REVERS logo

Grzejniki z wentylatorem i rewersyjne – FAQ

Czy grzejniki niskotemperaturowe REVERS to najlepsze rozwiązanie do nowoczesnych domów?

Nowoczesne domy są coraz cieplejsze i możliwe jest ich ogrzewanie niskotemperaturowymi źródłami ciepła współdziałającymi z niskotemperaturowymi grzejnikami. Aby grzejnik był zdolny do grzania niskotemperaturowego, musi mieć dużą powierzchnię kontaktu z powietrzem.

Grzejnikami ściennymi o największej na rynku powierzchni wymiany są grzejniki REGULUS-system. Dlatego wybór dynamicznych, niskotemperaturowych grzejników REGULUS-system do nowoczesnych, inteligentnych domów, będzie najlepszym rozwiązaniem.

Więcej o grzejnikach niskotemperaturowych przeczytasz w artykule Grzejniki niskotemperaturowe

Buduję dom, który wyposażony będzie w pompę ciepła. Jaki system wybrać, aby ogrzewanie domu było optymalne?

W ciepłym nowoczesnym domu, wyposażonym w niskotemperaturowe źródła ciepła, najlepsze będą grzejniki o znikomej bezwładności cieplnej, które zapewnią użytkownikom bezpieczeństwo cieplne wobec zróżnicowanych warunków pogodowych. Umożliwią dostosowanie komfortu cieplnego do potrzeb w znacznie większym stopniu niż obarczone ogromną bezwładnością cieplną ogrzewanie podłogowe.

Inteligentny dom przyszłości jest możliwy jedynie przy posiadaniu systemu ogrzewania, który będzie oparty na grzejnikach szybkich, bezzwłocznie reagujących na nasze wszelkie, możliwe do spełnienia oczekiwania. Wymaganie te spełniają grzejniki REGULUS-system.

Więcej przeczytasz w artykule: Dynamiczny system grzejnikowy

Mam pompę ciepła, które grzejniki wybrać, aby maksymalnie wykorzystać możliwości jakie daje pompa ciepła?

Najlepszymi grzejnikami, które pozwolą wykorzystać w pełni możliwości pompy ciepła, będą grzejniki REVERS. Ich konstrukcja pozwala na pracę w trzech trybach. Tradycyjne grzanie, grzanie z wentylatorem (wzrost efektywności grzejnika o około 30%), oraz trzeci tryb, czyli chłodzenie latem.

Zatem z możliwości pompy ciepła będzie można korzystać zarówno zimą jak i latem.

Czy grzejniki REVERS można stosować w instalacjach czterorurowych?

Nie. Grzejniki REVERS dedykowane są do współpracy z instalacjami dwururowymi.

Czy układ chłodzący grzejnika wymaga podłączenia czterorurowego?

Nie. W przypadku grzejnika REVERS, do grzania i chłodzenia wykorzystywane jest to samo medium – (najczęściej woda), dlatego grzejniki REVERS pracują w tradycyjnym układzie dwururowym. Zasilanie i powrót.

Przykład systemu dwururowego:

Dwururowy system

Co wybrać do chłodzenia, grzejniki REVERS, czy chłodzenie płaszczyznowe?

Chłodzenie płaszczyznowe będzie dużo trudniejsze do wykonania, a co za tym koszt instalacji będzie wyższy. Na uwadze trzeba mieć też bardzo trudną późniejszą obsługę i konieczność “uczenia się” przez sterowanie systemu chłodzącego. Dodatkowo podłoga może się rosić co może być niebezpieczne dla ludzi i …. mebli.

Która instalacja będzie tańsza w wykonaniu, oparta o grzejniki REVERS, czy ogrzewanie podłogowe?

Zbudowanie instalacji opartej na grzejnikach ściennych REVERS będzie ekonomiczniejszym rozwiązaniem w porównaniu do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. Ponadto umożliwia chłodzenie bez efektu mokrej podłogi czy zawilgoconych ścian.

W jaki sposób wykorzystać potencjał grzejników REVERS?

Grzejniki REVERS mogą być zastosowane w każdej instalacji c.o. Pełne wykorzystanie grzejników REVERS nastąpi w instalacjach c.o. opartych na pompie ciepła, która ma możliwość dostarczenia zimnej wody. Podobnie w instalacjach z agregatami trigeneracji, gdy ciepłownia oprócz ciepła, oferuje latem także chłodną wodę w instalacji c.o. Oczywiście, aby w pełni korzystać z możliwości grzejnika REVERS, należy wyposażyć go w wentylator.

Grzejniki REVERS stanowią ciekawą, dużo tańszą, alternatywę dla klimakonwektorów.

Czy mogę zakupić wentylator od innego producenta niż Regulus?

Tak, pod warunkiem, że będzie miał takie same parametry jak wentylatory Regulusa.

Co oznacza zwrot "hybrydowa dystrybucja ciepła"?

Oznacza to wykorzystanie dwóch lub więcej sposobów dystrybucji ciepła, np. ogrzewanie podłogowe w ciągach komunikacyjnych i grzejniki ścienne w pomieszczeniach. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z dobrodziejstw ogrzewania podłogowego oraz grzejników ściennych.

Czy jest sens zamontować grzejniki REVERS, gdy mieszkam w bloku z własnym piecem kondensacyjnym?

Grzejnik REVERS będzie bezproblemowo współpracował z kotłem kondensacyjnym, ale należy pamiętać, że kocioł kondensacyjny nie wytwarza chłodu, więc grzejnik pozbawiony będzie funkcji chłodzenia.

Czy jest sens zamontować grzejniki REVERS, gdy mieszkam w bloku ogrzewanym ciepłem sieciowym?

Nie ma przeciwwskazań. Jeśli dostawca ciepła sieciowego oferuje latem również dostawy chłodu, to grzejnik REVERS będzie wręcz idealnym rozwiązaniem.

Gdzie będę mógł dokupić wentylator, jeśli zdecyduje się na zakup w późniejszym terminie?

Wentylator można zakupić bezpośrednio w sklepie Regulusa, lub u każdego z naszych partnerów Gdzie kupić?

Czy jest sens zamontować grzejniki REVERS, gdy mieszkam w domu ogrzewanym piecem na paliwa stałe?

Tak. Po po pierwsze można wykorzystać funkcję wspomagania grzania wentylatorem, co np. pozwoli na łatwiejsze sterowanie kotłem oraz zwiększy moc grzejnika. Po drugie, jeśli już teraz wyposażymy instalację w grzejniki REVERS, to jeśli w przyszłości zmienimy kocioł na pompę ciepła, to dodatkowo będziemy mogli cieszyć się przyjemnym chłodem w lecie.

Należy pamiętać o właściwym doborze grzejników, aby po zmianie źródła ciepła ich moc była wystarczająca.

Czy są jakieś specjalne wymagania odnośnie instalacji, w której ma być zamontowany grzejnik Revers?

W porównaniu do innych grzejników ściennych należy pamiętać o doprowadzeniu właściwego zasilania i okablowania do ewentualnego sterowania w okolice grzejnika oraz odpowiedniej do typu instalacji izolacji rur. Aby korzystać z funkcji chłodzenia grzejnik musi być podłączony do instalacji zasilanej przez pompę ciepła, która w lecie będzie dostarczała chłód do grzejników. Pozostałe wymagania jak w przypadku zwykłych grzejników.

Jak dobrać grzejniki reversyjne do danego pomieszczenia?

Grzejniki REVERS dobiera się za pomocą naszego ► PROGRAMU DOBORU

W przypadku wątpliwości zachęcamy do telefonicznego kontaktu z naszymi technikami.

Czy w instalacji centralnego ogrzewania można mieszać grzejniki bez wentylatora z grzejnikami reversyjnymi?

