są wodą zdemineralizowaną (20l), rury są z pcv, zgrzewane. Instalacja otwarta. Czy zamiast wody mogę użyć do zalania instalacji glikolu do instalacji solarnych? Ponadto zdarzają mi się często dłuższe przerwy w zasilaniu i chciałbym się zabezpieczyć przed zamarzaniem instalacji, czy będzie to miało negatywny wpływ na trwałość grzejników? Dodatkowo planuję włączyć jeszcze inne źródło zasilania do obiegu, z pośrednictwem wymiennika płytowego. Czy połączenie elementów stalowych (wymiennik) i miedzianych (grzejniki) nie spowoduje korozji przy zalaniu glikolem?

Oczywiście można zalać układ glikolem, np. Ergolidem Eko z Boryszewa.

Dłuższe przerwy w zasilaniu nie wpływają negatywnie na trwałość naszych grzejników, oczywiście o ile instalacja nie zamarznie.

Nie ma zagrożenia korozją w przypadku wymiennika płytowego np. Secespolu przy zastosowaniu Ergolidu. Ergolid jest inhibitorem korozji odpowiednim do układu miedź-stal. Płyty i przyłącza są ze stali nierdzewnej, a same płyty wymiennika lutowane są miedzią. Połączenie miedzi oraz stali nie powoduje korozji elektrochemicznej pod warunkiem, że nie ma kontaktu ze związkami siarki i chloru. Takie związki nie wchodzą w skład Ergolidu, który jest związkiem organicznym z grupy alkoholi dwuhydroksylowych.

Mam uszkodzoną wkładkę i czy mogę u Państwa zamówić nowa?

Informację na temat wkładek stosowanych w grzejnikach REGULUS-system znaleźć można klikając w ten link

W mojej instalacji ciągle słychać przelewanie i bulgotanie (już drugi sezon grzewczy). Spuszczanie częściowo wody w instalacji i ponowne uzupełnienie nie pomogło. Instalacja składa się 8 grzejników model REGULLUS, kotła kondensacyjnego Wolf i kotła na węgiel. Układ jest zamknięty tzn. z naczyniem przeponowym, rury pex-alu-pex. Co należy zrobić, aby bulgotanie ustało?

Ze względu na różnorodność materiałową (kocioł na paliwo stałe: stal czarna, kocioł gazowy: stal szlachetna – nikiel, chrom, instalacja: ochrona antydyfuzyjna z aluminium, grzejniki: miedź, zawory i inne elementy instalacji: mosiądz – miedź, cynk, cyna, ołów itd.) wodę instalacyjną charakteryzuje bogaty skład chemiczny. W związku z tym, w cyklicznie podgrzewanej i studzonej wodzie powstaje tlen, a także inne gazy. Pęcherzyki powietrza, oprócz obniżenia sprawności i trwałości instalacji, powodują efekty akustyczne. Należy zatem odpowietrzyć instalację. W pierwszym sezonie grzewczym odpowietrzanie powinno być wykonywane dosyć często i systematycznie, później sporadycznie, np. przy przeglądach okresowych lub po uzupełnieniu (dobiciu) wody, remontach itp.

Powodem ciągłego zapowietrzania się instalacji zamkniętej są najczęściej:
błędy przy budowie instalacji z kotłem stałopaliwowym;
podłączenie kotła z jednej strony, co powoduje powstanie „martwej” części płaszcza wodnego, a co za tym idzie możliwości tworzenia się poduszki powietrza, która jest stopniowo uwalniana do wody w instalacji, taki sposób podłączenia powoduje również przegrzewanie jednej strony kotła, przez co powstają pęcherzyki powietrza przy ściankach (temperatura powyżej 85° C), tzw. gazowanie wody. Optymalne jest zatem krzyżowe podłączenie kotła na paliwo stałe, czyli podłączenie zasilania i powrotu po przekątnych. W kotłach uznanych producentów prawidłowy przepływ wody wewnątrz kotła i jego odpowietrzenie zapewnia konstrukcja kotła;
błędy użytkowania – zbyt wysoka temperatura eksploatacji kotła – powyżej 85° C (patrz powyżej);
za wysoko ustawiona temperatura włączenia pompy obiegowej (patrz powyżej);
za małe średnice rur zaraz za kotłem (patrz powyżej);
brak zastosowania separatora powietrza;
błędy przy prowadzeniu rur, brak spadków, stopniowania średnic, wykonanie syfonów itd.;
błędy przy napełnianiu instalacji – zbyt szybkie nabicie instalacji powodujące turbulentny, zaburzony wpływ wody, bez wypchnięcia powietrza przez odpowietrzniki;
brak płukania wstępnego instalacji – ważne szczególnie przy instalacjach lutowanych lub spawanych;
brak regulacji hydraulicznej instalacji;
w przypadku instalacji otwartej – dodatkowo – przyczyną może być za małe naczynie wzbiorcze układu otwartego (wysysanie wody z grzejników zamontowanych wyżej podczas studzenia instalacji) lub naczynie wzbiorcze o zbyt dużym lustrze wody (swobodny dostęp powietrza do wody w instalacji).