Tak, należy jednak pamiętać że zwykłe grzejniki bez wentylatora będą miały znikomą funkcję chłodzenia i może występować na nich rosa. Instalację należy wyregulować hydraulicznie odpowiednio do oporu hydraulicznego poszczególnych grzejników i całej instalacji regulacja hydrauliczna

Czy można w instalacji mieszać grzejniki zwykłe bez wentylatora z grzejnikami reversyjnymi?

Tak, należy jednak pamiętać że zwykłe grzejniki bez wentylatora będą miały znikomą funkcję chłodzenia i może występować na nich rosa. Instalację należy wyregulować hydraulicznie odpowiednio do oporu hydraulicznego poszczególnych grzejników i całej instalacji regulacja hydrauliczna

Mam instalację gazową, ale za kilka lat planuję wymianę kotła na pompę ciepła. Czy mogę już teraz zastosować grzejniki reversyjne?

Tak. Grzejnik Revers może współpracować zarówno z kotłem gazowym jak i pompą ciepła. Jednak jeśli w przyszłości planowana jest zmiana kotła na pompę ciepła, to przy doborze grzejników należy dobrze dobrać moc grzejników pod kątem niższej temperatury zasilania po zamontowaniu pompy ciepła.

Jakie zasilanie muszę doprowadzić do grzejnika REVERS?

Do grzejnika REVERS należy doprowadzić zasilanie czterożyłowe ( zasilanie + przewód sterujący ( 0-10V) dla silnika i kabel do sterowania fazą termosiłownika.

Czy do grzejnika wymagane jest podłączenie zasilania?

Tak. Aby wentylator działał, konieczne jest doprowadzenie zasilania oraz zapewnienie sterowania.

Czy do chłodzenia wymagany jest specjalny czynnik chłodzący?

Nie. W układzie c.o. znajduje się najczęściej zwykła woda. Natomiast po stronie pierwotnej stosowany jest płyn wymagany przez producenta pompy – najczęściej jest to glikol.

Czy do montażu grzejnika REVERS wymagane są specjalne uprawnienia np. związane z czynnikiem chłodzącym, uprawnienia F gazowe?

Nie. Do montażu grzejników nie są wymagane uprawnienia związane z czynnikiem chłodzącym.

Czy wystarczy mi jeden panel sterowania na cały dom/mieszkanie, czy muszę montować panel sterujący w każdym pomieszczeniu?

Wystarczy jeden panel, np. Salusa FC 600.

(link do instrukcji)

Czy będę miał możliwość sterowanie REVERS'em bezprzewodowo np. za pomocą aplikacji?

Tak, pod warunkiem użycia sterowania Salus FC 600 wraz z modułem FC600M oraz bramką internetową UGE600, możliwa za pomocą aplikacji Salus Smart Home. Sterowanie (lub zmiana parametrów) poprzez komputer lub smartfona.

Jakie są możliwości sterowania grzejnikiem REVERS (manualnie, bezprzewodowo itp)?

O tym jakie sterowanie zostanie wybrane decyduje klient.
Dla grzejnika w funkcji grzanie/ chłodzenie możliwe jest sterowanie manualne za pomocą panelu Salus FC 600 wraz z modułem FC600M.
Sterowanie bezprzewodowe możliwe ze sterowaniem Salus FC 600 wraz z modułem FC600M oraz bramką internetową UGE600. Sterowanie możliwe za pomocą aplikacji Salus Smart Home. Sterowanie (lub zmiana parametrów) poprzez komputer lub smartfona.

Co oznacza sterowanie centralne?

Oznacza sterowanie ogrzewaniem poszczególnymi strefami z jednego miejsca.

Czy na zimę muszę zdejmować wentylator, a na lato go zakładać?

Konstrukcja grzejnika pozwala na łatwy demontaż wentylatora, np. w okresie zimowym, aby korzystać z naturalnej konwekcji. Jednak nie ma przeciwwskazań, aby wentylator był zamontowany na stałe – latem umożliwi chłodzenie a zimą może wspomagać ogrzewanie.

Czy podłączanie wentylatora jest trudne?

Podłączanie wentylatora to nieskomplikowana czynność. Grzejnik posiada specjalne płytki montażowe, a wentylator posiada magnesy. Wystarczy włożyć wentylator od dołu w grzejnik w specjalnie przygotowaną wnękę. Następnie należy podłączyć wtyczkę do dedykowanego gniazda.

Czy przy podłączaniu wentylatora może mnie porazić prąd?

W grzejnikach REVERS wykorzystujemy wentylatory zasilane napięciem 24V, a wtyczki są właściwie izolowane, dlatego przy podłączaniu wentylatora nie grozi porażenie prądem.

W którym miejscu w/na grzejniku REVERS należy zamontować wentylator?

Wentylator montuje się w dolnej części grzejnika w specjalnej wnęce. Do montażu nie potrzeba żadnych narzędzi. Wentylator montowany jest na magnesach neodymowych. Grzejnik jest fabrycznie wyposażony w wyłącznik wentylatora i puszkę przyłączeniową.

Jaki typ instalacji (miedziana/stalowa PP, Pex-Alu-Pex)) nadaje się/ jest sugerowany do grzejników REVERS?

Grzejniki REVERS mogą pracować w instalacji każdego typu: miedzianej, Alu- Pex czy PP a także stalowej, stosowanej sporadycznie- np tereny szkód górniczych.

Jaka jest różnica grzejników REVERS w porównaniu do klimakonwektorów?

Klimakonwektor wymaga instalacji czterorurowej, a jego działanie jest bliższe tradycyjnym klimatyzatorom. Obecne na rynku klimakonwektory są produktami relatywnie drogimi, a konstrukcja ich wymiennika (gęsto upakowane lamelki aluminiowe powodujące znaczny opór swobodnego przepływu powietrza) wyklucza efektywne grzanie bez przedmuchu jego wnętrza wentylatorem.

Grzejnik REVERS to zmodyfikowana wersja tradycyjnego grzejnika, który został wyposażony w niskonapięciowy wentylator oraz dostosowany do nowoczesnych źródeł ciepła jakimi są pompy ciepła. Grzejniki rewersyjne REGULUS®-system są w istocie klimakonwektorami dwururowymi. Nie są jednak zaopatrzone w indywidualne sterowniki.

Ponadto atutem grzejników REVERS jest to, że przy wypiętym wentylatorze (prosta, kilkunastosekundowa czynność wykonywana poza kontrolą wzroku), przez większą część sezonu grzewczego, mogą także pracować jak „zwykłe” grzejniki, czyli grzać w drodze promieniowania z powierzchni oraz konwekcji.

W okresach przejściowych stanowiących około 70% czasu trwania sezonu grzewczego, stosowanie wspomagania pracy grzejników wentylatorem nie jest konieczne. Dodatkowo wybór grzejników REVERS będzie dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem.

Więcej o różnicach przeczytasz w artykule Regulusy nie są klimakonwektorami

Czy REVERS może występować w wersji “dubel”?

Tak. Może wystąpić w wersji:
– z wentylatorami w jednym grzejniku
– z wentylatorami w obu grzejnikach

Jakiej mocy jest wentylator zastosowany w grzejniku REVERS?

W rewersach, a także w ogrzewaniu / chłodzeniu kanałowym, używane są tzw. wentylatory poprzeczne. Są to wentylatory o dużej długości lecz małej średnicy wirnika.
  1. Wentylator z jedną turbiną ( długość 370,4 mm ) – 92,4 m3/h, Moc silnika 2,6 Wata, natężenie 0,11 Ampera
  2. Wentylator z dwiema turbinami ( długość 585,2 mm) – 113 m3/h, Moc silnika 3,4 Wata, natężenie 0,14 Ampera
  3. Wentylator z trzema turbinami ( długość 909 mm ) – 240 m3/h, Moc silnika 4,32 Wata, natężenie 0,18 Ampera
Wydajność jest podawana w temperaturze 20 stopni Celsiusza i przy napięciu 24V.W zależności od rodzaju sterownika można sterować napięciem już od 1 V mocy – co daje 10 % wydajności wentylatora, ustawienie jest dowolne i robi się je w odpowiednim module ulokowanym w rozdzielce. Jeden moduł obsłuży spokojnie 10 urządzeń…
W przypadku grzejnika REVERS Moc wentylatora – od 2,6 W do 9,4 W  w zależności od kombinacji i ilości turbin.

Czy wentylator wymaga zasilania 230V?

Wentylator wymaga zasilania DC 24V i sterowany jest sygnałem 0-10V a transformator AC230/DC24 należy zamontować w bezpiecznym miejscu, np. w rozdzielni elektrycznej wraz z bezpiecznikami.

Moc transformatora jest zależna od sumarycznej mocy silników, siłowników i sterowania, które będzie obsługiwał, plus minimum 25 % zapasu (optymalnie nawet +50%). Moc transformatora nie wpływa na zużycie prądu.

Dlaczego do działania grzejnika wymagany jest wentylator?

Wentylator jest niezbędny do efektywnego chłodzenia. Wentylator wymusza cyrkulację powietrza poprzez grzejnik. Wynika to z tego, że zimne powietrze naturalnie opada, a wentylator zapewnia efektywne rozproszenie chłodnego powietrza.

Wentylator wpinamy w grzejnik bazowy w trzech sytuacjach:

  1. gdy chcemy podnieść moc grzejnika (wzrost mocy około 40%),
  2. gdy chcemy zwiększyć dynamikę grzania – np. pomieszczenia rzadziej lub krótko użytkowane, lokale, biura itp.
  3. gdy chcemy efektywnie schładzać pomieszczenie.

Oczywiście wentylator może być wpięty w grzejnik od początku jego użytkowania i na stałe.

Jaka jest odległość między lamelami grzejnika REVERS i co to daje?

Odległość pomiędzy lamelkami w regulusach wynosi 11.5 mm. Jest to optymalna odległość, wyliczona matematycznie i potwierdzona doświadczalnie przez jedną z politechnik, by grzejnik mógł efektywnie pracować w opcji konwekcji naturalnej. Taką możliwość tj. ogrzewanie w drodze konwekcji naturalnej i promieniowania z powierzchni grzejnika, zapewniają użytkownikowi Reversy przez większą część lub przez cały sezon grzewczy.

Co oznacza zwrot "grzejnik bazowy". Co zawiera, oraz w co można go wyposażyć?

Pojęcie grzejnik bazowy oznacza podstawową wersję grzejnika z kompletem przyłączy, ale bez dodatków. Poza wyłącznikiem on/off usytuowanym z boku, grzejnik ten wygląda z zewnątrz jak standardowy Regullus / Sollarius. Od spodu grzejnik posiada gniazdo, wnękę, miejsce wpięcia wentylatora (łatwe mocowanie na magnesach, bez kontroli wzrokiem), gniazdko do podłączenia wentylatora do prądu oraz gniazdko sieciowe.

Tak wyposażony grzejnik można nabyć oddzielnie tj. bez wentylatora, decyzję o jego zakupie odkładając na przyszłość. Grzejnik bazowy bez wentylatora pracuje jak standardowy grzejnik ścienny.Grzejnik bazowy można wyposażyć w wentylator 24V oraz w rynienkę na skropliny,

Czy grzejnik REVERS ma opcję zamontowania higrometru?

Nie ma takiej możliwości oraz jest to niezalecane ze względu na to, że w najbliższym otoczeniu grzejnika parametry odczytu mogą być błędne.

Dlaczego do grzejnika REVERS dodawana jest rynienka?

Rynienka dodawana jest na wypadek, kiedy do grzejnika dostarczana woda będzie zbyt zimna względem temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, a nie mamy zamontowanego czujnika rosy. Taka sytuacja może spowodować pojawienie się skroplin, które spływając po wnętrzu grzejnika zbiorą się w dołączonej rynience.
Przy tzw. „suchym chłodzeniu”, skropliny nie powstają. Rynienka wykonana jest z przeźroczystego plastiku, po to by można było ocenić stopień jej wypełnienia.

Czy grzejnik REVERS ma taką samą moc jak inne grzejniki REGULUS-system o podobnych rozmiarach?

Grzejnik REVERS ma taką samą moc jak inne grzejniki REGULUS-system (Regullus, Solarius), o tych samych rozmiarach, gdy wentylator jest wymontowany. Z zamontowanym i pracującym (podłączonym elektrycznie) wentylatorem osiągi grzejnika REVERS wzrastają o około 30%

Jak zbudowany jest grzejnik Revers?

Grzejnik REVERS zbudowany jest na bazie grzejnika Sollarius lub Regullus, z wycięciem na zamontowanie wentylatora oraz odpowiednim okablowaniem do jego montażu. Grzejnik REVERS dodatkowo posiada możliwość podwieszenia rynienki.

Czy wentylator ciągnie powietrze w dół, czy pcha do góry?

Wentylator pcha powietrze do góry.

Jaką otulinę zastosować do ochrony instalacji c.o. (rury w ścianach, piony), używanej latem do funkcji chłodzenia (np.grzejniki rewersyjne)?

Najlepsza będzie izolacja zimnochronna o zamkniętych komórkach K-flex Armacel ( np. Otulina zimnochronna kauczukowa zwykła KAIMANN KAIFLEX ST λ=0,034 W/mK 09/018 mm (190))

Izolacja musi być szczelna tak, aby nie przepuszczała wilgotnego powietrza. ( złącza powinny być klejone klejem do kauczuku i owinięte taśmą np.: Armaflex/ACE – 50mm x 3mm – 15mb – taśma kauczukowa – Armacell Armaflex ACE – ACE-TAPE/50

Izolacje na zimną wodę użytkową również można zastosować, ale pod warunkiem szczelnego połączenia poszczególnych odcinków rur oraz nie uszkodzenia powierzchni zewnętrznej. Izolacja w tych otulinach wykonana jest ze spienionego materiału , których komórki nie są zamknięte i mogą przepuszczać wilgoć. Te izolacje są tańsze ale wymagają większej staranności montażu.

Czy rury w ścianach i podłogach będą wilgotne od chłodnej wody?

Jeśli zastosujemy właściwą izolację, takie zjawisko nie powinno występować. Jaką izolację wybrać opisano w pytaniu: “Jaką otulinę zastosować do ochrony instalacji c.o”

Czy grzejnik REVERS wysusza powietrze?

Wpływ grzejnika REVERS na jakość powietrza jest podobny do innych grzejników.

Czy proces chłodzenia jest możliwy bez uruchomienia wentylatora?

Efektywne i bezpieczne chłodzenie nie jest możliwe bez wymuszonej cyrkulacji powietrza przez wnętrze grzejnika. Wymuszona cyrkulacja powietrza ma na celu głównie względne wyrównanie temperatury powietrza w całym pomieszczeniu. Dla zdrowia i dla komfortu cieplnego. Zatem by sprostać takiej funkcji, grzejnik musi być wyposażony w wentylator.

W jakich trybach pracuje grzejnik REVERS?

Grzejnik REVERS może pracować w trzech trybach:

  1. Grzanie tradycyjne – grzejnik bez wentylatora – konwekcja + promieniowanie z powierzchni
  2. Grzanie dynamiczne – grzejnik z zamontowanym (włączonym) wentylatorem – szybsze nagrzewanie pomieszczeń
  3. Intensywne chłodzenie – poniżej punktu rosy – grzejnik z zamontowanym (włączonym) wentylatorem

Jaki jest poziom głośności wentylatora na poszczególnych biegach?

Trzybiegowy wentylator w grzejnikach rewersach jest praktycznie niesłyszalny, na granicy szeptu. Głośność wentylatora to maksymalnie 35db na najwyższym biegu.

Co to jest "punkt rosy"?

Punkt rosy oznacza temperaturę danego elementu, przy której wilgoć zawarta w powietrzu zaczyna się skraplać. Wartość tego punktu jest zależna od temperatury powietrza oraz jego wilgotności.