ZASADY PRAWIDŁOWEGO URUCHAMIANIA NOWEJ INSTALACJI

  1. Powolne napełnienie instalacji przy popuszczonych odpowietrznikach, aby zapewnić wypchnięcie powietrza. Przyłącze wodociągowe i instalacja c.o. powinny być wyposażone w sprawny filtr siatkowy lub filtr lepszej klasy. Brak takich filtrów skutkuje utratą gwarancji na grzejniki (a także pompy, armaturę c.o. i armaturę wodną, np. krany, baterie, panele prysznicowe).
  2. Uruchomienie instalacji na 2-3 godziny.
  3. Zatrzymanie instalacji na co najmniej 3 godziny, odpowietrzenie wstępne
  4. Powolne uzupełnienia ciśnienia, kontrola szczelności.
  5. Uruchomienie instalacji, regulacja instalacji na ciepło, wstępna regulacja hydrauliczna: https://regulus.com.pl/regulacja-hydrauliczna-instalacji-c-o/
  6. Po zatrzymaniu kotła spuszczenie całej wody, najlepiej nieco letniej. Ponowne powtórzenie kroków 1-6 z ewentualną korektą regulacji (nastaw) z p. 5 – czynność powtarzamy tak długo, aż spuszczana woda będzie czysta, instalację płuczemy minimum dwukrotnie.
  7. Powtórzenie kroków 1-6.
  8. Po nagrzaniu budynku regulacja hydrauliczna na ciepło w ramach potrzeb jak w p.5
  9. Odpowietrzenie instalacji w razie potrzeby podczas sezonu grzewczego.
    Przy płukaniu instalacji starej – płukanie wykonuje się pojedynczymi sekcjami (grzejnikami) na tzw. przelew, na końcu płucząc kocioł. Należy zwrócić uwagę na ochronę pompy.

Porady przy częstym zapowietrzaniu instalacji (po pierwszym sezonie grzewczym)

  1. Skontrolować, czy przy każdym uzupełnianiu wody przez przyłącze, do sieci wodociągowej (najczęściej za pomocą węża elastycznego) nie wtłaczane jest powietrze, znajdujące się w wężu – zabezpieczyć wąż przed zapowietrzaniem lub każdorazowo napełnić go wodą przez nabijaniem zładu.
  2. Do instalacji wlać inhibitor w postaci odpowiedniego płynu (np. firmy Ferdom).

Jak wymienić wkładkę termostatyczną w grzejniku REGULLUS dolnozasilanym?

Podczas wymiany wkładki będzie potrzebny klucz imbus (6 lub 8 mm) lub śrubokręt płaski (większy) oraz klucz „19”, przyda się również sucha szmatka, gdyby pojawił się jakiś niewielki wyciek wody i niewielkie naczynie.

Proces wymiany wkładki w grzejniku dolnozasilanym:

  1. zdemontować głowicę termostatyczną (jeżeli została wcześniej zamontowana);
  2. odczytać i zapamiętać (zanotować) wartość nastawy wstępnej na wkładce termostatycznej grzejnika;
  3. zamknąć dopływ wody do grzejnika na zaworze odcinającym za pomocą klucza imbus (sześciokąt) 6 lub 8 mm lub śrubokrętem płaskim-większym (w zależności od zastosowanego zaworu);
  4. popuścić odpowietrznik, aby spadło ciśnienie w grzejniku, pojawi się niewielki wyciek wody (warto mieć pod ręką suchą szmatkę), ZAKRĘCIĆ ODPOWIETRZNIK;
  5. wykręcić wkładkę kluczem „19” (znowu może przydać się szmatka);
  6. wkręcić nową wkładkę. Odkręcić zawory na zasilaniu grzejnika, odpowietrzyć dokładnie grzejnik (wylać ok. 0,2 l wody – można na szmatkę lub do naczynia);
  7. wyregulować nastawę wstępną nowej wkładki według wskazań zanotowanych przed przystąpieniem do wymian (patrz p. 2);
  8. zamontować głowicę termostatyczną.

Jaką moc i głośność mają wentylatory w grzejnikach E-VENT?

Głośność wentylatora w grzejnikach ściennych typu E-VENT mieści się w zakresie od 27 do 31 dB(A).

Moc elektryczna wentylatora (dla silnika 230V) wynosi 6,9 W dla wentylatorów jedno i dwumodułowych, a 12,8 W dla wentylatorów trój i czteromodułowych.

Mam problem z grzejnikami SOLLARIUS. Polega on na tym, że ustawienie głowicy termostatycznej na „*” czyli minimum nie powoduje zakręcenie grzejnika. Grzejnik ciągle grzeje, a powinien się wyłączyć. Zmiana głowic, dokręcanie itp. nic nie pomaga.

Oznaczenie „*” na głowicy oznacza temperaturę przeciw zamrożeniową i przez grzejnik nadal, choć minimalnie, przepływa woda. Jest to zjawisko normalne i prawidłowe. Aby całkowicie zamknąć grzejnik należy zastosować głowicę z symbolem „0” dostosowaną do danego zaworu termostatycznego.