Czy chłodzenie będzie powodowało tworzenie się skroplin na grzejniku?

W przypadku przekroczenia punktu rosy, czyli zbyt niskiej temperatury wody w grzejników w stosunku do temperatury w pomieszczeniu i odpowiednio wysokiej wilgotności, na elementach wewnętrznych grzejnikach mogą tworzyć się skropliny. Nadmiar skroplin będzie zbierał się w dedykowanej rynience.

Czy chłodzenie grzejnikami REVERS może powodować wilgoć na ścianach?

Nie, chłodzenie grzejnikami REVERS nie zaburza mikroklimatu w pomieszczeniach. Ewentualne skropliny w przypadku przekroczenia punktu rosy, pojawią się na wewnętrznych elementach grzejnikach, a w przypadku gdy będzie ich dużo, to spłyną do specjalnej rynienki. Stosowanie grzejników REVERS nie wpływa na poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Czy otrzymam opakowanie/pudełko na przechowywanie wentylatora?

Wentylator dostarczany jest w dedykowanym pudełku, które można wykorzystać do przechowywania wentylatora w czasie, gdy nie jest on wykorzystywany.

Co się stanie jeśli przypadkiem wleje do grzejnika wodę z konewki?

Woda wyleje się na  podłogę lub na tackę ociekową. Uszkodzeniu może ulec wentylator i/ lub sterowanie.

Czy grzejnik REVERS może zardzewieć?

Nie, grzejniki REVERS nie mogą zardzewieć. Grzejniki REVERS zbudowane są z aluminium i miedzi, które nie ulegają korozji.

Grzejniki REGULUS cechuje duża odporność na korozję – stąd są grzejnikami pierwszego wyboru na baseny, myjnie samochodowe, ogrody zimowe i.t.p.
Mogą pracować w instalacjach zasilanych parą pod ciśnieniem –przemysł, piekarnie, pralnie i.t.p.
Więcej o korozji w instalacjach centralnego ogrzewania przeczytasz w artykule Z czego zbudować instalację

Skąd mam wziąć zimną wodę w grzejniku?

Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie pompy ciepła, która może zapewnić ciepłą i zimną wodę. Popularność zdobywa również chłód sieciowy oferowany latem przez ciepłownie, wytwarzany przez instalacje trigeneracji

Czy grzejnik REVERS ma wpływ na poziom wilgotności w pomieszczeniu?

Załóżmy, że mamy szczelnie pozamykane drzwi i okna. Schłodziliśmy nieco (tyle ile chcieliśmy) pomieszczenie a konkretnie powietrze w pomieszczeniu. Zebraliśmy skropliny w rynience (nadmiar odprowadzamy do zbiorniczka lub poza pomieszczenie). Temperatura spadła. Wskutek wykraplania wody z powietrza w procesie schładzania na wymienniku jakim jest grzejnik rewersyjny, wilgotność nie uległa istotnej zmianie.

Pamiętajmy: jeśli nie chłodzimy długo, permanentnie to schłodziliśmy powietrze a nie wszystko co tworzy przegrody budynku i składniki wyposażenia. Budynek ma swoją masę i swoją, często potężną, bezwładność cieplną. Po przerwaniu schładzania temperatura powietrza powoli podnosi się na powrót, co oznacza że jego wilgotność względna będzie spadać.

Czy minimalny powrót części skroplonej wody do powietrza będzie stanowiło jakiś problem? Powierzchnia wanienki jest relatywnie b. mała, zatem parowanie także będzie małe, choć za kilkanaście godzin do wykonania kolejnego chłodzenia powietrza część wody wróci do naszej domowej „atmosfery”. I bardzo dobrze. Z punktu widzenia medycznego, stabilniejszy poziom wilgotności powietrza, w zakresie uznawanym za komfortowy, jest dla stanu śluzówek układu oddechowego zjawiskiem bardzo pożądanym.

Jak czyścić grzejnik REVERS?

Grzejniki REVERS można czyścić tak jak wszystkie grzejniki – po zdemontowaniu wentylatora ( prosta czynność) za pomocą odkurzacza lub specjalnej szczoteczki na długim, giętkim trzonku.

Czy wentylator musi pracować 24/7?

Nie, nie musi pracować 24h na dobę. Czas pracy wentylatora jest w całości zależny od użytkowników grzejników. Praca wentylatora zalecana jest w czasie gdy chcemy korzystać z funkcji chłodzenia. W przypadku ogrzewania, wentylator uruchamiamy gdy chcemy zdynamizować proces ogrzewania pomieszczenia. Wentylator uruchamia sterowanie (przy braku sterownika wentylator można włączyć/ wyłączyć przełącznikiem będącym na wyposażeniu grzejników REVERS).

Na co należy zwrócić uwagę, żeby mieć kontrolę nad procesem chłodzenia i nie doprowadzić do przekroczenia punktu rosy?

Do przeprowadzenia procesu chłodzenia pomieszczeń grzejnikami REVERS powietrze nie musi być odpowiednio „preparowane”. Jeśli wilgotność powietrza przekroczy punkt rosy, nastąpi miejscowe wykroplenie kondensatu na grzejniku a następnie jego spływ do przeźroczystej rynienki podwieszonej zaraz pod grzejnikiem. Kondensat można odprowadzać lub nie. Mamy pełną kontrolę nad procesem skraplania. Uruchomienie grzania lub chłodzenia jest praktycznie natychmiastowe. Zatrzymanie grzania lub chłodzenia jest także praktycznie natychmiastowe. Proces chłodzenia można przeprowadzać pod kontrolą wilgotności powietrza, kontrolą Tz czynnika chłodzącego i szybkością jego przepływu lecz przeważnie wystarczy nam pomiar temperatury wnętrza. Jeśli po zatrzymaniu chłodzenia temperatura w pomieszczeniu zacznie ponownie rosnąć, kondensat z rynienek będzie powoli odparowywał, utrzymując stale komfortowy poziom wilgotności.

Gdy jesteśmy posiadaczami dystrybutorów ciepła/chłodu (grzejników o minimalnej bezwładności cieplnej i zdolności do grzania w niskiej Tz- temperaturze zasilania czynnika grzejnego) szybko reagujących na nasze potrzeby cieplne, panujemy nad temperaturą wnętrza, panujemy nad kosztami ogrzewania, panujemy nad komfortem cieplnym.

Czy proces chłodzenia grzejnikami REVERS może być wspierany przez ogrzewanie podłogowe?

W procesie chłodzenia podłogówka nie jest niezbędna ze względu na małą efektywność i brak wymuszonej cyrkulacji powietrza. Powoduje to zaleganie zimnego powietrza przy posadzce, a po przekroczeniu punktu rosy podłoga może zrobić się mokra. Grzejnik REVERS pozwoli na efektywne chłodzenie w lecie bez uczucia zimnej podłogi, jak to ma miejsce w przypadku podłogówki. Wbudowany wentylator zapewni cyrkulację powietrza. Przy chłodzeniu dobrze jest albo mieć zabudowany czujnik rosy dla podłogówki ( czujnik może być dla całej instalacji) ponieważ podłogówka może się rosić.

W procesie ogrzewania te dwa systemy mogą ze sobą świetnie współgrać. REGULUS-system promuje ogrzewanie hybrydowe, czyli korzystanie z ogrzewania podłogowego w ciągach komunikacyjnych, a w pomieszczeniach wykorzystanie grzejników ściennych. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z zalet obu rozwiązań. Czyli komfortu podłogówki (ciepła podłoga), jak i dynamicznego ogrzewania dzięki grzejnikom ściennym REGULUS.

O ile stopni grzejnik reversyjny może obniżyć temperaturę powietrza w danym pomieszczeniu?

Zastosowanie grzejnika REVERS pomoże obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o około 3-5 stopni.

Dobór i zamiana

Czy grzejniki niskotemperaturowe REVERS to najlepsze rozwiązanie do nowoczesnych domów?

Nowoczesne domy są coraz cieplejsze i możliwe jest ich ogrzewanie niskotemperaturowymi źródłami ciepła współdziałającymi z niskotemperaturowymi grzejnikami. Aby grzejnik był zdolny do grzania niskotemperaturowego, musi mieć dużą powierzchnię kontaktu z powietrzem.

Grzejnikami ściennymi o największej na rynku powierzchni wymiany są grzejniki REGULUS-system. Dlatego wybór dynamicznych, niskotemperaturowych grzejników REGULUS-system do nowoczesnych, inteligentnych domów, będzie najlepszym rozwiązaniem.

Więcej o grzejnikach niskotemperaturowych przeczytasz w artykule Grzejniki niskotemperaturowe

Buduję dom, który wyposażony będzie w pompę ciepła. Jaki system wybrać, aby ogrzewanie domu było optymalne?

W ciepłym nowoczesnym domu, wyposażonym w niskotemperaturowe źródła ciepła, najlepsze będą grzejniki o znikomej bezwładności cieplnej, które zapewnią użytkownikom bezpieczeństwo cieplne wobec zróżnicowanych warunków pogodowych. Umożliwią dostosowanie komfortu cieplnego do potrzeb w znacznie większym stopniu niż obarczone ogromną bezwładnością cieplną ogrzewanie podłogowe.

Inteligentny dom przyszłości jest możliwy jedynie przy posiadaniu systemu ogrzewania, który będzie oparty na grzejnikach szybkich, bezzwłocznie reagujących na nasze wszelkie, możliwe do spełnienia oczekiwania. Wymaganie te spełniają grzejniki REGULUS-system.

Więcej przeczytasz w artykule: Dynamiczny system grzejnikowy

Mam pompę ciepła, które grzejniki wybrać, aby maksymalnie wykorzystać możliwości jakie daje pompa ciepła?

Najlepszymi grzejnikami, które pozwolą wykorzystać w pełni możliwości pompy ciepła, będą grzejniki REVERS. Ich konstrukcja pozwala na pracę w trzech trybach. Tradycyjne grzanie, grzanie z wentylatorem (wzrost efektywności grzejnika o około 30%), oraz trzeci tryb, czyli chłodzenie latem.

Zatem z możliwości pompy ciepła będzie można korzystać zarówno zimą jak i latem.

Czy grzejniki REVERS można stosować w instalacjach czterorurowych?

Nie. Grzejniki REVERS dedykowane są do współpracy z instalacjami dwururowymi.

Czy układ chłodzący grzejnika wymaga podłączenia czterorurowego?

Nie. W przypadku grzejnika REVERS, do grzania i chłodzenia wykorzystywane jest to samo medium – (najczęściej woda), dlatego grzejniki REVERS pracują w tradycyjnym układzie dwururowym. Zasilanie i powrót.

Przykład systemu dwururowego:

Dwururowy system

Co wybrać do chłodzenia, grzejniki REVERS, czy chłodzenie płaszczyznowe?

Chłodzenie płaszczyznowe będzie dużo trudniejsze do wykonania, a co za tym koszt instalacji będzie wyższy. Na uwadze trzeba mieć też bardzo trudną późniejszą obsługę i konieczność “uczenia się” przez sterowanie systemu chłodzącego. Dodatkowo podłoga może się rosić co może być niebezpieczne dla ludzi i …. mebli.

Która instalacja będzie tańsza w wykonaniu, oparta o grzejniki REVERS, czy ogrzewanie podłogowe?

Zbudowanie instalacji opartej na grzejnikach ściennych REVERS będzie ekonomiczniejszym rozwiązaniem w porównaniu do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. Ponadto umożliwia chłodzenie bez efektu mokrej podłogi czy zawilgoconych ścian.

W jaki sposób wykorzystać potencjał grzejników REVERS?

Grzejniki REVERS mogą być zastosowane w każdej instalacji c.o. Pełne wykorzystanie grzejników REVERS nastąpi w instalacjach c.o. opartych na pompie ciepła, która ma możliwość dostarczenia zimnej wody. Podobnie w instalacjach z agregatami trigeneracji, gdy ciepłownia oprócz ciepła, oferuje latem także chłodną wodę w instalacji c.o. Oczywiście, aby w pełni korzystać z możliwości grzejnika REVERS, należy wyposażyć go w wentylator.

Grzejniki REVERS stanowią ciekawą, dużo tańszą, alternatywę dla klimakonwektorów.

Czy mogę zakupić wentylator od innego producenta niż Regulus?

Tak, pod warunkiem, że będzie miał takie same parametry jak wentylatory Regulusa.

Co oznacza zwrot "hybrydowa dystrybucja ciepła"?

Oznacza to wykorzystanie dwóch lub więcej sposobów dystrybucji ciepła, np. ogrzewanie podłogowe w ciągach komunikacyjnych i grzejniki ścienne w pomieszczeniach. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z dobrodziejstw ogrzewania podłogowego oraz grzejników ściennych.

Czy jest sens zamontować grzejniki REVERS, gdy mieszkam w bloku z własnym piecem kondensacyjnym?

Grzejnik REVERS będzie bezproblemowo współpracował z kotłem kondensacyjnym, ale należy pamiętać, że kocioł kondensacyjny nie wytwarza chłodu, więc grzejnik pozbawiony będzie funkcji chłodzenia.

Czy jest sens zamontować grzejniki REVERS, gdy mieszkam w bloku ogrzewanym ciepłem sieciowym?

Nie ma przeciwwskazań. Jeśli dostawca ciepła sieciowego oferuje latem również dostawy chłodu, to grzejnik REVERS będzie wręcz idealnym rozwiązaniem.

Gdzie będę mógł dokupić wentylator, jeśli zdecyduje się na zakup w późniejszym terminie?

Wentylator można zakupić bezpośrednio w sklepie Regulusa, lub u każdego z naszych partnerów Gdzie kupić?

Czy jest sens zamontować grzejniki REVERS, gdy mieszkam w domu ogrzewanym piecem na paliwa stałe?

Tak. Po po pierwsze można wykorzystać funkcję wspomagania grzania wentylatorem, co np. pozwoli na łatwiejsze sterowanie kotłem oraz zwiększy moc grzejnika. Po drugie, jeśli już teraz wyposażymy instalację w grzejniki REVERS, to jeśli w przyszłości zmienimy kocioł na pompę ciepła, to dodatkowo będziemy mogli cieszyć się przyjemnym chłodem w lecie.

Należy pamiętać o właściwym doborze grzejników, aby po zmianie źródła ciepła ich moc była wystarczająca.

Czy są jakieś specjalne wymagania odnośnie instalacji, w której ma być zamontowany grzejnik Revers?

W porównaniu do innych grzejników ściennych należy pamiętać o doprowadzeniu właściwego zasilania i okablowania do ewentualnego sterowania w okolice grzejnika oraz odpowiedniej do typu instalacji izolacji rur. Aby korzystać z funkcji chłodzenia grzejnik musi być podłączony do instalacji zasilanej przez pompę ciepła, która w lecie będzie dostarczała chłód do grzejników. Pozostałe wymagania jak w przypadku zwykłych grzejników.

Jak dobrać grzejniki reversyjne do danego pomieszczenia?

Grzejniki REVERS dobiera się za pomocą naszego ► PROGRAMU DOBORU

W przypadku wątpliwości zachęcamy do telefonicznego kontaktu z naszymi technikami.

Czy w instalacji centralnego ogrzewania można mieszać grzejniki bez wentylatora z grzejnikami reversyjnymi?

Tak, należy jednak pamiętać że zwykłe grzejniki bez wentylatora będą miały znikomą funkcję chłodzenia i może występować na nich rosa. Instalację należy wyregulować hydraulicznie odpowiednio do oporu hydraulicznego poszczególnych grzejników i całej instalacji regulacja hydrauliczna

Czy można w instalacji mieszać grzejniki zwykłe bez wentylatora z grzejnikami reversyjnymi?

Tak, należy jednak pamiętać że zwykłe grzejniki bez wentylatora będą miały znikomą funkcję chłodzenia i może występować na nich rosa. Instalację należy wyregulować hydraulicznie odpowiednio do oporu hydraulicznego poszczególnych grzejników i całej instalacji regulacja hydrauliczna

Mam instalację gazową, ale za kilka lat planuję wymianę kotła na pompę ciepła. Czy mogę już teraz zastosować grzejniki reversyjne?

Tak. Grzejnik Revers może współpracować zarówno z kotłem gazowym jak i pompą ciepła. Jednak jeśli w przyszłości planowana jest zmiana kotła na pompę ciepła, to przy doborze grzejników należy dobrze dobrać moc grzejników pod kątem niższej temperatury zasilania po zamontowaniu pompy ciepła.

Montaż i regulacja

Jakie zasilanie muszę doprowadzić do grzejnika REVERS?

Do grzejnika REVERS należy doprowadzić zasilanie czterożyłowe ( zasilanie + przewód sterujący ( 0-10V) dla silnika i kabel do sterowania fazą termosiłownika.

Czy do grzejnika wymagane jest podłączenie zasilania?

Tak. Aby wentylator działał, konieczne jest doprowadzenie zasilania oraz zapewnienie sterowania.

Czy do chłodzenia wymagany jest specjalny czynnik chłodzący?

Nie. W układzie c.o. znajduje się najczęściej zwykła woda. Natomiast po stronie pierwotnej stosowany jest płyn wymagany przez producenta pompy – najczęściej jest to glikol.

Czy do montażu grzejnika REVERS wymagane są specjalne uprawnienia np. związane z czynnikiem chłodzącym, uprawnienia F gazowe?

Nie. Do montażu grzejników nie są wymagane uprawnienia związane z czynnikiem chłodzącym.

Czy wystarczy mi jeden panel sterowania na cały dom/mieszkanie, czy muszę montować panel sterujący w każdym pomieszczeniu?

Wystarczy jeden panel, np. Salusa FC 600.

(link do instrukcji)

Czy będę miał możliwość sterowanie REVERS'em bezprzewodowo np. za pomocą aplikacji?

Tak, pod warunkiem użycia sterowania Salus FC 600 wraz z modułem FC600M oraz bramką internetową UGE600, możliwa za pomocą aplikacji Salus Smart Home. Sterowanie (lub zmiana parametrów) poprzez komputer lub smartfona.

Jakie są możliwości sterowania grzejnikiem REVERS (manualnie, bezprzewodowo itp)?

O tym jakie sterowanie zostanie wybrane decyduje klient.
Dla grzejnika w funkcji grzanie/ chłodzenie możliwe jest sterowanie manualne za pomocą panelu Salus FC 600 wraz z modułem FC600M.
Sterowanie bezprzewodowe możliwe ze sterowaniem Salus FC 600 wraz z modułem FC600M oraz bramką internetową UGE600. Sterowanie możliwe za pomocą aplikacji Salus Smart Home. Sterowanie (lub zmiana parametrów) poprzez komputer lub smartfona.

Co oznacza sterowanie centralne?

Oznacza sterowanie ogrzewaniem poszczególnymi strefami z jednego miejsca.

Czy na zimę muszę zdejmować wentylator, a na lato go zakładać?

Konstrukcja grzejnika pozwala na łatwy demontaż wentylatora, np. w okresie zimowym, aby korzystać z naturalnej konwekcji. Jednak nie ma przeciwwskazań, aby wentylator był zamontowany na stałe – latem umożliwi chłodzenie a zimą może wspomagać ogrzewanie.

Czy podłączanie wentylatora jest trudne?

Podłączanie wentylatora to nieskomplikowana czynność. Grzejnik posiada specjalne płytki montażowe, a wentylator posiada magnesy. Wystarczy włożyć wentylator od dołu w grzejnik w specjalnie przygotowaną wnękę. Następnie należy podłączyć wtyczkę do dedykowanego gniazda.

Czy przy podłączaniu wentylatora może mnie porazić prąd?

W grzejnikach REVERS wykorzystujemy wentylatory zasilane napięciem 24V, a wtyczki są właściwie izolowane, dlatego przy podłączaniu wentylatora nie grozi porażenie prądem.

W którym miejscu w/na grzejniku REVERS należy zamontować wentylator?

Wentylator montuje się w dolnej części grzejnika w specjalnej wnęce. Do montażu nie potrzeba żadnych narzędzi. Wentylator montowany jest na magnesach neodymowych. Grzejnik jest fabrycznie wyposażony w wyłącznik wentylatora i puszkę przyłączeniową.

Jaki typ instalacji (miedziana/stalowa PP, Pex-Alu-Pex)) nadaje się/ jest sugerowany do grzejników REVERS?

Grzejniki REVERS mogą pracować w instalacji każdego typu: miedzianej, Alu- Pex czy PP a także stalowej, stosowanej sporadycznie- np tereny szkód górniczych.

Konstrukcja i akcesoria

Jaka jest różnica grzejników REVERS w porównaniu do klimakonwektorów?

Klimakonwektor wymaga instalacji czterorurowej, a jego działanie jest bliższe tradycyjnym klimatyzatorom. Obecne na rynku klimakonwektory są produktami relatywnie drogimi, a konstrukcja ich wymiennika (gęsto upakowane lamelki aluminiowe powodujące znaczny opór swobodnego przepływu powietrza) wyklucza efektywne grzanie bez przedmuchu jego wnętrza wentylatorem.

Grzejnik REVERS to zmodyfikowana wersja tradycyjnego grzejnika, który został wyposażony w niskonapięciowy wentylator oraz dostosowany do nowoczesnych źródeł ciepła jakimi są pompy ciepła. Grzejniki rewersyjne REGULUS®-system są w istocie klimakonwektorami dwururowymi. Nie są jednak zaopatrzone w indywidualne sterowniki.

Ponadto atutem grzejników REVERS jest to, że przy wypiętym wentylatorze (prosta, kilkunastosekundowa czynność wykonywana poza kontrolą wzroku), przez większą część sezonu grzewczego, mogą także pracować jak „zwykłe” grzejniki, czyli grzać w drodze promieniowania z powierzchni oraz konwekcji.

W okresach przejściowych stanowiących około 70% czasu trwania sezonu grzewczego, stosowanie wspomagania pracy grzejników wentylatorem nie jest konieczne. Dodatkowo wybór grzejników REVERS będzie dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem.

Więcej o różnicach przeczytasz w artykule Regulusy nie są klimakonwektorami

Czy REVERS może występować w wersji “dubel”?

Tak. Może wystąpić w wersji:
– z wentylatorami w jednym grzejniku
– z wentylatorami w obu grzejnikach

Jakiej mocy jest wentylator zastosowany w grzejniku REVERS?

W rewersach, a także w ogrzewaniu / chłodzeniu kanałowym, używane są tzw. wentylatory poprzeczne. Są to wentylatory o dużej długości lecz małej średnicy wirnika.
  1. Wentylator z jedną turbiną ( długość 370,4 mm ) – 92,4 m3/h, Moc silnika 2,6 Wata, natężenie 0,11 Ampera
  2. Wentylator z dwiema turbinami ( długość 585,2 mm) – 113 m3/h, Moc silnika 3,4 Wata, natężenie 0,14 Ampera
  3. Wentylator z trzema turbinami ( długość 909 mm ) – 240 m3/h, Moc silnika 4,32 Wata, natężenie 0,18 Ampera
Wydajność jest podawana w temperaturze 20 stopni Celsiusza i przy napięciu 24V.W zależności od rodzaju sterownika można sterować napięciem już od 1 V mocy – co daje 10 % wydajności wentylatora, ustawienie jest dowolne i robi się je w odpowiednim module ulokowanym w rozdzielce. Jeden moduł obsłuży spokojnie 10 urządzeń…
W przypadku grzejnika REVERS Moc wentylatora – od 2,6 W do 9,4 W  w zależności od kombinacji i ilości turbin.

Czy wentylator wymaga zasilania 230V?

Wentylator wymaga zasilania DC 24V i sterowany jest sygnałem 0-10V a transformator AC230/DC24 należy zamontować w bezpiecznym miejscu, np. w rozdzielni elektrycznej wraz z bezpiecznikami.

Moc transformatora jest zależna od sumarycznej mocy silników, siłowników i sterowania, które będzie obsługiwał, plus minimum 25 % zapasu (optymalnie nawet +50%). Moc transformatora nie wpływa na zużycie prądu.

Dlaczego do działania grzejnika wymagany jest wentylator?

Wentylator jest niezbędny do efektywnego chłodzenia. Wentylator wymusza cyrkulację powietrza poprzez grzejnik. Wynika to z tego, że zimne powietrze naturalnie opada, a wentylator zapewnia efektywne rozproszenie chłodnego powietrza.

Wentylator wpinamy w grzejnik bazowy w trzech sytuacjach:

  1. gdy chcemy podnieść moc grzejnika (wzrost mocy około 40%),
  2. gdy chcemy zwiększyć dynamikę grzania – np. pomieszczenia rzadziej lub krótko użytkowane, lokale, biura itp.
  3. gdy chcemy efektywnie schładzać pomieszczenie.

Oczywiście wentylator może być wpięty w grzejnik od początku jego użytkowania i na stałe.

Jaka jest odległość między lamelami grzejnika REVERS i co to daje?

Odległość pomiędzy lamelkami w regulusach wynosi 11.5 mm. Jest to optymalna odległość, wyliczona matematycznie i potwierdzona doświadczalnie przez jedną z politechnik, by grzejnik mógł efektywnie pracować w opcji konwekcji naturalnej. Taką możliwość tj. ogrzewanie w drodze konwekcji naturalnej i promieniowania z powierzchni grzejnika, zapewniają użytkownikowi Reversy przez większą część lub przez cały sezon grzewczy.

Co oznacza zwrot "grzejnik bazowy". Co zawiera, oraz w co można go wyposażyć?

Pojęcie grzejnik bazowy oznacza podstawową wersję grzejnika z kompletem przyłączy, ale bez dodatków. Poza wyłącznikiem on/off usytuowanym z boku, grzejnik ten wygląda z zewnątrz jak standardowy Regullus / Sollarius. Od spodu grzejnik posiada gniazdo, wnękę, miejsce wpięcia wentylatora (łatwe mocowanie na magnesach, bez kontroli wzrokiem), gniazdko do podłączenia wentylatora do prądu oraz gniazdko sieciowe.

Tak wyposażony grzejnik można nabyć oddzielnie tj. bez wentylatora, decyzję o jego zakupie odkładając na przyszłość. Grzejnik bazowy bez wentylatora pracuje jak standardowy grzejnik ścienny.Grzejnik bazowy można wyposażyć w wentylator 24V oraz w rynienkę na skropliny,

Czy grzejnik REVERS ma opcję zamontowania higrometru?

Nie ma takiej możliwości oraz jest to niezalecane ze względu na to, że w najbliższym otoczeniu grzejnika parametry odczytu mogą być błędne.

Dlaczego do grzejnika REVERS dodawana jest rynienka?

Rynienka dodawana jest na wypadek, kiedy do grzejnika dostarczana woda będzie zbyt zimna względem temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, a nie mamy zamontowanego czujnika rosy. Taka sytuacja może spowodować pojawienie się skroplin, które spływając po wnętrzu grzejnika zbiorą się w dołączonej rynience.
Przy tzw. „suchym chłodzeniu”, skropliny nie powstają. Rynienka wykonana jest z przeźroczystego plastiku, po to by można było ocenić stopień jej wypełnienia.

Czy grzejnik REVERS ma taką samą moc jak inne grzejniki REGULUS-system o podobnych rozmiarach?

Grzejnik REVERS ma taką samą moc jak inne grzejniki REGULUS-system (Regullus, Solarius), o tych samych rozmiarach, gdy wentylator jest wymontowany. Z zamontowanym i pracującym (podłączonym elektrycznie) wentylatorem osiągi grzejnika REVERS wzrastają o około 30%

Jak zbudowany jest grzejnik Revers?

Grzejnik REVERS zbudowany jest na bazie grzejnika Sollarius lub Regullus, z wycięciem na zamontowanie wentylatora oraz odpowiednim okablowaniem do jego montażu. Grzejnik REVERS dodatkowo posiada możliwość podwieszenia rynienki.

Czy wentylator ciągnie powietrze w dół, czy pcha do góry?

Wentylator pcha powietrze do góry.

Jaką otulinę zastosować do ochrony instalacji c.o. (rury w ścianach, piony), używanej latem do funkcji chłodzenia (np.grzejniki rewersyjne)?

Najlepsza będzie izolacja zimnochronna o zamkniętych komórkach K-flex Armacel ( np. Otulina zimnochronna kauczukowa zwykła KAIMANN KAIFLEX ST λ=0,034 W/mK 09/018 mm (190))

Izolacja musi być szczelna tak, aby nie przepuszczała wilgotnego powietrza. ( złącza powinny być klejone klejem do kauczuku i owinięte taśmą np.: Armaflex/ACE – 50mm x 3mm – 15mb – taśma kauczukowa – Armacell Armaflex ACE – ACE-TAPE/50

Izolacje na zimną wodę użytkową również można zastosować, ale pod warunkiem szczelnego połączenia poszczególnych odcinków rur oraz nie uszkodzenia powierzchni zewnętrznej. Izolacja w tych otulinach wykonana jest ze spienionego materiału , których komórki nie są zamknięte i mogą przepuszczać wilgoć. Te izolacje są tańsze ale wymagają większej staranności montażu.

Czy rury w ścianach i podłogach będą wilgotne od chłodnej wody?

Jeśli zastosujemy właściwą izolację, takie zjawisko nie powinno występować. Jaką izolację wybrać opisano w pytaniu: “Jaką otulinę zastosować do ochrony instalacji c.o”

Eksploatacja i konserwacja

Czy grzejnik REVERS wysusza powietrze?

Wpływ grzejnika REVERS na jakość powietrza jest podobny do innych grzejników.

Czy proces chłodzenia jest możliwy bez uruchomienia wentylatora?

Efektywne i bezpieczne chłodzenie nie jest możliwe bez wymuszonej cyrkulacji powietrza przez wnętrze grzejnika. Wymuszona cyrkulacja powietrza ma na celu głównie względne wyrównanie temperatury powietrza w całym pomieszczeniu. Dla zdrowia i dla komfortu cieplnego. Zatem by sprostać takiej funkcji, grzejnik musi być wyposażony w wentylator.

W jakich trybach pracuje grzejnik REVERS?

Grzejnik REVERS może pracować w trzech trybach:

  1. Grzanie tradycyjne – grzejnik bez wentylatora – konwekcja + promieniowanie z powierzchni
  2. Grzanie dynamiczne – grzejnik z zamontowanym (włączonym) wentylatorem – szybsze nagrzewanie pomieszczeń
  3. Intensywne chłodzenie – poniżej punktu rosy – grzejnik z zamontowanym (włączonym) wentylatorem

Jaki jest poziom głośności wentylatora na poszczególnych biegach?

Trzybiegowy wentylator w grzejnikach rewersach jest praktycznie niesłyszalny, na granicy szeptu. Głośność wentylatora to maksymalnie 35db na najwyższym biegu.

Co to jest "punkt rosy"?

Punkt rosy oznacza temperaturę danego elementu, przy której wilgoć zawarta w powietrzu zaczyna się skraplać. Wartość tego punktu jest zależna od temperatury powietrza oraz jego wilgotności.

Czy chłodzenie będzie powodowało tworzenie się skroplin na grzejniku?

W przypadku przekroczenia punktu rosy, czyli zbyt niskiej temperatury wody w grzejników w stosunku do temperatury w pomieszczeniu i odpowiednio wysokiej wilgotności, na elementach wewnętrznych grzejnikach mogą tworzyć się skropliny. Nadmiar skroplin będzie zbierał się w dedykowanej rynience.

Czy chłodzenie grzejnikami REVERS może powodować wilgoć na ścianach?

Nie, chłodzenie grzejnikami REVERS nie zaburza mikroklimatu w pomieszczeniach. Ewentualne skropliny w przypadku przekroczenia punktu rosy, pojawią się na wewnętrznych elementach grzejnikach, a w przypadku gdy będzie ich dużo, to spłyną do specjalnej rynienki. Stosowanie grzejników REVERS nie wpływa na poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Czy otrzymam opakowanie/pudełko na przechowywanie wentylatora?

Wentylator dostarczany jest w dedykowanym pudełku, które można wykorzystać do przechowywania wentylatora w czasie, gdy nie jest on wykorzystywany.

Co się stanie jeśli przypadkiem wleje do grzejnika wodę z konewki?

Woda wyleje się na  podłogę lub na tackę ociekową. Uszkodzeniu może ulec wentylator i/ lub sterowanie.

Czy grzejnik REVERS może zardzewieć?

Nie, grzejniki REVERS nie mogą zardzewieć. Grzejniki REVERS zbudowane są z aluminium i miedzi, które nie ulegają korozji.

Grzejniki REGULUS cechuje duża odporność na korozję – stąd są grzejnikami pierwszego wyboru na baseny, myjnie samochodowe, ogrody zimowe i.t.p.
Mogą pracować w instalacjach zasilanych parą pod ciśnieniem –przemysł, piekarnie, pralnie i.t.p.
Więcej o korozji w instalacjach centralnego ogrzewania przeczytasz w artykule Z czego zbudować instalację

Skąd mam wziąć zimną wodę w grzejniku?

Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie pompy ciepła, która może zapewnić ciepłą i zimną wodę. Popularność zdobywa również chłód sieciowy oferowany latem przez ciepłownie, wytwarzany przez instalacje trigeneracji

Czy grzejnik REVERS ma wpływ na poziom wilgotności w pomieszczeniu?

Załóżmy, że mamy szczelnie pozamykane drzwi i okna. Schłodziliśmy nieco (tyle ile chcieliśmy) pomieszczenie a konkretnie powietrze w pomieszczeniu. Zebraliśmy skropliny w rynience (nadmiar odprowadzamy do zbiorniczka lub poza pomieszczenie). Temperatura spadła. Wskutek wykraplania wody z powietrza w procesie schładzania na wymienniku jakim jest grzejnik rewersyjny, wilgotność nie uległa istotnej zmianie.

Pamiętajmy: jeśli nie chłodzimy długo, permanentnie to schłodziliśmy powietrze a nie wszystko co tworzy przegrody budynku i składniki wyposażenia. Budynek ma swoją masę i swoją, często potężną, bezwładność cieplną. Po przerwaniu schładzania temperatura powietrza powoli podnosi się na powrót, co oznacza że jego wilgotność względna będzie spadać.

Czy minimalny powrót części skroplonej wody do powietrza będzie stanowiło jakiś problem? Powierzchnia wanienki jest relatywnie b. mała, zatem parowanie także będzie małe, choć za kilkanaście godzin do wykonania kolejnego chłodzenia powietrza część wody wróci do naszej domowej „atmosfery”. I bardzo dobrze. Z punktu widzenia medycznego, stabilniejszy poziom wilgotności powietrza, w zakresie uznawanym za komfortowy, jest dla stanu śluzówek układu oddechowego zjawiskiem bardzo pożądanym.

Jak czyścić grzejnik REVERS?

Grzejniki REVERS można czyścić tak jak wszystkie grzejniki – po zdemontowaniu wentylatora ( prosta czynność) za pomocą odkurzacza lub specjalnej szczoteczki na długim, giętkim trzonku.

Czy wentylator musi pracować 24/7?

Nie, nie musi pracować 24h na dobę. Czas pracy wentylatora jest w całości zależny od użytkowników grzejników. Praca wentylatora zalecana jest w czasie gdy chcemy korzystać z funkcji chłodzenia. W przypadku ogrzewania, wentylator uruchamiamy gdy chcemy zdynamizować proces ogrzewania pomieszczenia. Wentylator uruchamia sterowanie (przy braku sterownika wentylator można włączyć/ wyłączyć przełącznikiem będącym na wyposażeniu grzejników REVERS).

Na co należy zwrócić uwagę, żeby mieć kontrolę nad procesem chłodzenia i nie doprowadzić do przekroczenia punktu rosy?

Do przeprowadzenia procesu chłodzenia pomieszczeń grzejnikami REVERS powietrze nie musi być odpowiednio „preparowane”. Jeśli wilgotność powietrza przekroczy punkt rosy, nastąpi miejscowe wykroplenie kondensatu na grzejniku a następnie jego spływ do przeźroczystej rynienki podwieszonej zaraz pod grzejnikiem. Kondensat można odprowadzać lub nie. Mamy pełną kontrolę nad procesem skraplania. Uruchomienie grzania lub chłodzenia jest praktycznie natychmiastowe. Zatrzymanie grzania lub chłodzenia jest także praktycznie natychmiastowe. Proces chłodzenia można przeprowadzać pod kontrolą wilgotności powietrza, kontrolą Tz czynnika chłodzącego i szybkością jego przepływu lecz przeważnie wystarczy nam pomiar temperatury wnętrza. Jeśli po zatrzymaniu chłodzenia temperatura w pomieszczeniu zacznie ponownie rosnąć, kondensat z rynienek będzie powoli odparowywał, utrzymując stale komfortowy poziom wilgotności.

Gdy jesteśmy posiadaczami dystrybutorów ciepła/chłodu (grzejników o minimalnej bezwładności cieplnej i zdolności do grzania w niskiej Tz- temperaturze zasilania czynnika grzejnego) szybko reagujących na nasze potrzeby cieplne, panujemy nad temperaturą wnętrza, panujemy nad kosztami ogrzewania, panujemy nad komfortem cieplnym.

Czy proces chłodzenia grzejnikami REVERS może być wspierany przez ogrzewanie podłogowe?

W procesie chłodzenia podłogówka nie jest niezbędna ze względu na małą efektywność i brak wymuszonej cyrkulacji powietrza. Powoduje to zaleganie zimnego powietrza przy posadzce, a po przekroczeniu punktu rosy podłoga może zrobić się mokra. Grzejnik REVERS pozwoli na efektywne chłodzenie w lecie bez uczucia zimnej podłogi, jak to ma miejsce w przypadku podłogówki. Wbudowany wentylator zapewni cyrkulację powietrza. Przy chłodzeniu dobrze jest albo mieć zabudowany czujnik rosy dla podłogówki ( czujnik może być dla całej instalacji) ponieważ podłogówka może się rosić.

W procesie ogrzewania te dwa systemy mogą ze sobą świetnie współgrać. REGULUS-system promuje ogrzewanie hybrydowe, czyli korzystanie z ogrzewania podłogowego w ciągach komunikacyjnych, a w pomieszczeniach wykorzystanie grzejników ściennych. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z zalet obu rozwiązań. Czyli komfortu podłogówki (ciepła podłoga), jak i dynamicznego ogrzewania dzięki grzejnikom ściennym REGULUS.

O ile stopni grzejnik reversyjny może obniżyć temperaturę powietrza w danym pomieszczeniu?

Zastosowanie grzejnika REVERS pomoże obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o około 3-5 stopni.